Eurovision 2007

F_idάνι · 216 · 28439

NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Μας είπε ποτέ κάποιος τι λένε τα λόγια; (έτσι από περιέργεια...)

Τσου... ο μόνος που ενδεχομένως ξέρουν είναι ο στιχουργός και ίσως ο τραγουδιστής (δεν θυμάμαι αν είναι ένα και το αυτό πρόσωπο)
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


bettyrevelioti

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 254
    • Gender:Female

Υγ.: Να σας πω... Δεν τίθεται θέμα trademark με τους κείθε Locomondo και τσου δικούς μας;

Είναι πρώην Locomondo και νυν Todomondo.
Ναι, δημιουργήθηκε πρόβλημα όταν το ανακάλυψαν οι δικοί μας και τους ζήτησαν να αλλάξουν το όνομά τους.
Αν θυμάμαι καλά, το Todomondo ήταν έμπνευση των δικών μας.
Betty Revelioti
Dreaming in a kind of way that a dream is always born



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Αν ήμουν άντρας ή/και οπαδός της γυναικείας britpop σκηνής, θα μου άρεσε και της Ρωσίας

Ή αν ήσουν η Μαρίτσα καλέεεεεεεεεεεεεεεεεε, τον/την ξέχασες;;;;;;

Update: Πήγαν οι δημοσιογράφοι να τη συγχαρούν, τους "έφτυσε" κι έφυγε. Στη συνέντευξη τύπου μετά τον τελικό απαντούσε μόνο σε ό,τι ήθελε, μονολεκτικά και συνοδεία μορφασμών του στυλ "μη με κουράζετε τη θεά" και "ουχ, τι θες κι εσύ τώρα". Ούτε πανηγύρισε ούτε τίποτα. Α, μόνο σε συνεντεύξεις προς γυναίκες δημοσιογράφους τη βλέπεις κάπως ... ένθερμη, όσο μπορεί δηλαδή. Το πρώτο της CD στη Σερβία έφερε τον τίτλο "Η καλύτερη" (να σχολιάσω;) Στο πάρτυ της νίκης της δεν πάτησε, δεν έβγαινε να τραγουδήσει επί σκηνής το νικητήριο πια τραγούδι για τουλάχιστον 5 λεπτά ενώ όλοι είχαν αρχίσει ν' απορούν, στη Σερβία που την αποθέωσαν όταν επέστρεψε έκανε εμφάνιση πολιτικού ηγέτη, στις δηλώσεις της είπε ότι έτσι ήθελε να κερδίσει, μόνο αυτή και με τόσο μεγάλη διαφορά αλλιώς δε θα'ταν νίκη γι' αυτήν. Από Ελλάδα τη μόνη τραγουδίστρια που δέχεται (κάπως) είναι η Δέσποινα Βανδή, της οποίας το "Όλο λείπεις" διασκεύασε και η ίδια και αν το ακούσεις, αναρωτιέσαι για τη φωνή της.

Όπου να'ναι επιστρέφουν φίλοι από Ελσίνκι και λογικά θα μάθουμε κι άλλες λεπτομέρειες.

@ Mr. Nickel: Το θέλετε ακόμα το Sanomi των Urban Trad σε μου-πι-θλι; (mp3) Έχω το CD οπότε αν είναι πείτε μου.
And my heaven is wherever you are ...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σ' ευχαριστώ, φορενάκι μου. Σε πρόλαβαν. Και σ' ευχαριστούμε για τις ανταποκρίσεις σου.



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Σ' ευχαριστώ, φορενάκι μου. Σε πρόλαβαν. Και σ' ευχαριστούμε για τις ανταποκρίσεις σου.

Εγώ ευχαριστώ που με ανέχεστε (είπαμε είμαι παθιασμένη με ορισμένα πράγματα και αν αυτά με απογοητεύσουν ... την πατήσανε)

Αν πάλι υπάρχει κάποιο τραγούδι που θέλει κανείς άλλος, σφουρίχτε μου :)
And my heaven is wherever you are ...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Update: Έχω ακούσει μερικές φορές ακόμα το σέρβικο και το συνηθίζει το αφτί μου. Κακό δεν είναι, απλώς περισσότερο ισχύει το επιχείρημα ότι τα δυνατά κομμάτια αλληλοϋπονομεύτηκαν. Και μην τα βάζετε με τη Μαρίτσα – οι περσινοί, δηλαδή, πιο όμορφοι ήταν;

(Εναλλακτικά, βάζετε να παίζει η Molitva και βλέπετε χωρίς ήχο το βιντεάκι με την Barbu-ni. Ακόμα καλύτερα, βλέπετε μόνο το βίντεο με την Barbu-ni.)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
οι περσινοί, δηλαδή, πιο όμορφοι ήταν;

Σύμφωνα με τα τέκνα μου, ήταν οι καλύτεροι -- τείνω να συμφωνήσω... (πωπω αγγλισμός...)
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Οι παλιότεροι θα τους είχαν για μπαμπούλα, για να τρώνε τα παιδιά το φαγητό τους (και μην τα πιάσει Lordi).


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Εμ, Νίκελ, εξελιγμένα τα σύγχρονα τέκνα. Τώρα μάλιστα, έχω τον Μητσάρα μπάστακα πάνω από το κεφάλι μου, να μου ζητάει να του βάλω το Χοντρόγκ Αλιλούγια.

Edit: μετά από δυο φορές το βίντεο και μια το mp3 στάνιαρε ο Μητσάρας και την έκανε. Άντε, πάμε τώρα κει μεις για δουλειά, γιατί μας κράξανε.

« Last Edit: 16 May, 2007, 18:42:49 by auditor »
Nick Roussos


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
οι περσινοί, δηλαδή, πιο όμορφοι ήταν;

Φυσικά και ήταν πιο όμορφοι εφόσον πήγαν προωθώντας την εσωτερική ομορφιά τους (τι λέω τώρα χαχαχαχαχαχαχαχα), ενώ η Μαρίτσα πήγε να μας θυμίσει το ... Ζαγοράκη και το Ζαγοραίο μαζί (προσευχήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη).
And my heaven is wherever you are ...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
η Μαρίτσα πήγε να μας θυμίσει το ... Ζαγοράκη και το Ζαγοραίο μαζί (προσευχήηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη).

Α... όλα κι όλα... Κάτω τα χέρια σου αφενός από την αρχηγάρα, αφετέρου από τη φωνάρα... (πλάκα στην πλάκα, όποτε ακούω κάνα παλιό βαρύ λαϊκό που μ' αρέσει, μαθαίνω μετά ότι το λέει ο Ζαγοραίος).

(Απίστευτη ατάκα Ζαγοράκη:
παίζει η ΑΕΚ με μια μεγάλη ισπανική ομάδα (Μπαρτσελόνα;) η οποία κερδίζει κόρνερ. Στήνονται οι παίκτες και λέει ο Ζαγοράκης στον Ζήκο:
"Πιάσε, ρε Άκη, τον Ρονάλντο" ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για τον Ριβάλντο.
Τ' ακούει εκείνος και λέει "Μι νο, Ρονάλντο, μι Ριβάλντο".
Κι ο Ζαγοράκης διορθώνει:
"Πιάστον, ρε Άκη, τον *μπιπ*, όπως κι αν τον λένε, μη μας κάνει κάνα γκολ").
Nick Roussos


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εγώ είμαι με τη Μαρίτσα. Δεν καταλαβαίνω γιατί μόνο οι όμορφοι πρέπει να κερδίζουν πάντα σ' αυτή τη ζωή. ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΣΧΗΜΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΜΟΡΦΟΙ!


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Το τραγούδι της Γαλλίας μόνο σε μένα άρεσε;


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Καλέ, τι λες... Εμείς το ψηφίσαμε κιόλας (Η ξαδέλφη ανέλαβε Γαλλία, εγώ Βουλγαρία :-)


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Εμένα μου άρεσε πολύ το σέρβικο τραγούδι και πιστεύω ότι η Σέρβα έχει φανταστική φωνή και το ερμήνευσε άριστα. Και μπράβο της που, αν και άσχημη και λεσβία (ήτοι, έχει αντιμετωπίσει πιθανότατα κοινωνική κατακραυγή, όπως συμβαίνει με τους περισσότερους ομοφυλόφιλους και δη τις γυναίκες ομοφυλόφιλες), έχει τόση αυτοπεποίθηση! Πιστεύω ότι έτσι όπως ήταν σαν αγοράκι - και μάλιστα ψιλοάσχημο αγοράκι - ανάμεσα στις δίμετρες κούκλες που την πλαισίωναν, έκανε το σκηνικό να φαίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον και, κατά τη γνώμη μου, αρκετά σέξυ.

Άλλες δυναμικές παρουσίες ήταν αυτές της Βουλγαρίας, της Ρωσίας, της Φινλανδίας και της Γεωργίας.

Υπήρχαν στιγμές που έτρεμα μήπως βγει η αηδία της Ουκρανίας αλλά, καθώς φαίνεται, υπάρχουν ακόμη ίχνη μουσικής καλαισθησίας σε αυτό τον κόσμο!

Όσο για την Ελλάδα, αξιοπρεπέστατη η εμφάνιση του Σαρμπέλ, αν και εμφανώς ήταν μια από τα ίδια, με μπόλικη δόση από Σάκη Ρουβά και ολίγη από Έλενα Παπαρίζου...Ούτε στ' όνειρό μας η 7η θέση μ' αυτό το σαχλοτράγουδο που στείλαμε!
Mind the Gap


 

Search Tools