trial customer

padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Παιδιά χαιρετώ!
Λοιπόν, ένα έγγραφο που προορίζεται για διανομή σε σεμινάριο λέει: " Τα πρώτα φύλλα να τυπωθούν σε περισσότερα αντίτυπα γιατί την πρώτη ώρα θα έρθουν trial customers". Υποψήφιοι πελάτες; Δεν μου ακούγεται καλό... Σκέφτηκα το "άτομα που απλώς επιθυμούν ενημέρωση". Τι λέτε;
I never worry for the future. It always comes too soon.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Για ποιο πράγμα είναι το σεμινάριο; μήπως εννοεί πελάτες που έχουν τη δοκιμαστική έκδοση του λογισμικού που θα παρουσιαστεί;



padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Όχι - αφορά σεμινάριο ψυχοθεραπείας.
I never worry for the future. It always comes too soon.


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.


LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Κι εγώ έναν μόνο trial customer ξερω και είναι αυτός που περιέγραψε η V. Κάποιος που του δίνουν το προϊόν πριν λανσαριστεί επισήμως εμπορικά, ώστε να τους δώσει σχόλια και να μπορέσουν να διορθώσουν glitches που ενδεχομένως τους έχουν ξεφύγει.
Σε σεμινάριο ψυχοθεραπείας δεν ξέρω τι θα μπορούσε να ήταν o trial customer! Και μόνο η λέξη customer για σεμινάριο, μου ακούγεται κάπως...


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Θα μπορούσε να εννοεί και trial study δηλαδή άτομα που συμμετείχαν σε κλινική μελέτη. Έχει πουθενά τέτοια ένδειξη σε όσα άλλα έγγραφα έχεις;

ΥΓ: Σε ψυχοθεπαρείες και σε ιδρύματα μιλάμε για πελάτες και όχι ασθενείς άρα είναι φυσικό στο μάτι μου να δω τη λέξη customer. Το ζήτημα είναι αν αναφέρεται σε άτομα που συμμετείχαν σε κλινικές μελέτες ή που διεξήγαγαν κλινικές μελέτες.

« Last Edit: 23 Feb, 2010, 16:19:53 by Valentini »


padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Για σεμινάριο είπα ότι είναι, όχι για το Δρομοκαΐτιο... Κάποιος που κάνει σεμινάριο, έχει πελάτες, όχι ασθενείς! Οι ασθενείς πηγαίνουν στο ιατρείο / γραφείο κάποιου, όχι σε σεμινάρια...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το "δοκιμαστικός πελάτης" ακούγεται συμπαθητικό.
I never worry for the future. It always comes too soon.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Σοβαρά Padma; Τα group therapies και οι ομάδες που κάνουν «σεμινάρια» για καταπολέμηση στρες, άγχους κτλ (για να μην πάμε σε ποιο «βαριά») δεν είναι ασθενείς; Επειδή κάποιος δεν δείχνει ότι έχει κατάθλιψη για παράδειγμα σημαίνει ότι δεν είναι ασθενής; Και το ότι πάει σε σεμινάριο αντί σε γιατρό τον κάνει τι ακριβώς τότε για σένα; Οι αλκοολικοί που πάνε σε ομάδες υποστήριξης και όχι σε γιατρούς να υποθέσω ούτε αυτοί έχουν πρόβλημα :)

Ας σημειωθεί πάντως ότι εγώ επικεντρώθηκα κυρίως δηλαδή κυρίως στη λέξη trial. Ένα σεμινάριο μπορεί να δείχνει πώς γίνεται μια κλινική μελέτη - trial study - (βλέπε τα σεμινάρια που έκανε το πάλαι ποτέ 60 ο Kinsey όπου πολλοί δεν τα θεωρούσαν ούτε καν σεμινάρια). Μια ψυχοθεπαρεία μπορεί να περιλαμβάνει την χορήγηση φαρμάκων, άρα πάλι προς τα εκεί θα μπορούσαμε να πάμε ΑΝ είχαμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι σεμινάριο είναι και τι εννοείς ως σεμινάριο. Το «δοκιμαστικός πελάτης» είναι τρε σιμπά αλλά βολεύει μόνο γιατί θα σε κάνει να αποφύγεις το ψάξιμο τι εννοεί με το trial customer.

Εγώ θα ήθελα να επιμείνω στο ότι μάλλον εννοεί τις κλινικές μελέτες αλλά όπως είπε και ένας σοφός σε άλλο νήμα: η τσάπα του γιου.

Σχετικές ανευρέσεις για τις κλινικές μελέτες στην ψυχοθεραπεία...

Randomized trial on the effectiveness of long-and short-term psychodynamic psychotherapy and solution-focused therapy on psychiatric symptoms during a ...
cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=20264441
he randomized controlled trial (RCT) aims to identify the specific benefits for infants from therapies ... of parent-infant treatment with families who do not normally have access to parent-infant psychotherapy. ...
www.annafreudcentre.org/pip_rct.htm
Outpatient psychotherapy for borderline personality disorder: randomized trial of schema-focused therapy vs transference-focused psychotherapy. ...
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16754838


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Το Google δίνει αρκετές αναφορές στο "ενδεχόμενοι πελάτες".


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μα το ζήτημα καταλήγει να είναι «ενδεχόμενοι πελάτες» σε τι; εφόσον η Πάντμα μιλάει για σεμινάριο, πάντα βασιζόμενη σε ό,τι μας έχει πει, τότε τι πελάτες; Αφού ένα σεμινάριο, ψυχοθεραπείας κιόλας, δεν πουλάει προϊόντα. Έπεται της αγοράς των προϊόντων για τα οποία θα σε εκπαιδεύσει.


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Ενδέχεται πάντως να αφορά και διάφορα εκπαιδευτικά σεμινάρια ιδιωτικών οργανισμών-εταιριών των οποίων η παρακολούθηση είναι επί πληρωμή, ίσως εκεί να κολλάει και το customer. Το ίδιο το κείμενο δεν διευκρινίζει τι χαρακτήρα έχει αυτό το σεμινάριο;


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Υπάρχει το "δοκιμαστικοί πελάτες" σε αντιδιαστολή με τους "ενεργούς". Δηλ. οι πρώτοι δεν πληρώνουν σε πρώτη φάση κατά την οποία δοκιμάζουν αν τους κάνει το προϊόν ή η υπηρεσία. Βλ. http://www.google.gr/search?q=%22%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF+%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82%22&hl=el&lr=&rlz=1G1GGLQ_ELGR313&filter=0.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Επειδή έχουμε πει πολλά «ενδέχεται», «ίσως» κτλ, καλό θα ήταν να μας πει η Πάντμα αν το σεμινάριο στο τέλος πουλάει και κάποιο προϊόν. Το λέω αυτό γιατί εγώ σεμινάριο τύπου try and buy δεν έχω δει....


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Σίγουρα όχι σε σεμινάριο ψυχοθεραπείας... λες να πουλάνε τρέλα;


 

Search Tools