loop → βρόχος, βρόχος υστέρησης, λούπα, (εσφ.) βρόγχος, θηλιά, κύκλωμα, καμπύλη, στροφή, κουλούρα, δακτύλιος, κρίκος, ανακύκληση, ανακύκλωση, λούπινγκ, βρόχος, παρακαμπτήρια γραμμή, πολεμίστρα, αγκύλη του Henle, επαναλαμβάνομαι, κλείνω το κύκλωμα, τυλίγω, σχηματίζω θηλιά, σφίγγω με θηλιά, παίζω σε λούπα, λουπάρω, κάνω loop, κάνω λούπα, κάνω ελιγμό ανακύκλωσης, κάνω τούμπα, κάνω σβούρα, κάνω ανακύκληση, κάνω ελιγμό ανακύκλησης

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βρε, Νίκο, δεν σε καταλαβαίνω ώρες-ώρες. Η λέξη «βρόχος» είναι κλασικός όρος για τις τηλεπικοινωνίες εδώ και δεκαετίες. Μπορείτε να μου πείτε ότι δεν μου πέφτει λόγος γιατί δεν είναι δική μου η μετάφραση αλλά οφείλω να διαχωρίσω τη θέση μου και να πω ότι είναι από τις σπάνιες φορές που δεν θα τολμούσα να ξεφύγω από την κλασική ορολογία του τομέα αυτού και θα το απέδιδα ανενδοίαστα ως «λειτουργία βρόχου».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
1. Ο βρόχος, αν είναι κλειστό ηλεκτρικό κύκλωμα, έχει καλώς. Ωστόσο, η λέξη βρόχος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει μια κυκλοτερή κίνηση. Αν χρησιμοποιείται (δεν ξέρω), κακώς χρησιμοποιείται. Δεν μπορούμε κάτι ήδη στραβό (αν ισχύει), να το κάνουμε χειρότερο με τη διατύπωση «λειτουργία βρόχου», κάτι που πάει γύρω γύρω. Η μοναδική λειτουργία ενός βρόχου είναι αυτή που έδειξα στην παραπάνω εικόνα. Think about it.

2. Στο μέσο χρήστη, αν το μηχάνημα προορίζεται για μέσο χρήστη, ούτε ο βρόχος ούτε η λειτουργία βρόχου σημαίνει τίποτε. Για να μη σου πω ότι ο μόνος βρόχος που ξέρει έχει σχέση με τη βρογχίτιδα (βρόγχος).



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Νίκο, δυστυχώς θα σε απογοητεύσω... όση σχέση έχει η teleterm  με την πραγματικότητα των τηλεπικοινωνιών-τη ΠΙΑΤΣΑ-τόσο καλό να δω. Δεν είναι αστείο παιδιά, τα έχουν κάνει ΣΑΛΑΤΑ και μα το Θεό, επειδή το επόμενο βήμα θα είναι να μπει το δυφίο και στα σχολικά βιβλία που διδάσκω στο σχολείο, κάτι πρέπει να κάνω... Δεν θα ακούσετε ποτε μα ποτέ ένα σοβαρό άνθρωπο της πληροφορικής ή των τηλεπικοινωνιών να πει ανακύκληση για το loop mode... Το πιθανότερο είναι να το πει loop mode, η επόμενη επιλογή του θα είναι το λειτουργία βρόχου... τώρα, αν ο Μπαμπινιώτης και οι οπαδοί του θέλουν σώνει και καλά να μας βάλουν να λέμε επικροτήστε εδώ για το click here, σειραϊκό για το serial και το επιστέγασμα ΔΥΦΙΟ για το μπιτ, στην ΠΙΑΤΣΑ γίνονται γελοίοι... το λιγότερο που μπορώ να πω.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αυτή η συζήτηση για το λουπ σε άλλο νήμα μου ξέθαψε αυτή την απορία. Στη μουσική τζάργκον χρησιμοποιείται η ελληνικότατη λέξη, λούπα. Δεν με πειράζει, αλλά μήπως υπάρχει καμιά καλή ιδέα διαφορετικής απόδοσης; Το βρόχος θα ταίριαζε ίσως αν η τεχνική δεν είχε μεταλλαχτεί

Common sense probably gives one an idea what a loop is. In audio it is a sound that continually repeats itself over and over again. It is called a loop because back in the "old days" tapes were used. One could cut a section of tape out with a sound or passage and connect the end of it back to the beginning and form a physical loop. The audio would repeatedly play over and over in a tape machine. This innovation was used by companies who manufactured tape based looping delay or echo units such as the Echoplex and Roland Space Echo. The 8-track tapes of the 1970's were an endless loop system. They never had to be rewound. In digital keyboards "looping" became a standard way to allow the sustained part of a sound to decay without having to have an actual (memory hungry) recording of the entire decay of the sound. Most sustained musical sounds fall into a relatively static state after a second or two. At that point it is possible to loop the static portion of the sound and have it play over and over while a VCA (or pick the name of this function in your synth) cause it to fade away simulating the actual decay of the instrument. "Looping" is the process of finding good loop points in sounds so they can be made to take on desired characteristics while looped. Often it is desired to loop sample so it accurately recreates some instrument, which can be quite difficult. In the 1980's and 90's looping became an art form and quite often loops would make or break sounds used in digital instruments. In recent years audio loops of entire musical passages have become very popular. A looped rhythm section, for example, can be a great foundation for another tune or arrangement.

http://www.sweetwater.com/insync/word.php?find=Loop
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κάνεις λάθος. Δεν μιλάμε μόνο για ηλεκτρικό κύκλωμα.

Π.χ. σε online συνδέσεις υπολογιστών, δημιουργείται βρόχος για να επιτευχθεί η σύνδεση. Και πριν ρωτήσεις πώς το ξέρω θα σου πω ότι 15 χρόνια στα online μηχανήματα της Νεστλέ όλοι οι τεχνικοί (του ΟΤΕ, της ΙΒΜ και της δικής μας μηχανογράφησης, έτσι το έλεγαν).

Ο μέσος χρήστης (εγώ εν προκειμένω) μόνο έτσι το άκουγα από τους τεχνικούς από το 1987 που ασχολήθηκα με τα μηχανήματα και μετά. 

Υ.Γ. Μίνα, χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί κόντεψα να πιστέψω ότι κουφή ήμουν εδώ και 20 χρόνια.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
@σα(ρε)μάλι:

Την έχω ακούσει κι εγώ τη λούπα και είναι γνωστή πρόχειρη λύση, ιδιαίτερα όταν αγνοείς ότι η λούπα είναι φακός. Από το γαλλικό το δεύτερο, οπότε γιατί όχι και το ίδιο από το αγγλικό.

Αλλά θα επιμένω. Ο βρόχος είναι ένα κλειστό κύκλωμα. Δεν είναι κάτι που continually repeats itself over and over again. Στα αγγλικά η λέξη loop πήρε αυτή τη δεύτερη σημασία. Στα ελληνικά ο βρόχος δεν την έχει πάρει.
« Last Edit: 18 Nov, 2006, 15:24:46 by nickel »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Φυσικά και συμφωνούμε Βίκυ... όταν στα περισσότερα μαθήματα της σχολής μου και όχι μόνο την ανάλυση κυκλωμάτων υπήρχε και από ένα loop: Σ.Α.Ε. (Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, παλούκι μάθημα) feedback loops βρόχοι ανατροφοδότησης, σ'αρέσει δεν σ'αρέσει Νίκο ποτέ δεν τα είπαμε ανακύκληση! Μην αρχίσω με τηλεπικοινωνίες... Δηλαδή, τι διαφορά έχει ένας ηλεκτρικός βρόχος όπου τα ηλεκτρόνια φέρνουν αέναους γύρους, από μια διάταξη ΣΑΕ όπου το σήμα (που κι αυτό πολλές φορές ηλεκτρόνια είναι σε τελική ανάλυση, αν πρόκεται για ηλεκτρολογική και όχι μηχανολογική π.χ. διάταξη) κάνει γύρους; Γιατί δηλαδή πρέπει Νίκο, σώνει και καλά να διαχωρίσουμε τον ηλεκτρικό βρόχο; Πως το τεκμηριώνεις; Νομίζω ότι έφερα αρκετά παραδείγματα, και θέλω να πιστεύω ότι το αντικείμενο είναι της αρμοδιότητάς μου...




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, θα σου θυμίσω ότι μιλάμε για τηλεπικοινωνίες τόση ώρα.

Και δεν καταλαβαίνω τα δύο μέτρα και δύο σταθμά. Συχνά μας λες να ακούμε την πιάτσα αλλά εδώ μουλαρώνεις;

Όσο για το κασετόφωνό σου, αν μπορείς να κρεμαστείς και σηκώνει το βάρος σου, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις. :-)
« Last Edit: 18 Nov, 2006, 02:47:03 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Νίκο είναι δυστυχώς αναπόφευκτο έννοιες οι οποίες μας ήρθαν από την αλλοδαπή-και σ'αυτές περιλαμβάνονται όλες οι νέες και μη τεχνολογίες-να ακούγονται "κάπως" όταν μεταφέρονται στα ελληνικά. Πολλές φορές η απόδοση είναι εντελώς του ποδιού, και την έχει κάνει ένας αγγλο/αμερικανοτραφής έλληνας, που λέει το πρώτο πράγμα που του έρχεται στο μυαλό για το αγγλικό concept που έχει τόσο καλά φυτεμένο μέσα του.
Θεωρώ πως όποιος θέλει να εντρυφήσει στα μεγάλα (πραγματικά!) διλήμματα του Έλληνα συγγραφέα βιβλίων πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, θα πρέπει να διαβάσει τον πρόλογο του βιβλίου "Τηλεπικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών, 6η έκδοση, Αλεξόπουλος-Λαγογιάννης". Είναι η πιο ώριμη και πρακτικά σωστή άποψη που έχω διαβάσει ποτέ. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι καταπληκτικό εγχειρίδιο, μεστό νοήματος και πληροφορίας... τώρα, ΤΡΕΜΩ στη σκέψη του πως θα έβγαινε αν το έπαινε στα χέρια της η ΕΛΕΤΟ για γλωσσική επιμέλεια... άχρηστο και αντικείμενο γέλιου (τρανταχτού). Ενώ τώρα έτσι όπως είναι, ΚΑΙ σέβεται τη γλώσσα μας, αλλα και διατηρεί την επαφή με την πραγματικότητα και το κοινό στο οποίο απευθύνεται...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εν πάση περιπτώσει, και με μια πρόχειρη ματιά στο διαδίκτυο μπορούμε να δούμε ότι όλες οι εταιρείες τηλεφωνίας (για να μη λέτε πως βλογάμε τα γένια του ΟΤΕ) και όλα τα πανεπιστήμια της χώρας χρησιμοποιούν τη λέξη «βρόχος». Συν τους απλούς τεχνικούς και τους ανθρώπους της πληροφορικής. Αδυνατώ να πιστέψω πως είναι όλοι τους αναλφάβητοι και σατανικά ηλίθιοι και έτσι τους βόλεψε, έτσι το λένε. Όλο και θα είχε βρεθεί κάποιος λογικός και άμεσα ενδιαφερόμενος, να αλλάξει τον όρο εδώ και τόσες δεκαετίες.

Και εδώ σας καληνυχτίζω γιατί ήταν δύσκολη μέρα η χτεσινή και η αυριανή απαιτεί αντοχές. :-)

Καλό μας ξημέρωμα!
« Last Edit: 18 Nov, 2006, 02:56:18 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η ισορροπία που περιγράφεις, Μίνα, είναι πράγματι σπάνια.

Δεν έχω αντίρρηση ότι βρόχοι είναι όσα περιγράφετε, ανοιχτοί ή κλειστοί δεν ξέρω. Δεν είναι λάθος η λέξη βρόχος για να περιγράψει το σχηματισμό. Εκεί θα ήταν λάθος η λέξη ανακύκλωση ή ανακύκληση, που περιγράφει διαδικασία, κίνηση. Και η λέξη βρόχος δεν θα μ' άρεσε να περιγράφει διαδικασία, το looping δηλαδή. Ο βρόχος είναι θηλιά. Δεν είναι τελειώνουμε και ξαναρχίζουμε. Μην προσπαθείς να πεις, Βίκη, ότι δεν ξέρω ότι το loop είναι βρόχος. Άλλο πράμα λέμε εδώ.

Και μ' όλα αυτά με συγχίσατε και καπνίζω πολύ και έχω αποκτήσει σύστημα «κλειστού βρόγχου».
« Last Edit: 18 Nov, 2006, 15:20:28 by nickel »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Προσπαθώ να σου πω να μην είσαι ισχυρογνώμων. Loop mode λέει το κείμενο κι όχι looping.

Και πού είσαι; Άμα δοκιμάσεις το σύστημα του κασετόφωνου, σφύρα κλέφτικα να έχουμε το νου μας στα παράθυρα των ειδήσεων.

Άσε που με την ευχή που μου έδωσε η Μίνα, βρόχους θα βλέπω στον ύπνο μου.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools