function → λειτουργία, συνάρτηση, αρμοδιότητα, υπηρεσιακή λειτουργία, υπηρεσιακή μονάδα, σκοπός, αποστολή, έργο, καθήκον, δουλειά, λειτούργημα, συνάθροιση, δημόσια τελετή, τελετή, δεξίωση, εσπερίδα, κοσμικό γεγονός, κοσμική συγκέντρωση, επίσημη εκδήλωση, επίσημη τελετή, κοινωνική εκδήλωση, εκδήλωση, υπηρεσιακή λειτουργία, υπηρεσιακή μονάδα, λειτουργώ, λειτουργώ ως, έχω τον ρόλου του, έχω τον ρόλου της, δουλεύω, χρησιμεύω, χρησιμεύω ως, εξυπηρετώ ως, εκπληρώνω σκοπό, επέχω θέση

evdoxia · 31 · 4419

evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
The HR Activity Survey is organized by Function.
Within each Function is a list of Activities that comprise the work of that Function.
To complete this step: Review the Activities under each Function and indicate which Activities you perform as part of your job.
Review EACH Function carefully, as your Activities may fall under several.

τμήμα; κλάδος;

What something does or is used for.
A professional or official position.
An official or social occasion.
Our hotel is hosting a function for all the warehouse workers on the night of April 18.
(slang) A party.
Something which is dependent on or stems from another thing; a result or concomitant.
A relation where one thing is dependent on another for its existence, value, or significance.
(mathematics) A relation in which each element of the domain is associated with exactly one element of the codomain.
(computing) A routine that receives zero or more arguments and may return a result.
(biology) The physiological activity of an organ or body part.
(chemistry) The characteristic behavior of a chemical compound.
(anthropology) The role of a social practice in the continued existence of the group.

(intransitive) To have a function.
(intransitive) To carry out a function; to be in action.
function - Wiktionary, the free dictionary
« Last Edit: 04 Dec, 2023, 12:51:13 by spiros »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Πρόκειται για λειτουργίες διοίκησης μιας επιχείρησης (managerial functions). Αυτές, ανάλογα με το σύστημα μάνατζμεντ και το είδος και το μέγεθος της επιχείρησης, ασκούνται από ανάλογα τμήματα (λ.χ. Τμήμα Προμηθειών/εφοδιασμού, Τμήμα πωλήσεων/διάθεσης προϊόντων/μάρκετινγ/Τμήμα λογιστηρίου κλπ). Στα ξενοδοχεία, λ.χ. υπάρχουν τα τμήματα κρατήσεων και front office, το Λογιστήριο (back office), το Τμήμα οροφοκομίας, το Τμήμα Τροφοδοσία (F&B -- Food and Beverage) κ.α.






evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Μάλλον καλύτερα "τμήματα". Είναι πιο συγκεκριμένο. Όλες οι λειτουργίες μπορούν να ασκούνται από ένα πρόσωπο στην περίπτωση μικρών επιχειρήσεων.

Λες, ε; Κι εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτο-πρώτο, αλλά σε ένα άλλο ttx (που δεν έχω μεταφράσει ακόμα) είδα ότι έχει και Department και Division και Sector.
Μπλέξαμε άσχημα!!!

Βέβαια μιλάμε για εταιρεία κολοσσό και είναι λογικό να τα έχει όλα αυτά :-)
Translation is the art of failure – Umberto Eco


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Λες, ε; Κι εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτο-πρώτο, αλλά σε ένα άλλο ttx (που δεν έχω μεταφράσει ακόμα) είδα ότι έχει και Department και Division και Sector.
Μπλέξαμε άσχημα!!!

Βέβαια μιλάμε για εταιρεία κολοσσό και είναι λογικό να τα έχει όλα αυτά :-)
Έχεις δίκαιο. Τότε Functions=Λειτουργίες (διοίκησης), Departments=Τμήματα, Division=Μονάδα/Διεύθυνση     Sector=Τομέας/Υποδιεύθυνση.
Η τελευταία διάκριση λέγεται και Section. To λεξικό του Χρυσοβιτσιώτη δίνει πολλές εκδοχές ακόμη και Τμήματα για τις τελευταίες δύο διαιρέσεις.





valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>




gate

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 116
Καλημέρα,
Ας ληφθεί υπόψη ότι, μια function (θα δούμε πως να το αποδώσουμε) είναι γενικά ένας κατάλογος δράσεων που θεωρείται ως ένα σύνολο ή οντότητα που τελικά μπορεί να εντάσσεται σε κάποιο από τα οργανωτικά κουτάκια της εταιρείας. Ένα οργανωτικό κουτάκι (division, department, section, sector) μπορεί να φιλοξενεί μια ή περισσότερες functions.
Οπότε προτείνεται να το αποδώσεις απλά λειτουργία.

The HR Activity Survey is organized by Function.
Within each Function is a list of Activities that comprise the work of that Function.
To complete this step: Review the Activities under each Function and indicate which Activities you perform as part of your job.
Review EACH Function carefully, as your Activities may fall under several.

τμήμα; κλάδος;



 

Search Tools