Eurovision 2007

F_idάνι · 216 · 28423

observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Το τραγούδι της Ουκρανίας πολύ με προβλημάτισε. Στην αρχή το βρήκα εμετικά κακόγουστο. Τη βραδιά του τελικού, που ήταν η πρώτη φορά που το έβλεπα και το άκουγα ολόκληρο, αυτό το σούργελο που δεν παριστάνει την υψηλή τέχνη, είναι πανηγυριώτικο και το διατυμπανίζει, μου άρεσε. Έχει κάτι το απελευθερωτικό όλο αυτό το απίθανο, αναρχικό θέαμα και ακρόαμα, όπως το καρναβάλι. Με επηρέασε και ο άντρας μου που σνομπάρει αφόρητα τη Γιουροβίζιον και του άρεσε το συγκεκριμένο τραγούδι (για να καταλάβετε, τη βραδιά του τελικού, μέχρι να πιάσω εγώ στα χέρια μου το τηλεκοντρόλ, έβλεπε για τρίτη φορά στο κανάλι της Βουλής μια ασπρόμαυρη γιαπωνέζικη ταινία με κάκιστη εικόνα και κάκιστο ήχο). Όταν είδα και το Λαζόπουλο που έκλεισε την εκπομπή του με το τραγούδι της Ουκρανίας, η μεταστροφή μου ήταν πλέον πλήρης.


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Ούτε στ' όνειρό μας η 7η θέση μ' αυτό το σαχλοτράγουδο που στείλαμε!

Μα, είναι πολύ απλό. Δείτε ποιος έδωσε τι:

12: Βουλγαρία, Κύπρος
10: Γερμανία, Ρουμανία, Η. Βασίλειο
8: Αρμενία, Βέλγιο
7: Αλβανία, Ουγγαρία

Εκτός από την περίπτωση της Αρμενίας, η οποία δεν ξέρω πώς προέκυψε, δεν έχουν όλες οι υπόλοιπες χώρες έναν κοινό παρονομαστή (ο οποίος έχει άμεση σχέση με τους φουσκωμένους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας που θα πληρώσουν ορισμένοι φοιτητές κι εστιάτορες τον επόμενο μήνα); Γι' αυτό προβλέπω πως, όσο μαύρο κι αν είναι το χάλι του τραγουδιού που θα στέλνουμε, μια θέση μέσα στους πρώτους 12 θα την έχουμε.
Όλοι κράζουν τους γείτονες εξ' ανατολάς, εμάς πότε θα πάρουν χαμπάρι...

Υ.Γ.: Αν παρατηρήσατε, το ίδιο συνέβη και με την Τουρκία.
Υ.Γ. 2: Σχόλιο του Γερμανού παρουσιαστή για τον Σαρμπέλ: "Συμπαθητικό το τραγούδι, όπως μας έχουν συνηθίσει οι Έλληνες, αν δεν φόραγε και jogging trouser θα 'ταν ακόμα καλύτερο". :D
Υ.Γ. 3: Τ' αποτελέσματα δεν τα θυμάμαι απ' έξω, από wiki τ' αντέγραψα. :)



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Λοιπόν, μου συνέβη το ίδιο με την παρατηρήτρια. Έχω φτάσει στο σημείο να ακούω το ουκρανέζικο και να πετάγομαι πάνω χορεύοντας.
Nick Roussos


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Λοιπόν, μου συνέβη το ίδιο με την παρατηρήτρια. Έχω φτάσει στο σημείο να ακούω το ουκρανέζικο και να πετάγομαι πάνω χορεύοντας.

H επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
H επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

... ενίοτε και τα πόδια!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εμένα εξακολουθεί να μου θυμίζει την κυρία Dumbfire που έχει σνιφάρει κόκα.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
To τραγούδι της Ουκρανίας, όπως και της Ρωσίας που οι στίχοι του είχαν μία απίστευτη αυθάδια, το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή γιατί με έκανε να θέλω να χορέψω... και κάποιοι ξέρετε αν μ' αρέσει να χορεύω!!!


Υ.Γ. 2: Σχόλιο του Γερμανού παρουσιαστή για τον Σαρμπέλ: "Συμπαθητικό το τραγούδι, όπως μας έχουν συνηθίσει οι Έλληνες, αν δεν φόραγε και jogging trouser θα 'ταν ακόμα καλύτερο". :D


Αγαπητό γουρονόκαστρο :-)) Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω γιατί διαφωνώ μαζί σου. Ένα εύπεπτο τραγουδάκι ήταν και αυτό όπως πολλά άλλα φέτος.
Αλλά, ο Γερμανός παρουσιαστής (που όταν κάνει τουρισμό φοράει το πεδιλάκι με την κάλτσα) καλά θα έκανε να μη σχολίαζε τις ενδυματολογικές επιλογές των άλλων (όχι ότι συμφωνώ με το σακάκι που φόρεσε ο Γαβαλάς στον Σαρμπέλ... ήταν ιδιαίτερα άστοχη επιλογή γιατί έκρυβε ό,τι κίνηση χορευτκή ή μη). Και ερωτώ, καλύτερη ήταν η εμφάνιση του Γερμανού και των περί αυτών τύπου "Φίλιπ Μάρλοου";;;

Εμένα εξακολουθεί να μου θυμίζει την κυρία Dumbfire που έχει σνιφάρει κόκα.

Προφανώς εννοείς Doubtfire;

Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Προφανώς εννοείς Doubtfire;

Undoubtedly, αλλά μετά από δυο αποτυχημένες απόπειρες, το άφησα έτσι :-)
Doubtfire
Doubtfire
Doubtfire


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Αγαπητό γουρονόκαστρο :-)) Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω γιατί διαφωνώ μαζί σου. Ένα εύπεπτο τραγουδάκι ήταν και αυτό όπως πολλά άλλα φέτος.
Αλλά, ο Γερμανός παρουσιαστής (που όταν κάνει τουρισμό φοράει το πεδιλάκι με την κάλτσα) καλά θα έκανε να μη σχολίαζε τις ενδυματολογικές επιλογές των άλλων (όχι ότι συμφωνώ με το σακάκι που φόρεσε ο Γαβαλάς στον Σαρμπέλ... ήταν ιδιαίτερα άστοχη επιλογή γιατί έκρυβε ό,τι κίνηση χορευτκή ή μη). Και ερωτώ, καλύτερη ήταν η εμφάνιση του Γερμανού και των περί αυτών τύπου "Φίλιπ Μάρλοου";;;


Καλά, ναι, περί ορέξεως... λουκανικόπιτα (για να τολμήσω κι ένα localization). :) Ο φορών καλτσοσάνδαλον δεν είναι κι αυθεντία σε θέματα μόδας (αν και κανείς δεν γνωρίζει το πατούμενο του παρουσιαστή όταν κάνει διακοπές). Από την άλλη όμως, τα σχόλια των δικών μας δεν πήγαιναν πίσω, έτσι θα έλεγα ότι το "He who lives in a glass house, should not throw stones" είναι παραπάνω από ορθόν...

Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα με το γερμανικό τραγούδι (που αντέγραψε ξεδιάντροπα το "I've got you under my skin"), αλλά η εμφάνιση του τύπου αλά rat pack μου άρεσε. Ο Σαρμπέλ πάλι, όχι. Ούτε Σάκης θα γίνει, ούτε Ricky Martin (πολύ "Livin' la vida loca" το "Yassou Maria"). Και η ασημί φορμίτσα με το σακάκι... αλλά άσε καλύτερα, γιατί κι εγώ όταν είμαι σπίτι, σαγιονάρα με καλτσούλα φοράω καμιά φορά. :D:D:D (*joke*)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Εγώ πάλι θα πω (και κράξτε με... ξανά) ότι η προσπάθεια του Σαρμπέλ ήταν αξιοπρεπέστατη (καλά, δεν ήταν και Σάκης!) και οι ενδυματολογικές επιλογές του Γαβαλά μου άρεσαν τα μάλα. Σαφώς, ήταν πολύ καλύτερες από τα ροζ (αν και αγαπημένο χρώμα) παντελόνια των Γάλλων. Νέο παιδάκι είναι... αν δεν βάλει τώρα την ασημένια φορμίτσα του, πότε θα τη βάλει;;; ;-))))
"Only Love can leave such a... Mark!"


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
"He who lives in a glass house, should not throw stones" είναι παραπάνω από ορθόν...

N' αγιάσει ο στόμας σου :-))

Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα με το γερμανικό τραγούδι (που αντέγραψε ξεδιάντροπα το "I've got you under my skin"), αλλά η εμφάνιση του τύπου αλά rat pack μου άρεσε.

Επειδή έχω παντελή έλλειψη μουσικών γνώσεων, μιλάω πάντα στο τι μου πάει στ' αυτί και τι όχι. Κάποια τραγούδια μου άρεσαν περισσότερο από άλλα σ' αυτό το πανηγύρι γιατί με "ζωντάνευαν". Αν είχε άλλο ύφος η Γιουροβίζιον, θα τα απέρριπτα (όσο και αν άρεσαν σε μένα προσωπικά) λόγω έλλειψης ποιότητας. Όσο για το στυλάκι "rat pack", εμένα δεν μου άρεσε ποτέ, γιατί μου έκανε κάτι σε "ψευτομάγκες".

Ο Σαρμπέλ πάλι, όχι. Ούτε Σάκης θα γίνει, ούτε Ricky Martin

Γιατί να θέλει οπωσδήποτε να γίνει Σάκης ή Ρίκυ, δηλαδή; Δεν μπορεί να είναι απλά ο Σαρμπέλ (που είναι και ένα γλυκύτατο και πολύ αξιοπρεπές παλικαράκι); Γιατί πρέπει μονίμως να παρομοιάζουμε τον κάθε καλλιτέχνη με κάποιον άλλον; Αυτό, ουσιαστικά, είναι πολύ αρνητικό για οποιονδήποτε καλλιτέχνη και τους ενοχλεί αφάνταστα.

Εγώ πάλι θα πω (και κράξτε με... ξανά) ότι η προσπάθεια του Σαρμπέλ ήταν αξιοπρεπέστατη (καλά, δεν ήταν και Σάκης!) και οι ενδυματολογικές επιλογές του Γαβαλά μου άρεσαν τα μάλα. Σαφώς, ήταν πολύ καλύτερες από τα ροζ (αν και αγαπημένο χρώμα) παντελόνια των Γάλλων. Νέο παιδάκι είναι... αν δεν βάλει τώρα την ασημένια φορμίτσα του, πότε θα τη βάλει;;; ;-))))

Μαζί σου, Αναστό, εκτός από την είμαι-σακάκι-ή-φράκο-μπερδεύτηκα επιλογή του Γαβαλά. Και δεν ήταν φόρμα, αλλά, παντελόνι, μπλούζα και φαρδύ ζωνάρι στη μέση (είπαμε, ο Γαβαλάς ήθελε να δώσει την εντύπωση φράκου -όπως είπε και ο ίδιος- και απέτυχε). Ουσιαστικά, ήταν τέλειο για τον Σαρμπέλ που και ψηλός είναι και πολύ καλό σώμα έχει. Τους γάλλους δεν θα τους σχολιάσω... ειδικά εκείνη την τρελλαμένη φαλακρή με το γατί στον ώμο που έτρεχε σαν παρτσαλό γύρω-γύρω όλοι...
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Τους γάλλους δεν θα τους σχολιάσω... ειδικά εκείνη την τρελλαμένη φαλακρή με το γατί στον ώμο που έτρεχε σαν παρτσαλό γύρω-γύρω όλοι...
Έτσι ακριβώς ήταν, αλλά εμένα γι'αυτό μου άρεσαν.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Να παρατηρήσω εδώ, ότι ο τρεχάμενος Γάλλος δεν έκανε καμμία inappropriate gesture.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
ειδικά εκείνη την τρελλαμένη φαλακρή με το γατί στον ώμο που έτρεχε σαν παρτσαλό γύρω-γύρω όλοι...
χιχιχι

Να σου πω την αλήθεια, δεν το παρακολούθησα ώστε να θυμάμαι την κάθε λεπτομέρεια, αλλά το ροζάκι μου έμεινε!! Θα είναι απίστευτο στο σαλόνι μου! ;-))
"Only Love can leave such a... Mark!"


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Λοιπόν, προτείνω επισήμως για του χρόνου:

Μαζική συγκέντρωση μελών για παρακολούθηση Γιουροβίζιον.

ΚΑΝΟΝΑΣ 1. Τον σκασμό την ώρα που ακούγεται κάθε τραγούδι. Επιτρέπονται χειρονομίες, γκριμάτσες και άλλα αθόρυβα συναφή.
ΚΑΝΟΝΑΣ 2. Απαγορεύεται να παρεξηγηθεί οποιοσδήποτε με ό,τι ακουστεί μετά το πέρας του τραγουδιού. Άμα τη λήξει και προτού αρχίσει το επόμενο επιτρέπονται γιούχα, σφυρίγματα, κραξίματα, σχόλια.

Τι λέτε;
Nick Roussos


 

Search Tools