friends with benefits (FWB, fwb) → φίλοι με «τυχερά», ελεύθερη σχέση, χαλαρή σχέση, φίλοι με εξτραδάκια, φίλοι που κάνουν σεξ, φίλοι που πηδιούνται

banned13 · 35 · 16940

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male

andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Αυτό σημαίνει, Γιάννη. Υπάρχει και σε πιο χυδαία βερσιόν, μία με ένα καντήλι, αλλά εκφράζουν το ίδιο πράγμα: δύο ανθρώπους που κάνουν σεξ περιστασιακά, αλλά για χ λόγους δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Γιάννη, είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

(έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιείται όχι τόσο για ελεύθερες σχέσεις όσο για περιπτώσεις όπου κάποιος με κάποια, αν και φίλοι, άμα λάχει και μετά από παρατεταμένη περίοδο λειψυδρίας «μαστιγώσουν το δελφίνι» όπως λέει κι ένας συνάδελφος... )

Χρησιμοποιείται όμως και σε ευρύτερο context, με την έννοια φίλοι φίλοι καριοφίλι, σου γ... και το καντήλι, δηλαδή φίλοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Δηλαδή, όπως Δήμητρα και Βλάσης που λένε «εμείς οι δύο ποτέ - ποτέ», εκείνη του λέει «κόλλα το» κι αυτός απαντάει «άσε καλύτερα, δε ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά...»

Υ.Γ. Το καντήλι τι σχέση έχει με όλα αυτά;
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Υ.Γ. Το καντήλι τι σχέση έχει με όλα αυτά;

Μα καλά, βρε Γιάννη, όλες σου τις απορίες εδώ ήρθες να τις λύσεις εσύ; :ΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Υ.Γ. Το καντήλι τι σχέση έχει με όλα αυτά;
Κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες, βρε παιδί μου... Σκέψου να έγραφα και την εκδοχή με την τορπίλη.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Φίλοι, φίλοι... Πού να πλακώσουν κι οι ψύλλοι!

Αααααααααα, μου φαίνεται ότι θ' αρχίσω να σας φλιτάρω όλους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
«Φίλοι με εξτραδάκια», το μετέφρασαν στις «Νοικοκυρές σε απόγνωση» την περασμένη Κυριακή και μου άρεσε.



Lila

  • Newbie
  • *
    • Posts: 64
    • Gender:Female
Δεν νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε τη λέξη σχέση στα Ελληνικά γιατί θα αλλάξει πλέον το νόημα.
Ελεύθερη ή χαλαρή σχέση σημαίνει ότι δυο άτομα είναι μαζί (ως boyfriend and girlfriend, boyfriend and boyfriend etc.), αλλά κατά καιρούς, με τη συναίνεση ή όχι και των δυο, ¨συναντούν¨ και άλλα άτομα.
Τώρα friends with benefits ή fuck buddies είναι άτομα τα οποία είναι φίλοι και πιθανότατα στην ίδια παρέα, αλλά κάποιες φορές είναι και κάτι παραπάνω--φίλοι με εξτραδάκια νομίζω ότι περιγράφει καλύτερα αυτή την κατάσταση, η οποία ¨κερδίζει έδαφος¨ τελευταία και είναι και το θέμα δύο πρόσφατων ταινιών:

No strings attached:
https://www.youtube.com/watch?v=Ubfcfs98MBw

Friends with benefits:
https://www.youtube.com/watch?v=34xfcoRceeU

no tener vicios no añade nada a la virtud - Antonio Machado


crystal

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 8985
    • Gender:Female
Συμφωνώ με τη Lila. Δεν πρόκειται για σχέση, ούτε καν για ελεύθερη, γιατί ακόμη κι εκεί μια κάποια σχέση είναι προϋπόθεση. Απλά επιτρέπεται να βλέπει ο κάθε σύντροφος και άλλους εκτός του νόμιμου.


crystal

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 8985
    • Gender:Female
[...]
Τον τελευταίο καιρό έχει έρθει από Ευρώπη και κυρίως από Αμερική μεριά ένα νέο είδος "φιλίας". Η "ερωτική φιλία" ή "friends with benefits" όπως το λένε εκεί από όπου ξεκίνησε. Ένας άνδρας και μία γυναίκα φίλοι. Κολλητοί, λένε τους καϋμούς τους, όταν έχουν δεσμό με άλλους βγαίνουν και οι 4 παρέα, κάνουν ότι κάνουν δύο φίλοι.
Υπάρχει μόνο ένα "αλλά"... Όταν δεν έχουν δεσμό ΚΑΙ οι δύο, τυχαίνει καμιά φορά, και αν έχει γυαλίσει το ματάκι τους... περνάνε 1-2 μερόνυχτα σαν εραστές πλέον, να ξελαμπικάρουν... Και μετά φίλοι πάλι... Σαν να μην έβγαλαν τα ματάκια τους κάποιες προηγούμενες ώρες μαζί.
Η σχέση αυτή τους αποτρέπει από το να ρισκάρουν εφήμερη σχέση με άλλα άτομα. "Πάνε" με το φιλαράκι τους, του αντίθετου φύλου πάντα, το φιλαράκι που το ξέρουν και το εμπιστεύονται.
Πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει τις σχέσεις τους ; Εννοώ τον περισσότερο χρόνο που δηλώνουν φίλοι. Δε θα υπάρχει μία μόνο απάντηση εδώ.
Καλή ή κακή η ερωτική φιλία, γνώμες πολλές. Πάντως φιλία ΔΕΝ είναι..
http://gipgoma.blogspot.com/2010/09/blog-post_25.html?zx=695eb9be7456aeff


Ενδιαφέρον και το υπόλοιπο άρθρο...



 

Search Tools