Help find this missing girl!

stathis

• Hero Member
προφανώς είναι προφανές! Αλλά εμένα μου θυμίζει λίγο το παλιό ανέκδοτο "και σεις οι Αμερικάνοι σφάξατε τους Ινδιάνους".
Εννοώ, ας κάνουμε λοιπόν κάτι και για τα άλλα παιδιά! Αλλά τώρα, έχουμε μπροστά μας το συγκεκριμένο.
...και προφανώς οι γονείς είχαν τον τρόπο τους, αλλά δεν μπορούμε νομίζω να τους κατηγορήσουμε που το εκμεταλλεύονται στην προκείμενη περίπτωση. Μόνο να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα κοινωνιολογικού περιεχομένου...

Μα το σχόλιό μου ήταν γενικό και ευρύτερο, "κοινωνιολογικού περιεχομένου" όπως λες.
Από τη μια βρήκα ύποπτη όλη αυτή την υπερπροβολή (μη μου πείτε ότι τα μίντια στην Αγγλία δεν τρίβουν τα χέρια τους), από την άλλη σκέφτηκα για άλλη μια φορά πώς κάποια ζώα είναι πιο ίσα από τ' άλλα, που λέει ο γερο-Όργουελ.
Και προς θεού, δεν είπα να μην κάνει ο καθένας ό,τι πιστεύει πως μπορεί να βοηθήσει στη συγκεκριμένη υπόθεση.

user4

• Sr. Member
  • think again!

Και προς θεού, δεν είπα να μην κάνει ο καθένας ό,τι πιστεύει πως μπορεί να βοηθήσει στη συγκεκριμένη υπόθεση.

Συγγνώμη, σας παρεξήγησα λόγω βεβαρημένου παρελθόντος (Στάζι κλπ) :-)))

user10

• Hero Member
Μόλις μου ήρθε αυτό:

Dear friends, this little girl, Madelaine McCann, went missing a few weeks ago in Portugal. In the UK and Portugal a major search mission was started, yet it is expected that Madeleine was abducted to a country other than Portugal. The aim of this chain email is to create awareness amongst as many people as possible so that if anyone sees anything suspicious in his neighbourhood or on the internet, the police can be contacted. More details on this case can be found on 

http://www.findmadeleine.com/ 

Δε διαφέρει από την παράθεση του Μουσαφίρη, απλώς περιέχει και τη σελίδα που έχουν φτιάξει. Μου σηκώθηκε η τρίχα, πρωί πρωί...

user4

• Sr. Member
  • think again!
Σχετικό με το θέμα μας από το in.gr :

Η 25η Μαΐου, έχει ανακηρυχθεί «Παγκόσμια Ημέρα για τα Εξαφανισμένα Παιδιά». Στόχος της Ημέρας αυτής είναι η ενθάρρυνση των Ελλήνων πολιτών να στείλουν ένα παγκόσμιο μήνυμα ελπίδας και αλληλεγγύης σε όλους του γονείς του κόσμου.

Στην εκδήλωση που θα λάβει χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μετρό του Συντάγματος θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα το Amber Alert, το Εθνικό Συντονιστικό Πρόγραμμα έγκαιρης και έγκυρης ειδοποίησης και ενημέρωσης περιστατικών εξαφανισμένων παιδιών για την λειτουργία του οποίου όλα τα Μέσα Ενημέρωσης έχουν συμβάλει τα μέγιστα.
Το Amber Alert λειτουργεί μέσω της σύμπραξης 40 φορέων, κάτι που για πρώτη φορά συμβαίνει στην Ελλάδα.
Kατά την διάρκεια της εκδήλωσης, θα παρακολουθήσουμε το σύνολο της διαδικασίας του Amber Alert και πώς αυτό θα λειτουργεί σε πραγματικές συνθήκες χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα μέσα.

Ο καθ’ ύλη αρμόδιος Υπουργός Δημόσιας Τάξης θα ενεργοποιήσει για πρώτη φορά το AMBER ALERT Hellas.

Μετά το τέλος της παρουσίασης του AMBER Alert Hellas, παράλληλα με δεκάδες πρωτεύουσες σε ολόκληρο τον κόσμο στην Πλατεία Συντάγματος όλοι μαζί θα συμμετάσχουμε στην προώθηση των στόχων και των μηνυμάτων της 25ης Μαΐου όπου πάνω από 5.000 άνθη «μην με λησμονείς» θα μοιραστούν από εθελοντές του συλλόγου στους προσκεκλημένους αλλά και διερχόμενους επισκέπτες.
Κορύφωση της εκδήλωσης, θα αποτελέσει η απελευθέρωση στον Αττικό ουρανό 5.000 μπαλονιών.

Την εκδήλωση θα συντονίσει η δημοσιογράφος Αλεξάνδρα Καπελετζή.

auditor

• Hero Member
Επίσης, καλό θα ήταν να θεσπιστεί δια νόμου ως ποινή στους καταδικασθένες για απαγωγή/κακοποίηση παιδιών η παράδοσή τους στο εξαγριωμένο πλήθος.
Nick Roussos

F_idάνι

• Hero Member
Καιρός ήταν να δημιουργηθεί Amber Alert και στην Ευρώπη. Φτάνει να μη μείνει μόνο στα μπαλόνια :-)

F_idάνι

• Hero Member
Καιρός ήταν να δημιουργηθεί Amber Alert και στην Ευρώπη Ελλάδα. Φτάνει να μη μείνει μόνο στα μπαλ-κ-όνια :-)

Edit στο edit:
Το Amber Alert λειτουργεί μέσω της σύμπραξης 40 φορέων, κάτι που για πρώτη φορά συμβαίνει στην Ελλάδα.

Αυτό πολύ θέλω να το δω!!! (Εννοώ στην πράξη, όχι στον αττικό ουρανό :-)
« Last Edit: 25 May, 2007, 13:19:22 by F_idάνι »

stathis

• Hero Member
Επίσης, καλό θα ήταν να θεσπιστεί δια νόμου ως ποινή στους καταδικασθένες για απαγωγή/κακοποίηση παιδιών η παράδοσή τους στο εξαγριωμένο πλήθος.
Ετοιμαζόμουν να διαφωνήσω μαζί σου, αλλά μετά θυμήθηκα ότι η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης...
;)

Search Tools