Translatum forum – το forum που σας πληρώνει!

spiros · 48 · 63586

Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Επειδή δεν τα καταφέρνω καλά με τις μακροσκελείς προτάσεις, απλώς ένα μεγάλο ευχαριστώ.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Α, μπράβο, να ένας άνθρωπος που δεν λέει τίποτε περισσότερο ή λιγότερο απ' ό,τι χρειάζεται -:)

[Τι πιο απλό και ανθρώπινο όταν σου κάνουν ένα δώρο, από το να το δέχεσαι με χαμόγελο και να λες «ευχαριστώ»]
« Last Edit: 23 Dec, 2008, 17:03:38 by spiros »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εμείς σ' ευχαριστούμε, Γιάννη. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου που μπήκα στη λίστα (σαν τηλεπαιχνίδι ακούγεται ;-).

Η προσφορά μου για το 2008 ήταν "πενιχρή", λόγω άρδην αλλαγής προτεραιοτήτων και τρόπου ζωής (το Μελινάκι μας είναι 10 1/2 μηνών, ζωηρό, περίεργο και έτοιμο να περπατήσει, και το Βικάκι συνεχίζει να διαπρέπει σε σχολείο και εξωσχολικά, τελευταία χρονιά του δημοτικού φέτος).

Θα πρότεινα όσοι από εμάς προτιμούν να προσφέρουν τα χρήματα σε κάποιο φιλανθρωπικό οργανισμό, παρά να τα εισπράξουν προσωπικά, να "οργανωθούμε" με τη βοήθεια του Σπύρου ενδεχομένως και να γίνει μια συλλογική κατάθεση, πιστεύω είναι πιο εύκολο και αποτελεσματικό έτσι. Αν και πάλι δεν γίνεται, εγώ προσωπικά θα τα καταθέσω υπέρ κάποιας οργάνωσης, δεν έχω καταληξει ακόμα σε ποια, θα το ψάξω όμως (συμπτωματικά αποτελεί και μέρος της 2ης εργασίας στο μεταπτυχιακό μου για φέτος).

Επίσης, πιστεύω ότι έχει γίνει μια παράλειψη: λείπουν από τη λίστα κάποια μέλη που τουλάχιστον εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι με βοήθησαν πάρα πολύ στο μεταφραστικό μου έργο και συνεισέφεραν θετικά στην επιστημονική τεκμηρίωση των γραφομένων μας... αναφέρω ενδεικτικά και μόνο nickel, petelos, alexandra αλλά και πολλοί ακόμη... γνωρίζω ότι τα μέλη αυτά δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή στο φόρουμ το 2008, αλλά εξίσου "απούσα" ήμουν κι εγώ, οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο που δεν αναφέρθηκαν...

Τέλος, με την ευκαιρία αυτή εύχομαι σε όλους χαρούμενα Χριστούγεννα, υγεία & πρόοδο για το νέο έτος, και καλύτερες μέρες... για όλους:-)

 



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Θα πρότεινα όσοι από εμάς προτιμούν να προσφέρουν τα χρήματα σε κάποιο φιλανθρωπικό οργανισμό, παρά να τα εισπράξουν προσωπικά, να "οργανωθούμε" με τη βοήθεια του Σπύρου ενδεχομένως και να γίνει μια συλλογική κατάθεση, πιστεύω είναι πιο εύκολο και αποτελεσματικό έτσι. Αν και πάλι δεν γίνεται, εγώ προσωπικά θα τα καταθέσω υπέρ κάποιας οργάνωσης, δεν έχω καταληξει ακόμα σε ποια, θα το ψάξω όμως (συμπτωματικά αποτελεί και μέρος της 2ης εργασίας στο μεταπτυχιακό μου για φέτος).

Να τα προωθήσεις όπου θεωρείς σκόπιμο.

Επίσης, πιστεύω ότι έχει γίνει μια παράλειψη: λείπουν από τη λίστα κάποια μέλη που τουλάχιστον εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι με βοήθησαν πάρα πολύ στο μεταφραστικό μου έργο και συνεισέφεραν θετικά στην επιστημονική τεκμηρίωση των γραφομένων μας... αναφέρω ενδεικτικά και μόνο nickel, petelos, alexandra αλλά και πολλοί ακόμη... γνωρίζω ότι τα μέλη αυτά δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή στο φόρουμ το 2008, αλλά εξίσου "απούσα" ήμουν κι εγώ, οπότε δεν καταλαβαίνω το λόγο που δεν αναφέρθηκαν...

Μια δεύτερη ανάγνωση, πάντα βοηθά:

...η αξιολόγηση είναι υποκειμενική και βασίστηκε στην προσφορά (κατά κύριο λόγο σε απαντήσεις ορολογίας) στο φόρουμ.

Συνεχίζοντας την παράδοση που ξεκίνησε πέρσι (όπου τα έσοδα του φόρουμ μοιράστηκαν εξίσου στους δύο γενικούς συντονιστές

Τα κριτήρια ήταν κατά κύριο λόγο η ποιοτική και ποσοτική προσφορά σε απαντήσεις ορολογίας κατά τη διάρκεια του 2008, κυρίως όσον αφορά σε άτομα που δεν ωφελήθηκαν με άλλους τρόπους από το φόρουμ. Επίσης, βασικό στοιχείο των ατόμων που επιβραβεύονται είναι η καλή διαγωγή τους στο φόρουμ (βλέπε «good citizenship») καθώς το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε είναι ότι η ποιότητα έχει νόημα να επιβραβεύεται μόνο όταν συνοδεύεται από ήθος.

Φυσικά, ένας αυτοματοποιημένος τρόπος μερισμού εσόδων, δεν θα μπορούσε να αντικατοπτρίζει την προσφορά των μελών και την ποιότητα των απαντήσεών τους. Γι’ αυτό θεώρησα αντικειμενικότερη τη δική μου προσπάθεια να γίνει μερισμός βάσει της προσφοράς στο φόρουμ, έτσι όπως εγώ την εξέλαβα. Αναπόφευκτα, κάποιοι ίσως αισθανθούν ότι αδικήθηκαν, ωστόσο, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να γίνει μια τέτοια προσφορά, από το να μη γίνει καθόλου.

Άραγε, τι θα έπρεπε να πω εγώ, κατά πόσο «αδικήθηκα», όταν (για δεύτερη χρονιά!) και κάνω δουλειά διαχειριστή, και συντονιστή, απαντώ σε ερωτήματα και πληρώνω τους λογαριασμούς και προσφέρω τα έσοδα (Να αναφερθώ στην «ευγενή» συμπεριφορά της οποίας ήμουν αποδέκτης; Ή μήπως να αναφερθούμε στα περαιτέρω οφέλη που είχαν τα άτομα που «αδικήθηκαν»; Άσε καλύτερα...). Δεν βλέπω κανένα να κόπτεται ιδιαίτερα για αυτήν την «αδικία». Ας μην το αναλύσουμε περαιτέρω, λοιπόν, θα γίνει ανέκδοτο ;)

Ευχαριστώ πολύ κι εγώ και Καλά Χριστούγεννα!
« Last Edit: 23 Dec, 2008, 21:38:40 by spiros »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
ΟΚ Σπύρο, προφανώς μου λείπουν κάποιες λεπτομέρειες, λόγω της [αναγκαστικής, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω] "αποχής" μου από το φόρουμ τον χρόνο που πέρασε... μήνυμα ελήφθη πάντως.

Θα κοινοποιήσω εδώ το αποτέλεσμα της "ερευνάς" μου σχετικά με το πού θα "πιάσουν τόπο" πιο πολύ τα όποια χρήματα, και όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου, ή ας ενεργήσει προσωπικά...

Καλή συνέχεια:-)


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Νατάσα, εκεί θα με πάτε με τον Σπύρο όταν (χρονικοϋποθετικό) αξιωθώ να έρθω στην Αθήνα.

Ε, τι το λες και δεν το κάνεις;!

Παιδάκια, καλά Χριστούγεννα!
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρώτα τον Σπύρο να σου εξηγήσει.

Καλά Χριστούγεννα, Νατασούλι!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Όκι ντόκι. :))
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


Thomas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2914
    • Gender:Male
  • Άκουγε πάντα τους άλλους. Όλο και κάτι θα μάθεις
Ευχαριστώ θερμότατα για την τιμητική επιλογή μου. Χαίρομαι που μπόρεσα να συμβάλω ελάχιστα στο χρησιμότατο έργο σας. Παρακαλώ να διαθέσετε την αμοιβή μου σε όποιον φιλανθρωπικό σκοπό εσείς επιλέξετε. Εύχομαι σε όλους σας Καλές Γιορτές, Ευτυχισμένο τον Καινούργιο Χρόνο και να συνεχίσετε με το ίδιο κέφι, συνέπεια και αποτελεσματικότητα.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αγαπητέ Thomas, κατ' εξαίρεση έγινε μεταφορά του ποσού στον φιλανθρωπικό οργανισμό της αρεσκείας σου (Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού - Αριθμός συναλλαγής: 20081224096039Β046). Κανονικά, η μεταφορά γίνεται στον αποδέκτη και ο αποδέκτης τα κάνει μετά ό,τι θέλει.

Ευχαριστώ και πάλι!
« Last Edit: 24 Dec, 2008, 16:05:44 by spiros »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ για την εκτίμηση και επίσης για την υπενθύμιση του Il Postino. Συνήθως, στις μέρες μας, επικοινωνούμε για να πάρουμε και όχι για να δώσουμε. Χαίρομαι που το τρανσλάτουμ αποδεικνύεται εξαίρεση.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μόλις το ξανάδα... Τι απίστευτα τρυφερή ταινία και τι τρυφερός ηθοποιός ο Τροΐζι...

grant that I may not so much seek to be consoled as to console;
to be understood, as to understand;
to be loved, as to love;
for it is in giving that we receive...


vbd.

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 720
    • Gender:Male
Σπύρο, έχεις διαβάσει του Καζαντζάκη αυτό το βιβλίο για τον Φραγκίσκο της Ασίζης, το λιονταράκι του Θεού; Και έλεγα, που την ξέρω αυτή τη φράση χωρίς να έχω δει την ταινία... Έχουν περάσει πολλά πολλά χρόνια από τότε που το διάβασα, αλλά μια αναζήτηση στο google brought it all back.
At last, I have peace.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σχεδόν σίγουρα όχι (τα βιβλία του Καζαντζάκη τα διάβαζα πριν 20+ χρόνια). Αν έχεις βρει το κείμενο online, μετά χαράς να δω τον σύνδεσμο.


 

Search Tools