media event → εκδήλωση για δημοσιογράφους

padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Everything was ready for the impending media event.
Πώς θα αποδίδατε το media event; Το βρήκα κάπου "μιντιακό συμβάν", αλλά δεν με κάλυψε απόλυτα...
Καμιά ιδέα;
« Last Edit: 14 Apr, 2009, 11:16:56 by wings »
I never worry for the future. It always comes too soon.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Πρώτ' απ' όλα διαφωνώ κάθετα με την απόδοση της λέξης event ως «συμβάν» ... είναι εκδήλωση και όχι συμβάν ....

Έχω δει την απόδοση του media ως μιντιακός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να αποδοθεί με απλά ελληνικά ως «(εταιρική) εκδήλωση για δημοσιογράφους» εφόσον αυτή είναι και η σημασία ενός Media event.

Ας δούμε τι θα πουν και οι άλλοι. Εγώ προτείνω να μην το αφήσεις έτσι αλλά να το πεις ως «εταιρική εκδήλωση για δημοσιογράφους».



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ προτείνω να μην το αφήσεις έτσι αλλά να το πεις ως «εταιρική εκδήλωση για δημοσιογράφους».

Συμφωνώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Συμφωνώ με Βαλεντίνη. Μήπως και «εκδήλωση για ΜΜΕ»;
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)



Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Πρώτ' απ' όλα διαφωνώ κάθετα με την απόδοση της λέξης event ως «συμβάν» ... είναι εκδήλωση και όχι συμβάν ....

Έχω δει την απόδοση του media ως μιντιακός αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να αποδοθεί με απλά ελληνικά ως «(εταιρική) εκδήλωση για δημοσιογράφους» εφόσον αυτή είναι και η σημασία ενός Media event.

Ας δούμε τι θα πουν και οι άλλοι. Εγώ προτείνω να μην το αφήσεις έτσι αλλά να το πεις ως «εταιρική εκδήλωση για δημοσιογράφους».


Συμφωνώ καταρχήν ότι η εκδήλωση είναι η κατάλληλη απόδοση για "event". Είναι η πιο διαδεδομένη λέξη που χρησιμοποιείται σε εταιρείες και το συμβάν (εκτός αν κάνω λάθος) εμπεριέχει και λίγο την έννοια του "τυχαίου" και όχι οργανωμένου...

Προτείνω, αντί για "δημοσιογράφους", να μπει "εταιρική εκδήλωση για τα μέσα ενημέρωσης" ή ΜΜΕ όπως προτείνει και ο Βασίλης.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Να εξηγήσω λίγο γιατί δεν πρότεινα «ΜΜΕ»: Οι εκδηλώσεις αυτές απευθύνονται (συνήθως/κυρίως) σε δημοσιογράφους περιοδικών (έντυπα) ενώ τα ΜΜΕ είναι πολύ γενικό. Στις περισσότερες εκδηλώσεις τέτοιου είδους δεν πάνε κανάλια για να γυρίσουν θέμα, άρα δεν μπορεί να αποδοθεί γενικευμένα ως ΜΜΕ. Εάν κάνω λάθος πάντως, διορθώστε με. Στην εκδήλωση όμως που έκανε η εταιρεία για την οποία εργάζομαι για τα 20 χρόνια της παρουσίας της στην Ελλάδα ήρθαν μόνο δημοσιογράφοι και όχι κανάλια ή άλλου  μη έντυπου μέσου δημοσιογράφοι.



Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Να εξηγήσω λίγο γιατί δεν πρότεινα «ΜΜΕ»: Οι εκδηλώσεις αυτές απευθύνονται (συνήθως/κυρίως) σε δημοσιογράφους περιοδικών (έντυπα) ενώ τα ΜΜΕ είναι πολύ γενικό. Στις περισσότερες εκδηλώσεις τέτοιου είδους δεν πάνε κανάλια για να γυρίσουν θέμα, άρα δεν μπορεί να αποδοθεί γενικευμένα ως ΜΜΕ. Εάν κάνω λάθος πάντως, διορθώστε με. Στην εκδήλωση όμως που έκανε η εταιρεία για την οποία εργάζομαι για τα 20 χρόνια της παρουσίας της στην Ελλάδα ήρθαν μόνο δημοσιογράφοι και όχι κανάλια ή άλλου  μη έντυπου μέσου δημοσιογράφοι.



Δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου και γενικά είναι έτσι όπως τα λες στις περισσότερες περιπτώσεις.
Από την άλλη, όμως, πρόκειται για μετάφραση και δεν μπορούμε να υποθέσουμε ποιους θα καλέσει η εταιρεία από την κατηγορία των μέσων ενημέρωσης στην εταιρική της εκδήλωση, εκτός αν αυτό διευκρινίζεται κάπου στο κείμενο και είμαστε σίγουροι ότι αναφέρεται συγκεκριμένα σε δημοσιογράφους έντυπου μέσου.
Εκτός αν έχω γίνει πολύ ψείρας σήμερα.... που δεν αποκλείεται.
 
 


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Όχι καλέ ... μπορεί να έχεις και δίκιο. Ας μας πει η padma :) ... Εμείς πάντως από ότι βλέπω όλοι συμφωνούμε να καεί στην πυρά το «μιντιακό συμβάν» ;)


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Εμείς πάντως από ότι βλέπω όλοι συμφωνούμε να καεί στην πυρά το «μιντιακό συμβάν» ;)
Ω, ναι! Ποιος θέλει να ανάψει πρώτος την πυρά; :-)



Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female

padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Κι εγώ θα δώσω την τελειωτικό χτύπημα: Ναι, ας γίνει στάχτη!
 www.freefoto.com/preview/33-15-57?ffid=33-15-57

.... Το έβαλα "εκδήλωση για δημοσιογράφους" και έληξε το θέμα! Ουφ, και σ' όποιον αρέσει ):
I never worry for the future. It always comes too soon.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και καλά έκανες!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools