a man is a man in the eyes of the Almighty → στα μάτια του Μεγαλοδύναμου όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι

Guest · 22 · 8560

metafrastis

  • Guest
Μουσουλμανική φράση, ειπώθηκε μετά απο προσφορά βοήθειας σε ετερόδοξο.

Υπάρχει μήπως επίσημη απόδοση;
« Last Edit: 05 Oct, 2013, 14:52:49 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Φαντάζομαι ότι εννοείς πως η φράση είναι από το Κοράνι και ρωτάς αν υπάρχει επίσημη μετάφραση του Κορανίου στα ελληνικά;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στα μάτια του Μεγαλοδύναμου, ο άντρας είναι άντρας.

Δεν ξέρω τι λέει το Κοράνι, ούτε τι σημαίνει αυτό, εκτός από τις διακρίσεις που κάνανε οι κοινωνίες και οι θρησκείες της παλιάς καλής εποχής, πριν εμφανιστεί το φεμινιστικό κίνημα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ίσα, ρε μάγκα. !!!!!!!!!!!!!!! Της παλιάς καλής εποχής... Κι ο Αυλωνίτης τραγούδαγε το "Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω" αλλά...

Btw, είδα τις "Ακτιβίστριες". Πολύ καλή ταινία, όντως.

Ωστόσο, Νίκο, αν αυτός που το είπε δεν εννοούσε ότι είναι θέμα μπέσας κι αφού υποσχέθηκε, βοήθησε κιόλας, ίσως το "Man" έχει την έννοια του "ανθρώπου", δηλαδή "Στα μάτια του Μεγαλοδύναμου, όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι" (ανεξαρτήτως θρησκείας).
« Last Edit: 17 Dec, 2005, 15:08:21 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αν ήθελε να πει αυτό, ας έλεγε "all men are equal" (but some more equal than others), να μη μας μπερδεύει.

Τώρα, κατά πόσο το "man" είναι εδώ άνθρωπος ή άντρας (έχουν και τα αγγλικά τις χαζομάρες τους), μόνο ο metafrastis μπορεί να μας πει, που ξέρει σε ποια περίπτωση χρησιμοποιείται εδώ η μουσουλμανική φράση.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μην τον αποκαλείς "metafrastis" γιατί ταράζεται, όπως είπε κάπου αλλού χθες.

Σ' το επισημαίνω γιατί λέει ότι βοήθησε αλλόθρησκο και το είπε. Συμπεραίνω, λοιπόν, ότι δεν είναι θέμα φύλου αλλά ανθρωπιάς.
« Last Edit: 17 Dec, 2005, 15:49:18 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και για να υποστηρίξω την άποψή μου ότι πρόκειται για διάκριση που κάνει το Ισλάμ, ιδιού από σελίδα της αιγυπτιακής κυβέρνησης:

Islam preaches that a man is a man and a woman is a woman.

    Each is a separate independent entity. When they come together to form a cohesive family structure, each is assigned certain duties and acquires other definite rights. A man and a woman make one family.

    They complement each other. But a woman is not equal to a man except, perhaps in the workplace as they both are seen as just two employees.

    Under Islam, a man is the breadwinner for his family.

    The woman is to care for her husband and her household.

    The woman is hence the crowned princess of the family.

    She is the emotional and defence shield for the whole family. A woman is not denied the right to hold an outside job.

    But under conditions. A wife, as long as she performs her family duties well, can go for an outside job, but after only getting her husband's consent and in agreement that she will preserve piety.

    Members of the Muslim community believe, however, that a woman who brings up a family well and produces two or three good citizens is better than another who is doing well in an outside job and leaves her children to become failures. Then, who will bring up good citizens for a strong society?.

    Muslims believe also that an efficient housewife, who perhaps holds a successful professional career outside the family horizon is equal to and perhaps more fruitful than a wife who is successful at work and a failure at home. Bringing up a good family is eyed as a tough and more important job.




banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σ' το επισημαίνω γιατί λέει ότι βοήθησε αλλόθρησκο και το είπε. Συμπεραίνω, λοιπόν, ότι δεν είναι θέμα φύλου αλλά ανθρωπιάς.

Αυτό δεν το είχα δει και το δέχομαι αναντίρρητα (για τούτη την περίπτωση).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα το φαντάστηκα ότι δεν το είχες δει και μη σε πιάνει αδίκως το αντιφεμινιστικό σου μένος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το κοράνι, σε πολλές γλώσσες, και στα ελληνικά (Προσοχή: 25 MB αρχείο, ανοίγει με Acrobat 6 και είναι όλα εικόνες και όχι επιλέξιμο κείμενο).



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Mπράβο, Σπυρούλη, γιατί το είχα στα αγγλικά αλλά δεν το είχα βρει παλιότερα στα ελληνικά. Είσαι κούκλος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μα το φαντάστηκα ότι δεν το είχες δει και μη σε πιάνει αδίκως το αντιφεμινιστικό σου μένος.

Όπως ξέρεις, είμαι και φεμινιστής και φιλοφεμινιστής. Και δεν πρόκειται για αντιθρησκευτικό ή αντιισλαμικό μένος, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα που στα ισλαμοκρατούμενα συστήματα το Κοράνι εξακολουθεί να ορίζει το ρόλο της γυναίκας (οπότε το είδα και πήρα φωτιά, χωρίς να προσέξω τι λέει όλη η σημείωση).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Tσιμπάμε, τσιμπάμε;;; Αυτά να τ' αφήσεις κατά μέρος γιατί είναι μαλαγανιές και κατόπιν εορτής δικαιολογίες - εκδηλώθηκες όταν μίλησες για την παλιά καλή εποχή. :Ρ

Στο μεταξύ δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά ο Παντελής έχει πάγια τακτική: πετάει μια βόμβα και φεύγει και μας αφήνει να σκοτωνόμαστε για χάρη του κι ύστερα επανέρχεται νηφάλιος μετά από ώρες και αποφθεγματίζει.:-)
« Last Edit: 17 Dec, 2005, 16:03:15 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εάν σας βγάζει error "This viewer cannot decrypt this document" τότε για να το δείτε θα χρειαστεί να κατεβάσετε τα:

Ghostscript
http://www.cs.wisc.edu/~ghost/gsview/

GSview
http://www.cs.wisc.edu/~ghost/doc/AFPL/index.htm

και να τα εγκαταστήσετε με αυτή τη σειρά.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εάν σας βγάζει error "This viewer cannot decrypt this document" τότε για να το δείτε θα χρειαστεί να κατεβάσετε τα:

Εγώ, που δεν μου έβγαλε σφάλμα, έχω κάποιο πρόβλημα;;;

Και μήπως έχεις πρόχειρη μια καλή μετάφραση στα αγγλικά σε ΕΝΑ PDF να μην ψάχνω;


 

Search Tools