τμηματάρχης ΓΕΝ → Head of Section - Hellenic Navy General Staff

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τα σημειωμένα με bold είναι αυτά που λέω ότι δεν παλεύονται... τώρα που βρήκα το Λουμίδη της στρατιωτικής ορολογίας (κατά το έκαστος στο είδος του) να μην πουλ-μουρ στον πελ; Αν μας παρακολουθείς Βασίλη... τα φώτα σου:-)

Καλά που το ξεκαθάρισες, γιατί ο Λουμίδης στα τρόφιμα είμαι δικαιωματικά εγώ.:-)

Βασίληηηηηηηηηηηηηη!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ως ανώτερος Αξιωματικός υπηρέτησε ως Τμηματάρχης στη Διεύθυνση Γενικής Γραμματείας του ΓΕΝ (ΔΓ/ΓΕΝ), Επιμελητής της Διοίκησης Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού (ΔΔΜΝ), Τμηματάρχης Γ1/ΔΔΜΝ, εκπρόσωπος ΠΝ στο ΔΣ της ΛΑΕΔ, Τμηματάρχης ΕΙ-2 Επιτελείου Αρχηγείου Στόλου (ΑΣ), Κεντρικός Ταμείας Αρχηγείου Στόλου (ΚΤ/ΑΣ), Διευθυντής Γραφείου Δημοσίων Σχέσεων ΑΣ (ΓΔΗΣ/ΑΣ), Διευθυντής Γραφείου Προμηθειών Ναυτικού Ακολούθου Παρισίων, Διευθυντής Ε' Κλάδου Διοίκησης Ναυτικής Εκπαίδευσης (ΔΝΕ), Διευθυντής Διεύθυνσης Εθιμοτυπίας και Δημοσίων Σχέσεων (ΔΕΔΗΣ) ΓΕΝ και Διευθυντής Ειδικού Κλάδου Οικονομικής Ενίσχυσης Μερισματούχων Ναυτικού (ΕΚΟΕΜΝ).
http://www.hellenicnavy.gr/dtpn/dioikisi.html

Μινούλι, σου βρήκα το ένα: ΔΓ/ΓΕΝ = Διεύθυνση Γενικής Γραμματείας του ΓΕΝ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρ/Ε = ραντάρ επιφανείας

Επιτήρηση περιοχής αμέσου ενδιαφέροντος με ραντάρ επιφανείας (Ρ/Ε) και περιπολίες πολεμικών πλοίων.
http://www.hri.org/mod/fylladia/bible/k4_1_2_8_navy.htm
&
http://www.hellenicnavy.gr/naumaxos_p19.asp

Ο εντοπισμός στόχων επιφανείας και ο έλεγχος του ορίζοντος στον σύγχρονο πόλεμο επιφανείας ανατίθεται στα Ρ/Ε πολλαπλών λειτουργιών τα οποία είναι γνωστά ως Phased Arran Myltifunction Radar (MFR) και τα οποία τουλάχιστον θεωρητικά έχουν τη δυνατότητα να επιτελέσουν όλες τις λειτουργίες που απαιτεί ο Πόλεμος Επιφανείας δηλαδή έρευνα επιφανείας και περιορισμένη αέρος, Επιτήρηση, Παρακολούθηση, ενδιάμεση και τελική κατεύθυνση πυραύλων με φωτισμό. Βεβαίως για τα MFR υπάρχει μια ολόκληρη συζήτηση του κατά πόσο και σε ποιο βαθμό μπορούν να επιτελέσουν ταυτόχρονα όλες τις παραπάνω λειτουργίες. Εμείς δεν θα επεκταθούμε σ΄αυτή τη συζήτηση η οποία ενδεχομένως να είναι και ατέρμων αλλά απλά δώσαμε το μελλοντικό στίγμα της τεχνολογίας σ΄ότι αφορά τον Πόλεμο Επιφανείας.
http://www.elesme.gr/elesmegr/periodika/t24/t24_02.htm

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Οχι δεν είναι ραντάρ επιφανείας, είναι Ραδιο-Εντοπιστής, ειδικότητα του Πολεμικού Ναυτικού.

Επίσης ΠΥ σημαίνει ότι έχει θητεύσει/είναι σε υποβρύχιο. Όπως στην Αεροπορία βάζουν ένα (Ι) δίπλα για να μας πουν ότι είναι ιπτάμενοι ακόμα κι αν πλέον δεν είναι.

Άσχετο, αλλά το INMARSAT δε χρειάζεται να είναι με κεφαλαία.
« Last Edit: 26 Jan, 2007, 02:11:39 by lycos »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όντως. Μπράβο, λυκόπουλο! :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Απλά έτυχε να κάνω φαντάρος δίπλα με έναν Ρ/Ε του Ναυτικού :-)


vkorkas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 124
    • Gender:Male
Μινούλι, σου βρήκα το ένα: ΔΓ/ΓΕΝ = Διεύθυνση Γενικής Γραμματείας του ΓΕΝ.
Αυτό σωστό! Για απόδοση θα πρότεινα το General Secretariat (το Διεύθυνση νομίζω πως είναι περιττό στον τίτλο...).

Ρ/Ε = ραντάρ επιφανείας
Κι αυτό σωστό, αλλά σε άλλο συγκείμενο, όχι στο συγκεκριμένο που έχει η Μίνα.

Οχι δεν είναι ραντάρ επιφανείας, είναι Ραδιο-Εντοπιστής, ειδικότητα του Πολεμικού Ναυτικού.
Σωστός ο Lycos - η εμπειρία φαίνεται! ;-) Υποθέτω πως ήσουν σε κάποιο ραντάρ του στρατού σε νησί, ανατολικό Αιγαίο μήπως;
Εδώ για απόδοση έχουμε το Radar Operator, με σιγουριά.

Επίσης ΠΥ σημαίνει ότι έχει θητεύσει/είναι σε υποβρύχιο. Όπως στην Αεροπορία βάζουν ένα (Ι) δίπλα για να μας πουν ότι είναι ιπτάμενοι ακόμα κι αν πλέον δεν είναι.
Θα συμφωνήσω για το (Ι) της ΠΑ, αλλά στο ΠΝ το (ΠΥ) σημαίνει επίσης και ότι είναι αξιωματικός εξ υπαξιωματικού, δηλαδή (Π)ρώην (Υ)παξιωματικός. Η ιδιότητα του πρώην αξιωματικού υποβρυχίων δεν φαίνεται ποτέ δίπλα στον βαθμό, εκεί φαίνεται μόνον η ειδικότητα. Θυμάμαι όταν υπηρετούσα κι εγώ, στο καράβι μου είχαμε έναν παλιό ανθυπασπιστή ο οποίος ετοιμαζόταν να γίνει σημαιοφόρος ΠΥ.

'Αρα
Commander (O) ..... HN
Head of Section E2-II, HNGS (νομίζω το Ο είναι νατοϊκό, έτσι;)
Ναι σε όλα. (Αλλά όχι, δεν είμαι από την Κόρινθο. ;-) Από Καλαμπάκα κρατάει η σκούφια.)

Αν οι μοδεράτορες κρίνουν ότι πρέπει να ανοίξει άλλον νήμα για αυτές τις ερωτήσες, ας ενεργήσουν τα απαραίτητα. Σχετικά με το γλωσάρι:
Στο γλωσσάρι, λοιπόν.
Επειδή η αρχική ερώτηση ήταν μόνο για τον τμηματάρχη, θα πρότεινα να βγει το Head of Branch XX από τον τίτλο του νήματος, γιατί αυτόν τον τίτλο τον πρότεινα για τον διευθυντή κλάδου και όχι τμήματος. ΤΙΑ Nickel!
Terminology is a bit like snoring: everybody's doing it but very few people *know* they're doing it! (MR)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
(Αλλά όχι, δεν είμαι από την Κόρινθο. ;-) Από Καλαμπάκα κρατάει η σκούφια.)

Σχετικά με το γλωσάρι:Επειδή η αρχική ερώτηση ήταν μόνο για τον τμηματάρχη, θα πρότεινα να βγει το Head of Branch XX από τον τίτλο του νήματος, γιατί αυτόν τον τίτλο τον πρότεινα για τον διευθυντή κλάδου και όχι τμήματος. ΤΙΑ Nickel!


Χαμηλοβόρειος, δηλαδή, κι εσύ.:-)

Το γλωσσάρι είναι εντάξει. Αν θέλει η Μίνα, μπορεί να ανοίξει κι άλλα νήματα για τις υπόλοιπες ερωτήσεις.

Ευχαριστούμε πολύ, Βασίλη.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Σωστός ο Lycos - η εμπειρία φαίνεται! ;-) Υποθέτω πως ήσουν σε κάποιο ραντάρ του στρατού σε νησί, ανατολικό Αιγαίο μήπως;
Εδώ για απόδοση έχουμε το Radar Operator, με σιγουριά.
Θα συμφωνήσω για το (Ι) της ΠΑ, αλλά στο ΠΝ το (ΠΥ) σημαίνει επίσης και ότι είναι αξιωματικός εξ υπαξιωματικού, δηλαδή (Π)ρώην (Υ)παξιωματικός. Η ιδιότητα του πρώην αξιωματικού υποβρυχίων δεν φαίνεται ποτέ δίπλα στον βαθμό, εκεί φαίνεται μόνον η ειδικότητα. Θυμάμαι όταν υπηρετούσα κι εγώ, στο καράβι μου είχαμε έναν παλιό ανθυπασπιστή ο οποίος ετοιμαζόταν να γίνει σημαιοφόρος ΠΥ.

Εμ ας πρόσεχα που έκανα και edit για να βάλω το ΠΥ χωρίς να είμαι 100% σίγουρος! Δυστυχώς δεν έχω να διηγηθώ ηρωικές αναμνήσεις από τις κακουχίες του ανατολικού Αιγαίου, για την ακρίβεια εκεί έχω πάει μόνο για διακοπές, υπηρέτησα στην Αεροπορία :-). Στο τέλος της θητείας μου στην Αθήνα ήμουν σε μονάδα που είχε και τα τρία Όπλα και εκεί τον πέτυχα τον Ρ/Ε.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
γι'αυτό η μετάφραση είναι τόσο συναρπαστκό επάγγελμα, είσαι επαγγελματικά σε διαδικασία "Δια Βίου Μάθησης" (κατά την τελευταία μόδα στον χώρο της Εκπαίδευσης Ενηλίκων)... αυτά εξηγούσα στον υπερπόντιο χτες βράδυ (η Βίκυ καταλαβαίνει;-)
Επειδή βιάζομαι να παραδώσω draft το πιο επείγον (και πιο βαρετό) κομμάτι του κειμένου, το Σαβ/κο που θα είμαι σε διαδικασία προσθήκης/ραφιναρίσματος θα ασχοληθώ ενδελεχώς με τα συμπεράσματα της εμβάθυνσής μας στις Ένοπλες Δυνάμεις:-))))))
Lycos, τα κεφαλαία εγώ προτιμώ να τα αφήσω (ως ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω φάει στη μάπα αμέτρητα συστήματα και πρωτόκολλα ενσύρματων και ασύρματων επικοινωνιών, τα περισσότερα από τα οποία είναι ακρωνύμια και το κεφαλαίο πάει σύννεφο...)
Σας ευχαριστώ όλους:-)


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Κι εγώ Ηλ.Μηχ. είμαι και μάλιστα έχω δουλέψει κάποια χρόνια στην Inmarsat :-) Το ξέρω ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ακόμα κεφαλαία, αλλά αυτό είναι κληρονομιά από τις εποχές που η Inmarsat ήταν διεθνής οργανισμός (International Maritime Satellite). Εδώ και μερικά χρόνια είναι ιδιωτική εταιρεία και λέγεται Inmarsat plc.
« Last Edit: 26 Jan, 2007, 10:51:35 by lycos »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Κι εγώ Ηλ.Μηχ. είμαι και μάλιστα έχω δουλέψει κάποια χρόνια στην Inmarsat :-) Το ξέρω ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ακόμα κεφαλαία, αλλά αυτό είναι κληρονομιά από τις εποχές που η Inmarsat ήταν διεθνής οργανισμός (International Maritime Satellite). Εδώ και μερικά χρόνια είναι ιδιωτική εταιρεία και λέγεται Inmarsat plc.

Πες το ότι είσαι συνάδελφος:-))))))
Ναι, κι εγώ με την παλιά εντύπωση είχα μείνει...
(Τώρα θα μου πεις ότι και το TETRA, το GPRS - που πολλοί συνάδελφοί μας το μπερδεύουν με το GPS btw - κλπ. εγιναν εταιρίες και θα τρελαθούμε τελείως: πλάκα κάνω:-)))))))
Με τα δορυφορικά συστήματα έχω ασχοληθεί μόνο επιφανειακά (όταν ήταν στην ύλη Τηλεπικοινωνίες που δίδαξα ένα εξάμηνο σε ΙΕΚ), θυμάμαι όμως από αναζητήσεις σε αμερικάνικα white papers (γιατί ελληνικό υλικό βρήκα ελάχιστο, και έπρεπε να γράψω σημειώσεις) ότι ήταν πανάκριβα, άλλαζαν όντως χέρια συνέχεια, ασύμφορα και γενικά προβληματικά... Το Ευρωπαϊκό GALILEO υπάρχει ποτέ περίπτωση να το δούμε να γίνεται; Ή μήπως το προωθούν κι αυτό για εταιρία; για να φύγουν και τα caps lock;-)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Βίκυ είσαι η μόνη με πράσινη οθονίτσα, οπότε μιας και εντρυφώ στις ένοπλες δυνάμεις (χωρίς διασκεδαστικά παρελκόμενα:-)))))) ξέρεις αν η διάκριση μεταξύ του εξοπλισμού και του υλικού εξοπλισμού, είναι ότι το πρώτο είναι equipment και το δεύτερο armament; Δεν νομίζω ότι είναι αντικείμενο νέου θέματος (και δεν προλαβαίνω άλλωστε, ΑΛΛΟ έργο αυτό, αναθεώρηση, τι στο καλό θα περάσουν όλοι οι πλοίαρχοι και οι πτέραρχοι από την οθόνη μου σήμερα)... πως τα ξεχωρίζουμε, εκτός από τα συμφραζόμενα, γιατί μερικές φορές... τα συμφραζόμενα απατούν...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Απ' όσο γνωρίζω, στον στρατό ξηράς τα armaments λέγονται οπλικά συστήματα.
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παραπλάνηση ήταν η πράσινη οθονίτσα, γιατί έλειπα.

Δηλώνω αναρμόδια και σίγουρα τα αγοράκια ξέρουν να σου τα εξηγήσουν καλύτερα από μένα.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools