non-remunerated stakeholder → μη αμειβόμενος εταίρος

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Non-remunerated stakeholder
Μη αμειβόμενος μέτοχος;
« Last Edit: 02 Sep, 2006, 15:04:52 by nickel »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί όμως να αμείβονται οι μέτοχοι; (Ήθελα να το γράψω με -οι- για να πρασινίσεις απ' το κακό σου αλλά κρατήθηκα.)

Αυτή η αηδία (κάθε τι που έχει να κάνει με τα οικονομικά είναι για μένα εμετικό), το remuneration, δεν σημαίνει κι «αποζημίωση»;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
το stakeholder είναι σίγουρα μέτοχος;
το βρίσκω σαν: "θεματοφύλακας" αυτός που κρατά τα χρήματα των στοιχημάτων μέχρι αναδείξεως του κερδισμένου
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Της τσακίσαμε τα νεύρα της Αλεξάνδρας - δυο λέξεις πρότεινε για μετάφραση και τις δυο τις αμφισβητήσαμε. Πνεύμα αντιλογίας η Θεσσαλονίκη απόψε.:-))))))))))))

Σταυρούλα, «μέτοχος» είναι. Για την ακρίβεια, λέει ένα γλωσσάρι μου:

stakeholder = αυτός που έχει συμφέρον ή επηρεάζεται από την ύπαρξη και λειτουργία μιας επιχείρησης όπως είναι οι μέτοχοι, τα διοικητικά στελέχη και οι υπάλληλοι αυτής, οι πιστωτές, οι πελάτες, οι προμηθευτές ακόμη και οι πολιτικοί που ενδιαφέρονται να μη κλείσει η επιχείρηση και αυξηθεί η ανεργία
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
οκ, απλά με υποψίασε η ερώτηση που έκανες σχετικά με το αν αμείβονται οι μέτοχοι και είπα να το τσεκάρω
« Last Edit: 01 Sep, 2006, 01:19:49 by nickel »
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εντάξει, μπορούν να αμείβονται οι μέτοχοι αν υπάρχει σχετική απόφαση του Δ.Σ. για απασχόλησή τους στην επιχείρηση αλλά δεν πολυκατέχω άλλο πέραν τούτου (κι αυτό χρειάστηκε να το μάθω στο παρελθόν, αλλιώς...).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ευρύτερη ή μάλλον διαφορετική η έννοια του stakeholder από τον κοινό μέτοχο. Αρκετά εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Stakeholder

Στο Οικονομικό των Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου:
stakeholder. Συμμέτοχος, (κοινωνικός) εταίρος. Μέτοχος ο οποίος συνδέεται με την εταιρεία ως εργαζόμενος, προμηθευτής, πελάτης κλπ. και όχι απλώς ως επενδυτής που αγοράζει μετοχές με σκοπό να κερδίσει από την επένδυσή του (shareholder).

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να έχουμε κάτι περισσότερο από την Αλεξάνδρα πριν αποφασίσουμε τι είδους μη αμειβόμενος stakeholder είναι αυτός.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Συγγνώμη που έλειπα και δεν μπορούσα να δώσω διευκρινίσεις χθες το βράδυ.
Λοιπόν: στην ταινία το λέει με την ευρεία έννοια που δίνει το λεξικό. Δηλαδή συμμέτοχος, εταίρος. Είναι μια εταιρεία που πουλάει ανύπαρκτα οικόπεδα και ο non-renumerated stakeholder είναι ο αφελής ήρωας της ταινίας που υπέγραψε χωρίς να ξέρει τι υπογράφει και τώρα θα τον κυνηγάει ο εισαγγελέας ως συνένοχο της απάτης.
Επειδή από το ψάξιμο που έκανα στο γκουγκλ διαπίστωσα ότι το μόνο hit που μου έβγαζε ήταν της ταινίας μου, αναγκάζομαι να συμπεράνω ότι ο όρος ήταν εφεύρεση του σεναριογράφου.
Υποθέτω τελικά ότι μπορούμε να πούμε "μη αμειβόμενος εταίρος".


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
και ο non-renumerated stakeholder είναι...

Να εκμεταλλευτώ τον μικρό αναγραμματισμό για να θυμίσω ότι η λέξη προέρχεται από το λατινικό munus, με την ειδικότερη σημασία του δώρου, όπως και η λέξη munificence (γενναιοδωρία).


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Να εκμεταλλευτώ τον μικρό αναγραμματισμό για να θυμίσω ότι η λέξη προέρχεται από το λατινικό munus, με την ειδικότερη σημασία του δώρου, όπως και η λέξη munificence (γενναιοδωρία).

Μπορούσες απλώς να τον διορθώσεις, αλλά δεν αντιστάθηκες στον πειρασμό...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μην ανησυχείς, Αλεξάνδρα μου, και μόλις γυρίσω θα είμαι αμείλικτη απέναντί του.:-)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μπορούσες απλώς να τον διορθώσεις, αλλά δεν αντιστάθηκες στον πειρασμό...

Στην ηλικία μου είμαι ευτυχής όταν υπάρχουν πειρασμοί, οπότε έχουν μειωθεί οι αντιστάσεις μου.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν στην ηλικία σου χάσκουν οι αντιστάσεις σου μόνο σε λεξιλογικούς πειρασμούς, τρέμει από τώρα το φυλλοκάρδι μου για το τι θα μου συμβεί σαν φτάσω στα χρόνια σου.:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools