Coinages and neologisms - νεολογισμοί και λεξιπλασίες!

diceman · 1383 · 263967

progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Χαχαχαχαχα! Πολύ καλά όσα γράψατε όλοι.

Αν και άργησα λίγο, το ξετρύπωσα κι αυτό το φόρουμ, που απ'ό,τι βλέπω είναι πολύ ενδιαφέρον και θα το επισκέπτομαι συχνά, κυρίως για να σας ρωτάω απορίες που έχω!! Γι'αυτό προετοιμαστείτε! Οκ, θα προσπαθήσω να βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ, όπου μπορώ σε διάφορα θέματα που τίθενται.

Προς το παρόν να συμβάλλω κι εγώ με μία λέξη που σκέφτηκα καθώς τα διάβαζα και που δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολλές επεξηγήσεις... οκνηλία = από το οκνηρία και υπνηλία, θα μπορούσε να είναι και υπνηρία συνδυάζοντας διαφορετικά τις δύο λέξεις.

Αν θέλετε και μια μικρή επεξήγηση, είναι η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε μετά από κάποιες ώρες βαρετής και κουραστικής μετάφρασης (θανατηφόρος συνδυασμός :s).
« Last Edit: 10 Jul, 2005, 14:45:47 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
κορμολάγνος (ουσ. αρσ.): πουλί το οποίο αρέσκεται να κοιτάει ηδονικά τα κορμιά των λουομένων.

κατάνοιξη (ουσ. θηλ.): 1. Η βαθιά συγκίνηση που νοιώθει κανείς όταν φτάνει η άνοιξη. Επίσης και (επίθ.) κατανοικτικός. ΦΡΑΣ. Η εκδρομή στο λιβάδι ήταν μια μαγική εμπειρία, είχαμε μεθύσει από το κατανοικτικό άρωμα των λουλουδιών 2. Η καρδιά της άνοιξης, όπως λέμε κατακαλόκαιρο.
« Last Edit: 10 Jul, 2005, 13:39:35 by spiros »



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
μπεσσιμισμός (ουσ. αρσ.) Αυτό το συναίσθημα που σε καταβάλλει όταν ακούς Μπέσσυ Αργυράκη στο ραδιόφωνο.

μπεολειχία ή μπεολειξία (ουσ. θηλ.) Αυτό που κάνουν οι παράγοντες του ελληνικού ποδοσφαίρου όταν μιλούν για το γίγαντα Αχιλλέα Μπέο.
« Last Edit: 10 Jul, 2005, 17:29:23 by nickel »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Μουναχοφάης (ουσ. αρσ.): Αυτός που γνωρίζει φιλικά πολλές γυναίκες, αλλά δεν θέλει να τις γνωρίσει στους φίλους του.

Σκυλοπυρηνικός (ουσ. αρσ.): Αγριόμαγκας σε σκυλάδικο Γ' κατηγορίας.

(και ένας τελευταίος, που πιθανόν να ακυρωθεί από τις εξελίξεις τις επόμενες μέρες)

Φλάβα (ουσ. θηλ.): Φημολογούμενη ηχηρή μεταγραφή, που καταλήγει σε φιάσκο.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Κι ένα επίκαιρο, ζεματιστό. Διαπράττω μια μικρή ατασθαλία, αλλά, για το εν λόγω πρόσωπο, αξίζει.

μπιχλαλάκης (ουσ. αρσ.) αυτός που άφησε τα ραδίκια για να πάει για πατζάρια.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Alas, η "φλάβα" ακυρώθηκε από τις εξελίξεις! Ως εκ τούτου, σας στέλνω τα νέα μου πονήματα:

Αρχάρειος (ουσ. αρσ.): Ο εκκολαπτόμενος νεοφασίστας.

Κλανονιοβόλο (ουσ. ουδ.): Ο τύπος από το πάνω ή το κάτω διαμέρισμα, που σε κρατάει ξύπνιο όλο το βράδυ με τις ηχηρές οχλήσεις του.

Μαυραγόρας (ουσ. αρσ.): Φυτό που φυτρώνει στο σημείο που πέφτουν τα δάκρυα άπληστων εμπόρων, οι οποίοι διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι πουλάνε σε τιμή κόστους.

Δημουσιογράφος (ουσ. αρσ. / θηλ.): Δημοσιογράφος που δεν διστάζει να παραποιήσει δημιουργικά τα στοιχεία του, ώστε να έχει ένα πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
πεθεραστής (ουσ. αρσ.)  Ο άντρας που έλκεται ερωτικά από την πεθερά του. ΦΡΑΣ. Καλέ αυτός όλο χαριεντίζεται με τη μαμά μου, λες να μου βγει κανένας πεθεραστής;

γαζέβρα (ουσ. θηλ.) Το αποτέλεσμα της επιμειξίας μεταξύ μιας γαζέλας και μιας ζέβρας.

ζουγούνι ή γουζούνι (ουσ. ουδ.) Το αποτέλεσμα της επιμειξίας μεταξύ ενός ζουζουνιού και ενός γουρουνιού.
« Last Edit: 14 Jul, 2005, 01:35:09 by spiros »


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
μπάφκετ (ουσ. ουδ.) το αγαπημένο άθλημα των χασισοπότηδων

τριπκατάρατος-η (αρσ./θηλ.) "καταραμένος/η" να τρέφει ιδιαίτερη συμπάθεια σε ψυχεδελικές ουσίες.

Κι ένα προϊόν ονείρωξης.

κονφλάβιο (ουσ. ουδ.) το έκτακτο συνέδριο της διοίκησης του Ολυμπιακού για την επιλογή νέου προπονήτη μετά την τεσσάρα της πρώτης αγωνιστικής, με τρία γκολ του Φλάβιο.
« Last Edit: 16 Jul, 2005, 16:40:39 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Τι έγινε; Από τότε που έφυγε ο diceman έχουμε να δούμε μια άσπρη λέξη.

κρασοκατάνιψη (ουσ. θηλ.) το στάδιο που κάνεις μπάνιο σ' αυτό που πίνεις. Σύμφωνα με επιστημονικές έρευνες καλύτερο από το ποδόλουτρο. 39 αλκοολικοί επιστήμονες συνιστούν κρασοκατάνιψη ως θεραπεία για τους κάλους.

μινιχαϊσμός (ουσ. αρσ.) αρχή που δέχεται μόνο τις μικρές επιχειρήσεις ως θεμέλιο του σύγχρονου καπιταλισμού. Σε πλήρη αντίθεση με το μανοχαϊσμό.
« Last Edit: 22 Jul, 2005, 03:06:02 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Ήμουν για εγκεφαλική αγρανάπαυση.

καθρεφτύζομαι (ρημ. αμτβ.): Θαυμάζω τον εαυτό μου στον καθρέφτη (Φτού μου!)

Άλλος τύπος: καθρεφτύνομαι..

« Last Edit: 25 Jul, 2005, 02:10:55 by diceman »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
νυστεία = εκούσια ή ακούσια αποχή από τον ύπνο που επιφέρει νύστα

ληθόσφαιρα = η ζώνη των χαμένων αναμνήσεων


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
βλαχονησίδα (ουσ. θηλ.): τουριστικό νησί (ελληνικό ή μη) με χάλια τουρίστες.

φλωρίδα (ουσ. θηλ.): το σύνολο των αυτοχθόνων των Βορείων Προαστείων (ενίοτε, και των Νοτίων).
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
γαυρίνη (ουσ. θηλ.)  άχρωμη κρυσταλλική ουσία που θα κυκλοφορήσει ως υποκατάστατο του red bull στο Καραϊσκάκη μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ισχυρό κατασταλτικό, με μελ(η)άτες παρενέργειες.

ρυζοσκάμπιλο (ουσ. ουδ.) κίνημα κατά της εμμονής του προτύπου ομορφιάς των μεγάλων μαστών. 

τσυράκι (ουσ. ουδ.) χαφιές του αλμυρού νερού. Έλα να επικοινωνήσουμε λιγάκι, τσυράκι.
« Last Edit: 25 Jul, 2005, 03:16:51 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
σοσιαληστής (ουσ. αρσ.) ο ανήκων σε πολιτική παράταξη η οποία ισχυρίζεται ότι ενεργεί για τα συμφέροντα του λαού ενώ αντιθέτως ενεργεί κατά τρόπο ληστρικό εναντίον του.

καπιταληστής (ουσ. αρσ.) ο ανήκων σε πολιτική παράταξη η οποία υπερασπίζεται απροκάλυπτα το κεφάλαιο και ενεργεί κατά τρόπο ληστρικό εναντίον του λαού. Η διαφορά του από τον σοσιαληστή θα ήταν η ειλικρίνεια εάν η ανάλογη παράταξη δεν ισχυριζόταν ότι έχει σοσιαληστηκές επιδιώξεις.


 

Search Tools