Πλημμύρες στον Έβρο

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Δεν ξέρω αν βλέπετε ειδήσεις, αλλά είναι σπαρακτικό (για μένα) το θέαμα των ζώων που τα δείχνει ο φακός να είναι ακόμα ζωντανά, βουτηγμένα μέσα στο νερό στους πλημμυρισμένους στάβλους.
Για έναν φιλόζωο αυτό το θέαμα είναι αβάσταχτο.
Χαίρομαι που δεν κινδυνεύουν άνθρωποι, αλλά όταν βλέπω να υποφέρουν ζώα, δεν το αντέχω.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αυτό μου θυμίζει:

Αs flies to wanton boys are we to the gods;
They kill us for their sport.



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Και εγώ το είδα... ένιωσα τόσο άσχημα όταν είδα τις αγελάδες να παλεύουν μόνο να κρατήσουν τα κεφάλια τους έξω από το νερό για να πάρουν αέρα, και όταν τις άκουσα να ουρλιάζουν από τον φόβο. Ήταν πολύ φρικιαστικό. :(


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Και εγώ το είδα... ένιωσα τόσο άσχημα όταν είδα τις αγελάδες να παλεύουν μόνο να κρατήσουν τα κεφάλια τους έξω από το νερό για να πάρουν αέρα, και όταν τις άκουσα να ουρλιάζουν από τον φόβο. Ήταν πολύ φρικιαστικό. :(

Ωστόσο, εάν δεν συνέβαινε αυτό η μοίρα τους θα ήταν πολύ καλύτερη: θα ουρλιάζανε από φόβο όταν θα έφτανε η στιγμή να τις σφάξουνε για κατανάλωση απανταχού Ελλήνων ζωοφίλων και μη ):



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Τουλάχιστον όταν τα σφάζεις ο πόνος είναι σύντομος. Όταν παλεύουν μόνο για να αναπνεύσουν και κολυμπάνε στα κρύα νερά είναι πολύ χειρότερο.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Εμένα και τα δύο χάλια μου φαίνονται!
Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Δεν είπα ότι το να τα σφάζεις είναι καλό πράγμα... αλλά είναι ένα κακό που χρειάζεται να γίνει. Οι περισσότεροι άνθρωποι (όπως πολλά ζώα) τρώνε κρέας, και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

Αλλά να γυρίσουμε στο θέμα, άκουσα πολλούς να λένε ότι οι Βούλγαροι φταίνε για όσα έγιναν στην Ελλάδα και στην Τουρκία και ότι δεν έπρεπε να γίνει τόση ζημιά... πως φταίνε; Δεν το κατάλαβα καλά. Τι ακριβώς έκαναν; Μήπως ήξεραν ότι θα γίνει και δεν το είπαν σε κανέναν;


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ρίχνουν, λέει, πολλά νερά στον ποταμό, ενώ τους είχαν συστήσει να μην το κάνουν. Όχι νερά μπουγάδας, αλλά νερά από άλλα ποτάμια. Κάτι τέτοιο, χοντρικά.


 

Search Tools