Eurovision 2007

F_idάνι · 216 · 28424

andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Μόνο η Ουκρανία να μη βγει...Δεν αντέχω να το ξανακούσω αυτό το ξέρασμα.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
edit: θα το τολμήσω: Σερβία. Θυμηθείτε με

Όλα τα λεφτά στον auditor.

ΡΩΣΙΑ! ΡΩΣΙΑ! ΡΩΣΙΑ!



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Όσοι πήγατε ταμείο, παρακαλείσθε να δώσετε το κατιτίς σας στον καλό όντιτορ και τις προβλέψεις του.

(Τελικά πόνεσε η καρδιά μου για τη δύσμοιρη τη Φιλανδία)

Να πω την αμαρτία μου, όταν τραγουδούσε ο κύριος με τα αλουμινόχαρτα στο κεφάλι, χόρευα μιμούμενος την παρέα του. Μετά μου πέρασε.

Μα Αρμενία! Αν είναι δυνατόν;!
« Last Edit: 13 May, 2007, 01:20:39 by auditor »
Nick Roussos


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Εύγε, Όντιτορ! Θα περάσωμεν, θα περάσωμεν!
Λίνα Παπαδοπούλου



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάντως, ένας διαγωνισμός όπου το τραγούδι της Ιρλανδίας θεωρείται το χειρότερο, έχει ένα αξιοσχολίαστο ενδιαφέρον. Ιδιαίτερα όταν στη μέση του ακούγεται σχεδόν ίδιο με το τραγούδι της Σερβίας.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Απορία δικιά μου: τι θέλει η αλεπού στο παζάρι; Τι κάνει ο όντιτορ εδώ τέτοια ώρα; Ήρθε να δρέψει τις δάφνες του;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Κι εγώ για Ρωσία το έβλεπα, αλλά... μην με κράξετε, ω άνδρες Αθηναίοι, στήριξα τη... Γερμανία! (Φσσσστ... μπόινγκ!)
Nobody puts Baby in a corner!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μόνο η Ουκρανία να μη βγει...Δεν αντέχω να το ξανακούσω αυτό το ξέρασμα.

Οι παραπονούμενοι, να σκεφτούν αυτό που είπε η andy.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
@ auditor: Έλα όποτε θες να βάλουμε κάτω τις μουσικές μας να τις μετρήσουμε εεεεε, να τις ακούσουμε εννοώ και θα δεις που θα βρούμε την άκρη.
Από απόψε μη ξανακούσω για το τραγούδι της Σερβίας, έλεος ε! Σεβαστό να σας αρέσει, σεβαστείτε παρακαλώ και όσους το σιχαίνονται (ευγενή παράκληση κάνω, μην παρεξηγηθώ).

Καλά η Αρμενία με έστειλε αδιάβαστη. Ειδικά εκεί που μάτωσε η καρδιά του ........ όλα τα λεφτά. Άξιος!!!!!!! Ελλάδα, Σλοβενία, Αρμενία ήταν κορυφαίες στιγμές.

Από του χρόνου ο διαγωνισμός θα χωριστεί στις εξής κατηγορίες για να μην παραπονείται κανείς:
α) μπανιστήρ κατέγκορι
β) αγνώστου φύλου και προορισμού
γ) τζερτζελέ
δ) έθνικ κουνήματος
ε) κλασσικό τραγούδι

όσοι πιστοί προσέλθετε :)
« Last Edit: 14 May, 2007, 00:04:28 by FoReIgNeR »
And my heaven is wherever you are ...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

Από του χρόνου ο διαγωνισμός θα χωριστεί στις εξής κατηγορίες για να μην παραπονείται κανείς:
α) μπανιστήρ κατέγκορι
β) αγνώστου φύλου και προορισμού
γ) τζερτζελέ
δ) έθνικ κουνήματος
ε) κλασσικό τραγούδι

όσοι πιστοί προσέλθετε :)

Γιατί, πότε υπήρχαν διαφορετικές κατηγορίες στη Γιουροβίζιον; (Καλέ, ποιο κλασσικό τραγούδι; That's the overstatement of the month!)

Εγώ, πάντως, δηλώνω πολλαπλώς πληγωμένη:

1) Στο στοίχημα έπαιξα Ρωσία.
2) Στα sms ψήφισα Βουλγαρία.
3) Στα μεταξύ μας στοιχήματα έπαιξα Ελλάδα 7η θέση, αλλά το μόνο που κέρδισα ήταν να γλιτώσω το συμμάζεμα του δωματίου του γιου μου για τον επόμενο μήνα (σιγά μην το κάνει).
4) Μια μαθήτριά μου που υποστήριζε Αλουμινόχαρτα και Μικροκύματα γλίτωσε εκθέσεις για ένα μήνα (και ποιος να την πείσει κανείς για το αντίθετο... Ξέρει και καλά Αγγλικά και δε μπορώ να της πω ότι με παρεξήγησε...)
5) Όλα τα σούργεαλιστικά συγκροτήματα τύπου Ανδόρα, Γαλλία κτλ απέτυχαν παταγωδώς. Πάλι με το Zobie la Mousse (ή όπως αλλιώς γράφεται) θα τη βγάλουμε...


Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι ο φίλος μας ο Auditor έπεσε μέσα. Και ήταν ο μόνος που δεν είχε τηλεόραση ή DSL. Αυτό, νομίζω, τον έσωσε... Αν, δε, υπήρχε και προποτζίδικο στη γειτονιά του, τώρα θα ήταν πλούσιος... :-)


Edit: Το δεντράκι πού έπαιζε; Πολύ μου άρεσε... Αρμενία ήταν; Μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια, εκδρομές, πανηγύρια (με την καλή έννοια) και εκκλησιές στη μέση του πουθενά με κορδέλες- τάματα στα δεντράκια γύρω τους. Φανταστικό!!! Το τραγούδι, πάλι, not so much, αλλά τώρα που αναμοχλεύω τη μνήμη μου...
« Last Edit: 13 May, 2007, 02:59:47 by F_idάνι »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Απορία δικιά μου: τι θέλει η αλεπού στο παζάρι; Τι κάνει ο όντιτορ εδώ τέτοια ώρα; Ήρθε να δρέψει τις δάφνες του;

Γάτα είσαι.


@ auditor: Έλα όποτε θες να βάλουμε κάτω τις μουσικές μας να τις μετρήσουμε εεεεε, να τις ακούσουμε εννοώ και θα δεις που θα βρούμε την άκρη.

Καλά η Αρμενία με έστειλε αδιάβαστη. Ειδικά εκεί που μάτωσε η καρδιά του ........ όλα τα λεφτά. Άξιος!!!!!!! Ελλάδα, Σλοβενία, Αρμενία ήταν κορυφαίες στιγμές.

Δεν βρίσκεται άκρη εδώ... με τίποτα! (Τραγούδια βασανιστήρια για μένα... αμφότερα). Εγώ θα διαφωνήσω με την Andy.

Ώρε, να πάρει, τώρα το πρωί μού είχαν κατέβει κάτι καλές κατηγοριοποιήσεις, αλλά τις ξέχασα...

ντιντι, ντιριριριρί, ντίντι ντιντίριρι, ντίντι ντιτίριρι, ντιντίρι ντίρι ντίρι ρι (μόλις σας τραγούδησα το άσμα της Ουκρανίας -- δεν μπορούσα να κουνάω και τα χεράκια πάνω κάτω, επειδή έπρεπε να πληκτρολογώ). (Εγώ θα διαφωνήσω με την Andy. Τον τίτλο του απόλυτου ξερατού τον έδωσα ασυζητητί στην Αρμενία.)

Ξέρω, ξέρω τι σας πόνεσε με τη Σερβία -- η τύπισσα αντέγραψε την πώς τη λένε, εκείνη από το διαγωνισμό τραγουδιού της Θεσσαλονίκης με τα λίγα λιπαρά... Ευανθία, Ευμορφία (όχι αυτή είναι η δικιά μας), πώς την έλεγαν, μωρέ... με το τετράγωνο γυαλί.

(Δεν μας πιάνω τους Έλληνες: στο διαγωνισμό της Θεσσαλονίκης βγάζουν εκείνο το ανεκδιήγητο κλαίει-ο-διάολος-τη-μάνα-του της Άρνης το Νερό και τώρα τους πειράζει το σέρβικο.)

Με τη Ρωσία με είχατε φτιάξει και τελικά ούτε είδα, ούτε άκουσα τίποτα σπουδαίο (Γιουροβιζιονικώς ειπείν).

Τελικά ήθελα να βγει η Φιλανδία. Αλλά δεν ήταν χρονιά για ροκάδες.

Edit: ωραίο της Βουλγαρίας σε στούντιο εκτέλεση, αλλά για να παίξεις τέτοιο κομμάτι λάιβ, α) από φωνητικής πλευράς θες κάτι κοχόνες μέχρι το πάτωμα, ειδάλλως πού πας ρε Καραμήτρο, και β) βάλτε και τρία-τέσσερα παλικάρια να στροβιλίζονται, μπας και γίνει μπούγιο, ρε αγαπητοί εν Γιουροβίζιον αδελφοί (12άρια γαρ).



« Last Edit: 13 May, 2007, 08:16:00 by auditor »
Nick Roussos


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Πω πω, 8:20 η ώρα και παίζω μόνος στο φόρουμ!

Να σας ρίξω, λοιπόν, άλλες δύο προσωπικές διαπιστώσεις:

1) το περυσινό της Φιλανδίας ήταν μακράν το κορυφαίο άσμα που έχει εμφανιστεί στη Γιουροβίζιον. Θα συμφωνήσω με τον μικρό μου γιό ότι η τελετή ουσιαστικά έληξε γύρω στις 22:10 που τέλειωσε η εμφάνιση των Λόρντι.
2) η γιουροβίζιον ψηφίζει με βάση τις ενοχές της. Πέρυσι το χρώσταγε στο ροκ και στον χαβαλέ, φέτος αποφάσισε ότι το χρώσταγε σε ένα σοβαροφανές, αργό τραγούδι με καλλιτεχνικές ανησυχίες, τραγουδισμένο από μια κοπέλα που απέχει έτη φωτός από τα συνήθη πρότυπα που βλέπουμε. (Το άσμα ήταν για να το ακούσεις μια φορά και τέρμα, και αν αρχίσουν να μου το παίζουν στα ράδια από το πρωί μέχρι το βράδυ, θα κόψω τσι φλέβες μου).

Φίνλαντ, Φίνλαντ. (Βες μπας και πρέπει να πάω να ζήσω εκεί; Πολύ ροκάδες μου φαίνονται).
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πω πω, 8:20 η ώρα και παίζω μόνος στο φόρουμ!

Δεν παίζεις μόνος. Είμαι κι εγώ εδώ, αλλά μπορείς να συνεχίσεις - έχω γερή κράση. :-)

Καλημέρα σας, Νίκο μας. :-))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δεν παίζεις μόνος. Είμαι κι εγώ εδώ, αλλά μπορείς να συνεχίσεις - έχω γερή κράση. :-)

Καλημέρα σας, Νίκο μας. :-))))))))))))))

Μαφιόζι ρεζίλι! Όλο καντσόνι και τζελάτι. Ντουλιά, βρε, ντουλιά!

Σι μάμα, σι...
Nick Roussos


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Προσωπικά προγνωστικά (όχι προτιμήσεις και ευσεβείς πόθοι):

Στην πρώτη θέση:
Ρωσία

Πλασαρίσματα στα χεβιμεταλάδικα:
Φιλανδία
Μολδαβία

Εκπλήξεις (προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ανάλογα με τις προσδοκίες του καθενός):
Ουκρανία
Βουλγαρία

Η Ελλάδα: άγνωστο Χ


Κάπως έτσι τα ήθελα και γω, αλλά...

Και άντε να πείσει κανείς τώρα την κυρία της Σερβίας, που δήλωσε ότι "εγώ είμαι η μόνη τραγουδίστρια εδώ φέτος, όλοι οι υπόλοιποι είναι..."

Προσωπικά, λάτρεψα τη Ρωσία και την Μολδαβία, για το κέφι και το χαβαλέ τον Ουκρανό. Ο δε Σαρμπέλ, έκανε ακριβώς αυτό που είπε και περίμενα απ' αυτόν... μία αξιοπρεπή εμφάνιση, χωρίς λάθη που μας στέλνει χωρίς άγχος στην 58η Γιουροβίζιον, και μπροστά στον Τούρκο (και αρκετούς άλλους) ήταν άψογος.

Από απόψε μη ξανακούσω για το τραγούδι της Σερβίας, έλεος ε!

Από του χρόνου ο διαγωνισμός θα χωριστεί στις εξής κατηγορίες για να μην παραπονείται κανείς:
α) μπανιστήρ κατέγκορι
β) αγνώστου φύλου και προορισμού
γ) τζερτζελέ
δ) έθνικ κουνήματος
ε) κλασσικό τραγούδι


Προσήλθα, αγαπητή... Δεν θα το αντέξω ούτε γω να ξανακούσω ή να ξαναδώ τις ξυνές της Σερβίας!!!

Πω πω, 8:20 η ώρα και παίζω μόνος στο φόρουμ!

Κι εγώ εδώ είμαι, αλλά επειδή η κράση μου δεν είναι και τόσο γερή... περίμενα να πρώτα να ηρεμήσω :-ΡΡΡΡΡΡΡ

Ξέχασα επίσης να πω ότι για μένα (εδώ συμφωνώ μέχρι τελείας με τον όντι) ΚΟΡΥΦΑΙΑ στιγμή της εκδήλωσης η εισαγωγή των Λόρντι... απλά υπέροχη!!!


Άντε και του χρόνου να είμαστε καλά :-))
« Last Edit: 13 May, 2007, 09:21:06 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


 

Search Tools