Κος & Κα ή κος & κα (κύριος & κυρία);

mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Tα λυχνάρια, Γιώργο μου! Ξέχασες τα λυχνάρια! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ τίποτα χωρίς λυχνάρια! (Έτσι θα πάρουμε την Πόλη;;;!)

Eτοιμάζω το ζαρκάδι εδώ, αλλά φουφουλιάζω και τα μαξιλάρια...
btw: οι εσθήτες να είναι πορφυρές!

Εγώ ξέρω πως το λυχνάρι - φανάρι χρησιμοποιείται από ματάκιες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πληροφορούμαι πως θα χρησιμοποιηθούν πυρσοί.
Οι εσθήτες θα πρέπει να είναι λευκές, κατόπιν προσωπικής επιθυμίας της Κυρίας Δημαρχέσας.
Για τα μαξιλάρια, go ahead. Προβλέπω πως θα σου απονεμηθεί και ο Μεγαλόσταυρος του Ελέφαντος (κληρονομιά του Μεγανήσιου μετά τη κατάρρευση της Αυστροουγγαρίας).   

« Last Edit: 18 May, 2007, 00:56:56 by mousafiris »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


Dr Moshe

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
    • Posts: 301
    • Gender:Male
  • Shir HaShirim 8:6,7
Αγαπητοί φίλοι.

Η γνώμη μου για τις συντομογραφίες είναι καταχωρισμένη σε δύο σχόλια του Λεξικού για το Σχολείο και το Γραφείο (σελ. 557 & 1000-1), όπου αναφέρεται επίσης η προέλευσή τους.

Αρκούμαι σε δύο επιπρόσθετα σημεία: α) Στις περισσότερες περιπτώσεις το απλό κ. αρκεί, ειδικά όταν ακολουθεί ευθύς αμέσως το επώνυμο. Αν πιστεύουμε ότι για συγκεκριμένους λόγους πρέπει να διακρίνεται το φύλο, μπορούμε να το αποδώσουμε ολογράφως. β) Στην περίπτωση του κυρίου και της κυρίας Δημάρχου είναι προτιμότερη η πλήρης γραφή, διότι η πρώτη συντομογραφία απέχει από το προσδιοριζόμενο και ενδέχεται να προκαλέσει αβεβαιότητα στον αναγνώστη.

Όπως σημείωσαν και άλλοι φίλοι, οι επιλογές κος/κα (που απαιτούν κλίση κου/κας, πληθ. ;) δεν αποτελούν την καλύτερη λύση. Τόσο αυτές όσο και η συντομογραφία Δίς (δεσποινίς) χρησιμοποιούνται κατ' εξοχήν στην ονομαστική ενικού, επειδή οι υπόλοιπες πτώσεις απαιτούν μορφολογική συμμόρφωση.

Καλημέρα σε όλους.
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)



observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Ευχαριστούμε πολύ Dr Moshe. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τη γνώμη σας και για τη συντομογραφία Δρ. Πώς τη γράφουμε στις πλάγιες πτώσεις; Δρος, Δρα; Ή μήπως είναι προτιμότερο να την αποφύγουμε; Αλλά πάλι, το "δόκτωρ" παραείναι καθαρευουσιάνικο.


Dr Moshe

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
    • Posts: 301
    • Gender:Male
  • Shir HaShirim 8:6,7
Ευχαριστώ που ζητήσατε τη γνώμη μου.

Η απλούστερη λύση είναι να χρησιμοποιείτε τη συντομογραφία Δρ. (με τελεία) στις πλάγιες πτώσεις. Η τελεία δηλώνει ότι έπεται κλιτικό μόρφημα και έτσι επιτρέπετε στον αναγνώστη να το προσθέσει κατά βούληση (και κατά γλωσσικό προσανατολισμό). Στην ονομαστική, αν είμαστε σχολαστικοί (ελάττωμα που είναι πια αργά να αποβάλω...), γράφουμε Δρ χωρίς τελεία, εφόσον δεν ακολουθεί ληκτικό μόρφημα.

Ελπίζω οι πληροφορίες αυτές να απαντούν στο ερώτημά σας.
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)



observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Απολύτως, και σας ευχαριστώ πολύ τόσο για την απάντηση, όσο και για τη σχολαστικότητα αυτής!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν ξέρω πόσοι το βλέπετε, αλλά ο Dr Moshe έχει αρχίσει να καταθέτει τα μηνύματά του με τη ωραιότατη γραμματοσειρά Gentium (να εμπνεύστηκε άραγε από την αγριοτίγρη, που επέλεξε τα Georgia;). Αν θέλετε κι εσείς αυτή την όμορφη γραμματοσειρά, θα τη βρείτε εδώ. Η σειρά κανονικά δεν είχε μαύρα (έντονα) στοιχεία (bold) και τις τα έχω προσθέσει εγώ, όχι με τον πιο «επιστημονικό» τρόπο. Αν έχει αποκτήσει τώρα και έντονα στοιχεία από τους δημιουργούς της, θα μας ενημερώσει, ελπίζω, ο Dr Moshe και θα ενημερωθεί αντιστοίχως και το zip.


 

Search Tools