μπλιαχ → ack, agh, argh, bah, barf, bleah, blech, bleck, bleh, crud, ehw, erk, eugh, eurgh, euw, ew, eww, faugh, feh, foh, gack, gag me, gag me with a spoon, gah, ick, ieuw, no, pah, pew, phew, poo, pooh, uck, ugh, urgh, ych a fi, yech, yeuch, yeugh, yeurgh, yuck

Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
μπλιάχ → yuck

Ένα top 5 των αηδιαστικότερων, ανατριχιαστικότερων, προσβλητικότερων γεύσεων. Discuss.
Αρχίζω:

1. ΚΟΛΙΑΝΤΡΟΣ
2. Πατσάς
3. Ρόκα
4. Μάραθο
5. Ζεστό γάλα εβαπορέ
« Last Edit: 17 Jun, 2023, 16:25:52 by spiros »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ερωτήσεις:
Σου αρέσει το κίμινο, και σιχαίνεσαι τον κόλιανδρο;
Σου αρέσει το γλυκάνισο και σιχαίνεσαι το μάραθο; (Άσε που μερικές φορές ο άνηθος μυρίζει σα μάραθο)
Δε σου αρέσει η ρόκα με ντομάτα cherry, τριμμένο κεφαλοτύρι, καρύδια, ελαιόλαδο και μπαλσάμικο ξύδι;
Σου αρέσει το κρύο γάλα εβαπορέ;

Για τον πατσά δεν έχω να πω τίποτε :-)



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Περιττό να πούμε ότι δεν υπάρχει πιο σοφή ρήση από το "De gustibus..."

1. O κόλιανδρος είναι από τα πιο αγαπημένα μου μυρωδικά.
2. Για πατσά δεν τρελαίνομαι, αλλά μπορώ να φάω μια φορά στα τόσα.
3. Η ρόκα μού αρέσει πάρα πολύ.
4. Το μάραθο (ή ο μάραθος), χωρίς να επιδιώκω να το χρησιμοποιήσω, αν περιέχεται σ' ένα φαγητό, καθόλου δε μ' ενοχλεί.
5. Το ζεστό εβαπορέ γάλα δεν με χαλάει. Γενικά  προτιμώ το φρέσκο, αλλά μπορώ άνετα να πιω και το εβαπορέ (ζεστό ή κρύο) χωρίς αηδία.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Ένα top 5 των αηδιαστικότερων, ανατριχιαστικότερων, προσβλητικότερων γεύσεων. Discuss.
Αρχίζω:

1. ΚΟΛΙΑΝΤΡΟΣ
2. Πατσάς
3. Ρόκα
4. Μάραθο
5. Ζεστό γάλα εβαπορέ

1. Θα συμφωνήσω με τον κόλιαντρο...μία φορά στη ζωή μου έφαγα φαγητό που είχε κόλιαντρο και ακόμη έχω την αηδιαστική γεύση του στο στόμα μου. (Τώρα ή δεν το είχαν πετύχει το φαγητό ή όντως είναι αηδιαστικός)
2. Πατσάς = μόνο όταν τον φτιάχνει η μαμά μου τον τρώω
3. Ρόκα = ...................(λιποθύμησα...και στη μυρωδιά και μόνο ανακατεύομαι!)
4. Μάραθο = τον ΛΑΤΡΕΥΩ...να δειτε κάτι μαραθοπιτάκια που κάνει η μαμά μου...γιάμι....γιάμι....
5. Ζεστό γάλα εβαπορέ = σιχαίνομαι οτιδήποτε ζεστό...πόσο μάλλον το γάλα, το οποίο σημειωτέον λατρεύω...αλλά αν ζεσταθεί και το μυρίσω...μπλιαχ....

Αυτό, επίσης, που έχω μυρίσει και δοκιμάσει (δυστυχώς!!!) και μυρίζει ποδαρίλα όταν είναι μαγειρεμένο και άζαξ όταν είναι άψητο είναι το τζίντζερ!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
''I do not like broccoli and I haven't liked it since I was a little kid and my mother made me eat it. Now I'm President of the United States and I'm not going to eat any more broccoli.''
--George Bush

Νομίζω ότι το είπε σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας των μπροκολοπαραγωγών.

(Εμένα μ' αρέσει το μπρόκολο)


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Εγώ μισούσα το μπρόκολο και λάτρευα το κουνουπίδι....τώρα μισώ το κουνουπίδι και λατρεύω το μπρόκολο!!!! Αυτή η σταθερότητά μου με έχει συγκλονίσει!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Eίναι πασίγνωστο ότι υπάρχουν τρόφιμα (με έντονες μυρωδιές, συνήθως) που είναι acquired taste. Δεν τα συμπαθούν όλοι, μερικοί τα βρίσκουν αηδιαστικά, ενώ αυτοί που τα έχουν συνηθίσει τα βρίσκουν θαυμάσια. Μέσα σ' αυτά είναι και η εθνική μας ρετσίνα, αλλά ακόμα και το ούζο. Όσο για το κοκορέτσι ή τη γαρδούμπα, ας μην αναφέρουμε πόσα εκατομμύρια άνθρωποι τα βρίσκουν αφόρητα αηδιαστικά. Επίσης έχω μια φίλη που βρίσκει αηδιαστικό και τον δυόσμο, αλλά και το αρνάκι.

Οι συζητήσεις για το ποια τρόφιμα μάς αρέσουν και ποια όχι μού θυμίζουν λίγο νηπιαγωγείο ή άντε, το πολύ πολύ δημοτικό :-)


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Εννοείται πως "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα"! Κουβέντα κάνουμε...

Ερωτήσεις:
1.Σου αρέσει το κίμινο, και σιχαίνεσαι τον κόλιανδρο;
2.Σου αρέσει το γλυκάνισο και σιχαίνεσαι το μάραθο; (Άσε που μερικές φορές ο άνηθος μυρίζει σα μάραθο)
3.Δε σου αρέσει η ρόκα με ντομάτα cherry, τριμμένο κεφαλοτύρι, καρύδια, ελαιόλαδο και μπαλσάμικο ξύδι;
4.Σου αρέσει το κρύο γάλα εβαπορέ;

Για τον πατσά δεν έχω να πω τίποτε :-)

1. Ο κόλιαντρος (τα φύλλα) είναι σαπούνι για τα πιάτα μεταμφιεσμένο σε μαϊντανοειδές. Μου φέρνει αναγούλα, πρήξιμο και κάψιμο στη γλώσσα και τα χείλη (και είναι το μοναδικό φαγώσιμο στο οποίο είμαι, προφανώς, αλλεργική, μαζί με τα στρείδια (που μπορεί να 'ταν απλά χαλασμένα, δεν ξέρω). Περιέργως, τα σπόρια του κόλιαντρου μου προκαλούν μόνο δυσφορία.

1β) Κύμινο, chili con carne, ole!

2. Το γλυκάνισο δεν με τρελαίνει, στο ουζάκι και τη σαμπούκα καλό είναι, αλλά μέχρι εκεί. In moderation.

3. ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ! Ρόκα, εξιεξιέξι ουουουουουου!!!

4. Με τίποτα, αλλά το ζεστό είναι χειρότερο... (ήταν ρητορική η ερώτηση, ε; :p)


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Eίναι πασίγνωστο ότι υπάρχουν τρόφιμα (με έντονες μυρωδιές, συνήθως) που είναι acquired taste. Δεν τα συμπαθούν όλοι, μερικοί τα βρίσκουν αηδιαστικά, ενώ αυτοί που τα έχουν συνηθίσει τα βρίσκουν θαυμάσια. Μέσα σ' αυτά είναι και η εθνική μας ρετσίνα, αλλά ακόμα και το ούζο. Όσο για το κοκορέτσι ή τη γαρδούμπα, ας μην αναφέρουμε πόσα εκατομμύρια άνθρωποι τα βρίσκουν αφόρητα αηδιαστικά. Επίσης έχω μια φίλη που βρίσκει αηδιαστικό και τον δυόσμο, αλλά και το αρνάκι.

Οι συζητήσεις για το ποια τρόφιμα μάς αρέσουν και ποια όχι μού θυμίζουν λίγο νηπιαγωγείο ή άντε, το πολύ πολύ δημοτικό :-)

Και τι υπονοείς ότι είμαστε μεγαλύτερες; Εξωτερικά είμαστε μπουμπούκια! Άκουσα γέλια;;; Ε;;; Ε;;; Ε;;;;

Επίσης, μπορούμε να ανοίξουμε και δύο άλλα νήματα το ένα για το πόσα μπάνια κάναμε το καλοκαίρι και το άλλο για το πόσα παγωτά φάγαμε!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Οι ορέξεις αλλάζουν με την ηλικία και τις καταστάσεις. Γνωρίζουμε τις αλλαγές στις προτιμήσεις των εγκύων. Όταν ήμουν μικρός σιχαινόμουν τις μπάμιες, το ιμάμ, τα κολοκυθάκια και τα ρεβύθια. Τώρα τα απολαμβάνω, ιδίως τα μικρά κολοκυθάκια βραστά σαλάτα με σκόρδο, μαϊντανό και μπόλικο λαδολέμονο με ρίγανι και φέτα/ελιές. Το κουνουπίδι ακόμη και τώρα δε μου πολυαρέσει σε αντίθεση με το μπρόκολο, που όταν ήμουν μικρός ήταν άγνωστο λαχανικό στη χώρα μας.
« Last Edit: 29 Jun, 2007, 14:57:07 by mavrodon »



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Γνωρίζουμε τις αλλαγές στις προτιμήσεις των εγκύων.
Προσωπική μου εμπειρία: όταν έμεινα έγκυος, άρχισε να μου αρέσει το ουίσκι, που προηγουμένως δεν μπορούσα ούτε να το μυρίσω.


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
1. Ο κόλιαντρος (τα φύλλα) είναι σαπούνι για τα πιάτα μεταμφιεσμένο σε μαϊντανοειδές. Μου φέρνει ...πρήξιμο και κάψιμο στη γλώσσα και τα χείλη

Ναι, ναι, ναιιι!!! Πρόσφατα δοκίμασα στην Κύπρο (φύλλα ανακατεμένα με ντομάτα--κρίμα την κατέστρεψε) και είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα..(χαχαχα όλα τα λεφτά το http://ihatecilantro.com/)

Κατά τα άλλα, τρώω τα πάντα, εκτός από αχινό...είναι η μόνη φορά που κάποια γεύση μου προκάλεσε τόση αναγούλα.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Ναι, ναι, ναιιι!!! Πρόσφατα δοκίμασα στην Κύπρο (φύλλα ανακατεμένα με ντομάτα--κρίμα την κατέστρεψε) και είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα..(χαχαχα όλα τα λεφτά το http://ihatecilantro.com/)

Κατά τα άλλα, τρώω τα πάντα, εκτός από αχινό...είναι η μόνη φορά που κάποια γεύση μου προκάλεσε τόση αναγούλα.

Μπράβο, ρε Φιλομήλα, και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ τι άλλο δεν μου αρέσει...γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και πολλά αυτά που ΔΕΝ τρώω!!!! χιχιχιχι!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αχινός λαδόξιδο, γιαμ γιαμ... Αυτό ακριβώς που λέμε delicacy.


 

Search Tools