Οι ταλαιπωρίες ενός τρικέρατου ζώου

banned8 · 12 · 3757

banned8

• Jr. Member
  • **
Με αφορή μια ερώτηση (αλλού), έπεσα πάνω σ' ένα ορθογραφικό αλαλούμ. Ο λόγος για τον ... Το ζώο είναι ο τρικεράτωψ. Τον ονόμασε έτσι, το 1889, ένας παλαιοντολόγος, ο Othniel Charles Marsh. Από το "τρικέρατος" και το "ωψ" = όψη, πρόσωπο (που απαντά στα αρχαία μόνο στην αιτιατική "ώπα"). Three-horned face, δηλαδή.

Η κατάληξη -ωψ (με την ίδια προέλευση) απαντά επίσης στις λέξεις: Κύκλωπα, μύωπα, πρεσβύωπα (αλλά και υπερμέτρωπα, αμβλύωπα, ημεράλωπα) όπως και στον κώνωπα (με άγνωστη προέλευση).

Οπότε το τρικέρατο αλλά γλυκούλι τερατάκι κλίνεται: ο τρικεράτωψ (δημοτική: τρικεράτωπας), του / τον τρικεράτωπα (γεν. αρχ. τρικεράτωπος), οι / τους τρικεράτωπες, των τρικερατώπων.

Αλλά ιδού πράμα στο διαδίκτυο:
τρικεράτοπος
τρικεράτοπες
τρικεράτοπας
τρικεράτοπα

Ίσως κι άλλα "άτοπα", αλλά βαρέθηκα να τα μαζεύω, ... το κέρατό μου.

(Υπάρχει ωστόσο κι άλλο "οψ, οπός" = όψη, οφθαλμός, όραση, από το οποίο ο Αιθίοψ, Αιθίοπας.)

« Last Edit: 25 Jul, 2006, 18:04:15 by nickel »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Ίσως κι άλλα "άτοπα", αλλά βαρέθηκα να τα μαζεύω, ... το κέρατό μου.

Σεις, θείε μου, είσθε μονόκερως ή τρικεράτωψ; Για να καταλάβω περί ποίου κέρατος ο λόγος.:-))))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δηλαδή, δεν θα προτιμούσες να είσαι «κερασφόρος» αλλά έτσι;;;

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Με αφορή μια ερώτηση (αλλού), έπεσα πάνω σ' ένα ορθογραφικό αλαλούμ.

Οπότε το τρικέρατο αλλά γλυκούλι τερατάκι κλίνεται: ο τρικεράτωψ (δημοτική: τρικεράτωπας), του / τον τρικεράτωπα (γεν. αρχ. τρικεράτωπος), οι / τους τρικεράτωπες, των τρικερατώπων.

:) Χαίρομαι που αντελήφθης. :) To "τρικέρατο αλλά γλυκούλι" κλεμμεεεεεένο!!
:)

Όσο για τα κέρατα... να προσθέσω μια νότα...

(Ούτε μισή ώρα δεν μπορεί να βγει κανείς....!) Για το κέρας της Αμάλθειας και το καλαμπόκι, κάποια άλλη φορά.
« Last Edit: 25 Jul, 2006, 19:31:26 by nickel »

banned8

• Jr. Member
  • **
Δηλαδή, δεν θα προτιμούσες να είσαι «κερασφόρος» αλλά έτσι;;;

Ο Παν παραπέμπει περισσότερο στον ... αυλό (μια και πιάσαμε τα όργανα). Όσο για προτιμήσεις, όχι σκέτος Παν, πάνθεο θα ήθελα να ήμουν. Προς το παρόν, για απλό θείο με έχετε (ίσως και παραθείο, κατά το "παραγιός").

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ μίλησα για κέρατα, όχι για όργανα αλλά, τέλος πάντων... Εκτός κι αν το τερατάκι του τίτλου μας ήταν ο τροβαδούρος της ράτσας του.:-)))))))))))

elena petelos

• Hero Member

Ο Παν παραπέμπει περισσότερο στον ... αυλό (μια και πιάσαμε τα όργανα). Όσο για προτιμήσεις, όχι σκέτος Παν, πάνθεο θα ήθελα να ήμουν. Προς το παρόν, για απλό θείο με έχετε (ίσως και παραθείο, κατά το "παραγιός").

:)) Πάνθεον, όργιον... τι να λέμε τώρα. :) Δεν σας έχουμε για θείο εμείς. Οι άλλοι σας έχουν. Το έχουμε δηλώσει αρκετές φορές. Ούτε για παραθείο σας έχουμε. Το "παραγιός" είναι tempting, το ομολογώ, αλλά ούτε κι απ'αυτό. 

Όλως υμέτερος κ.λπ.

Εγώ μίλησα για κέρατα, όχι για όργανα αλλά, τέλος πάντων... Εκτός κι αν το τερατάκι του τίτλου μας ήταν ο τροβαδούρος της ράτσας του.:-)))))))))))

Πρόταση προς Βίκυ: Να μην τσιγκλάμε το Νίκο συνέχεια (ή έστω για μερικές ώρες βλ. respite definition). Όχι από ευγένεια και τέτοιες αηδίες, αλλά μας κάνει τόσα χατίρια (+ αυτά που δεν ζητάμε/προλαβαίνουμε να ζητήσουμε)! Για να προλαβαίνει να τα κάνει, το λέω (καθαρά και μόνο). Άσε που είναι και θείος σου κ.λπ! :))

Παράδειγμα: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=1989.new;topicseen#new
:))
« Last Edit: 25 Jul, 2006, 22:03:53 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό το τελευταίο παράδειγμα που ανέφερες, ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα. Κάνας φούρνος θα γκρεμίστηκε ή έβαλες το δάχτυλό σου;:-)

Το ότι είναι θείος μου παραπέμπει για πολλοστή φορά σε άλλο νήμα αλλά δεν το αναφέρω για να μην τον τσιγκλήσω πάλι.:-)
« Last Edit: 25 Jul, 2006, 22:05:55 by wings »

elena petelos

• Hero Member
Αυτό το τελευταίο παράδειγμα που ανέφερες, ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα. Κάνας φούρνος θα γκρεμίστηκε ή έβαλες το δάχτυλό σου;:-)

Δεν πρόλαβα να ρίξω δάκτυλο. Περνάν οι μέρες, είπα να κοιμηθώ μερικές ώρες for a change και τα γνωστά. :) Aλλά εμένα δεν με εξέπληξε. (Μην τον πειράζεις σου λέω! Είναι καλό. :)))

Το ότι είναι θείος μου παραπέμπει για πολλοστή φορά σε άλλο νήμα αλλά δεν το αναφέρω για να μην τον τσιγκλήσω πάλι.:-)

:)) Πολλά τα νήματα. https://www.translatum.gr/forum/index.php?PHPSESSID=3c97fde27d909ecc63739a13edd11c8d&topic=2011.15
« Last Edit: 25 Jul, 2006, 22:18:00 by elena petelos »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και, κυρίως, επειδή ως ανίψι έχω κι άλλα θάρρητα: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=6949490.0

elena petelos

• Hero Member
Και, κυρίως, επειδή ως ανίψι έχω κι άλλα θάρρητα:

Εγώ ρωτάω σπανιότερα. Είναι λίγο πιο πολύπλοκο κ.λπ. Aλλά εύχομαι (ολόψυχα) να έχει κάποιος περισσότερα θάρρητα (συγγενής κ.λπ.) γιατί βγαίνω λάδι και ενοχές 0. :)
btw: δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί (άσχετο με τα εδώ), αλλά στην αγγλικήν:
relative: a person related by blood or marriage; "police are searching for relatives of the deceased"; "he has distant relations back in New Jersey"
αλλά και...
relative: an animal or plant that bears a relationship to another (as related by common descent or by membership in the same genus)
αλλά και....
relative: not absolute or complete; "a relative stranger"
+
relative: anything subject to external conditions or circumstances; temporal. Relative is the opposite of absolute, or unconditioned.staff.jccc.net/thoare/gl%20q%20to%20z.htm

Κι εγώ με τα (ext.)conditions/dependency/not absolute :( :) δυσκολεύομαι.

btw: as promised:
tricornute
(tri·cor·nute) (tri-kor¢n[umacr]t) [tri- + L. cornutus horned] having three horns, cornua, or processes.
www.mercksource.com/pp/us/cns/cns_hl_dorlands.jspzQzpgzEzzSzppdocszSzuszSzcommonzSzdorlandszSzdorlandzSzdmd
τρίκερως>ο έχων τρία κέρατα ή τρεις αποφύσεις

και

tricorn:

(πέρα από κοιλίες, φαιά ουσία και αποφύσεις)

cocked hat with the brim turned up to form three points
wordnet.princeton.edu/perl/webwn

τρίκοχο, τρικαντό [tríkoxo] O41 : είδος πηλικίου χωρίς γείσο, που καταλήγει σε τρεις αιχμηρές προεξοχές. [λόγ. τρι- 1 + κόχ(η)1 -ο μτφρδ. γαλλ. *tricanton...]

Search Tools