When the printer is commissioned

spiros · 21 · 3611

mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Πάντως η παρακάτω φράση
The user has to install the cartridges when the printer is commissioned or when the cartridges are empty.

Με παραπέμπει στο όταν ο εκτυπωτής τεθεί σε λειτουργία για πρώτη φορά. Διορθώστε με...

Το commissioned, και αντίστοιχα το commissioning, το έχω συναντήσει πολλές φορές με αυτήν την έννοια.
Π.χ. (σε άλλο context) commissioning γίνεται σε εγκαταστάσεις, μονάδες κλπ. όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή τους, και η διαδικασία αυτή συνήθως αποτελεί υποχρέωση του αναδόχου κατασκευής. Από κει και πέρα, αν η μονάδα τεθεί εκτός λειτουργίας, στα πλαίσια ρουτίνας ή εκτάκτως, και στη συνέχεια επαναλειτουργήσει, δεν πρόκειται πλέον για commissioning, αλλά για έναρξη λειτουργίας.
 
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρχουν και άλλες έννοιες.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το «θέση σε λειτουργία»;

Ναι.

Φρίκη!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Εκτιμώ πως η χρήση της φράσης "is commissioned" αντί του απλού "turned on" γίνεται για να δείξει ότι, είναι απαραίτητο ο εκτυπωτής όχι απλώς να είναι "on", αλλά και να επικοινωνεί με τον υπολογιστή, ώστε ο χρήστης να έχει και την εικόνα της λειτουργικής κατάστασης του εκτυπωτή για να προχωρήσει σε αντικατάσταση των μελανοδοχείων. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο την πρώτη φορά που θα τεθεί σε λειτουργία.

There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


sassa

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 818
    • Gender:Female
  • natural flair for languages
Όταν επιλέγεται ο εκτυπωτής;
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."



DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Το "θέση σε λειτουργία" είναι στάνταρ απόδοση του commissioning" και σημαίνει όταν κάτι μπαίνει ή προτετοιμάζεται να μπει σε λειτουργία για πρώτη φορά (μετά τις δοκιμές και τους ελέγχους). Βέβαια, δεν το έχω δει ποτέ να χρησιμοποιείται για εκτυπωτές. Το έχω δει όμως να ανεφέρεται σε σιδηροδρόμους, ναυσιπλοία κτλ.

Hope this helps.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Το commissioned, και αντίστοιχα το commissioning, το έχω συναντήσει πολλές φορές με αυτήν την έννοια.
Π.χ. (σε άλλο context) commissioning γίνεται σε εγκαταστάσεις, μονάδες κλπ. όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή τους, και η διαδικασία αυτή συνήθως αποτελεί υποχρέωση του αναδόχου κατασκευής. Από κει και πέρα, αν η μονάδα τεθεί εκτός λειτουργίας, στα πλαίσια ρουτίνας ή εκτάκτως, και στη συνέχεια επαναλειτουργήσει, δεν πρόκειται πλέον για commissioning, αλλά για έναρξη λειτουργίας.
 
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρχουν και άλλες έννοιες.

Συμφωνώ 100%.


 

Search Tools