Πάνθηρες των δρόμων

banned13 · 89 · 14447

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Ν' αγιάσουν!

«ΕΙΜΑΙ γάιδαρος! Παρκάρω όπου γουστάρω!», γράφει το αυτοκόλλητο με σήμα έναν χαμογελαστό γάιδαρο-οδηγό που ‘χει παρκάρει σε μια διάβαση πεζών. Τα κολλάνε στα τζάμια των παράνομα παρκαρισμένων αυτοκινήτων οι «Πάνθηρες των δρόμων», μια ομάδα ακτιβιστών για τα δικαιώματα των πεζών που δρα στη Θεσσαλονίκη.

Οι STREETPANTHERS βρήκαν μάλλον μιμητές κι άλλες παρέες νεαρών που ζήτησαν να προμηθευτούν αυτά τα αυτοκολλητάκια. Με αποτέλεσμα εκατοντάδες αυτοκίνητα που είναι παρκαρισμένα σε διαβάσεις πεζών, θέσεις αναπήρων, μπροστά σε στάσεις λεωφορείων και εισόδους ή πάνω σε πεζοδρόμια να στιγματίζονται απ’ αυτό το ντροπιαστικό αυτοκολλητάκι. Πρόκειται για ένα είδος λαϊκής πολιτοφυλακής, κάτι σαν αυτόνομη τροχαία πεζών…

« Last Edit: 14 May, 2007, 08:36:23 by alexandra_k »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ωραίο, εγώ ονειρεύομαι κάτι αντίστοιχο για τους καπνιστές των ταξί, των τραπεζών και άλλων δημόσιων χώρων κολλημένο στη μούρη τους: Είμαι γάιδαρος, καπνίζω όπου θέλω.



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Είμαι γάιδαρος, καπνίζω όπου θέλω.
...και πατάω τις γόπες στο πάτωμα της τράπεζας, του ασανσέρ και όποιου άλλου χώρου τύχει να βρεθώ...


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Α, μου αρέσει που αναφέρατε τη θυγατρική μου!! ;-))))))

Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στην Αθήνα...είχα δει μία συνέντευξη κάποιον μελών της οργάνωσης, οι οποίοι μοίραζαν χαρτάκια σε αυτοκίνητα που είχαν σταθμεύσει σε σημεία όπου όχι μόνο απαγορευόταν η στάθμευση αλλά έκαναν και την κυκλοφορία των άλλων οχημάτων αδύνατη.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Α, μου αρέσει που αναφέρατε τη θυγατρική μου!! ;-))))))

Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στην Αθήνα...είχα δει μία συνέντευξη κάποιον μελών της οργάνωσης, οι οποίοι μοίραζαν χαρτάκια σε αυτοκίνητα που είχαν σταθμεύσει σε σημεία όπου όχι μόνο απαγορευόταν η στάθμευση αλλά έκαναν και την κυκλοφορία των άλλων οχημάτων αδύνατη.

Η συνέντευξη που διάβασες ήταν για την οργάνωση που αναφέρει η Αλεξάνδρα. Εκεί δήλωναν ότι μπορούν να στείλουν ταχυδρομικά τα αυτοκόλλητά τους σε ενδιαφερόμενους ανά την επικράτεια.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ωραίο, εγώ ονειρεύομαι κάτι αντίστοιχο για τους καπνιστές των ταξί, των τραπεζών και άλλων δημόσιων χώρων κολλημένο στη μούρη τους: Είμαι γάιδαρος, καπνίζω όπου θέλω.

Είσαι off topic.

...και πατάω τις γόπες στο πάτωμα της τράπεζας, του ασανσέρ και όποιου άλλου χώρου τύχει να βρεθώ...

Κι εσύ είσαι off topic.

Να πάτε κι οι δυο σας να παίξετε σ' άλλη παιδική χαρά.

Μέραααααααααα και καλή βδομάδα. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Ν' αγιάσουν!

«ΕΙΜΑΙ γάιδαρος! Παρκάρω όπου γουστάρω!», γράφει το αυτοκόλλητο με σήμα έναν χαμογελαστό γάιδαρο-οδηγό που ‘χει παρκάρει σε μια διάβαση πεζών. Τα κολλάνε στα τζάμια των παράνομα παρκαρισμένων αυτοκινήτων οι «Πάνθηρες των δρόμων», μια ομάδα ακτιβιστών για τα δικαιώματα των πεζών που δρα στη Θεσσαλονίκη.


Προ μηνών, είχα δει ένα παλιό αυτοκίνητο παρκαρισμένο στην είσοδο του πεζόδρομου Δελφών από τη Διδότου που εμπόδιζε και την πρόσβαση των αυτοκινήτων στα γκαράζ του δρόμου αλλά και τους πεζούς, οι οποίοι έπρεπε να πάνε πίσω κάμποσα αυτοκίνητα, να βγουν στο δρόμο και να πάνε ξανά προς τη Δελφών. Είχε τέτοια αυτοκόλλητα επάνω και εγώ υπέθεσα ότι ο ίδιος ο ανάγωγος και αναιδής εποχούμενος τα είχε τοποθετήσει επάνω στο αυτοκίνητό του! Μάλλον, λοιπόν, είδα τα έργα της Αθηναϊκής έκδοσης!
Λίνα Παπαδοπούλου


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Όταν κάποιος είναι γάιδαρος/γαϊδάρα, είναι, τελεία και παύλα, και όσο και του το/της επισημαίνουμε δεν ιδρώνει το αυτάκι τους, δυστυχώς!!!

Ωστόσο, η πρωτοβουλία είναι αξιέπαινη και όποιο αποτέλεσμα κι αν έχει, εγώ τους βγάζω το καπέλο. Χρειάζεται να αναλαμβάνουμε πρωτοβουλίες για τα κακώς έχοντα, διαφορετικά θα μας πνίξουν!!!
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αυτοκόλλητα υπάρχουν πολλά και η κίνηση έχει ευρεία αποδοχή μέχρι τώρα. Μην αφήνετε τίποτα ελεύθερο. Κολλήστε το γάιδαρο παντού.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Koλλάμε...


Fear no more! Έφτασαν τα νέα αυτοκόλλητα!


Από το Εθνικό Πανθηροκοπείο εκδόθηκαν επιτέλους τα νέα πολυτελή αυτοκόλλητα! Καταργούνται τα προηγούμενα, «χέστηκα» και τα ρέστα, και θα κυκλοφορεί πλέον μόνο ο νέος γάιδαρος. Σε χαρακτηριστικό σχήμα (ρόμβο) και φωσφορούχο πορτοκαλί χρώμα, ξεκολλάει με μια κίνηση από το προστατευτικό χαρτί (ενώ το παλιό μας έβγαζε την πίστη για να βγει) και έχει στην πίσω πλευρά τις οδηγίες για σωστό και υπεύθυνο κόλλημα.

Η ζήτηση για αυτοκόλλητα αυξάνεται διαρκώς και ανησυχούμε για πόσο ακόμη θα μπορούμε να στέλνουμε δωρεάν. Μέχρι τώρα έχουμε δεχθεί περίπου 500 μηνύματα με επαινετικό περιεχόμενο και τρία απειλητικά για μήνυση. Υπάρχουν πάνθηρες σε πολλές πόλεις της Ελλάδας και δημιουργούνται συνεχώς νέες εστίες. Κατανομή: Θεσσαλονίκη 60%, Αθήνα 25%, υπόλοιπη Ελλάδα 15%.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΩΝ
Για τους φίλους που θέλουν παραπάνω ποσότητες μετά τα πρώτα 20 κομμάτια (μετά την πρώτη μισή ώρα δηλαδή), μπορούν να τα προμηθεύονται σε ποσότητες των 100, 500 ή (για τους πολύ άγριους) 2.000 κομματιών. Οι τιμές, ανάλογα και με τον τρόπο πληρωμής και αποστολής, είναι:

Παραλαβή χέρι-χέρι (Καλαμαριά):
100 τεμ: 7,00 €
500 τεμ: 27,00 €
2000 τεμ: 85,00 €

Αντικαταβολή ΕΛΤΑ:
100 τεμ: 10,00 €
500 τεμ: 30,00 €
2000 τεμ: 95,00 €

Πληρωμή Paypal: (βλέπε κουμπί "Paypal donate" στη δεξιά στήλη)
100 τεμ: 8,00 €
500 τεμ: 28,00 €
2000 τεμ: 93,00 €



Αντaλλάξτε απόψεις μαζί μας στο http://groups.google.com/group/pezoporoi

http://www.streetpanthers.blogspot.com/






(Βέβαια, δεν ξέρω να ξεκολλάνε εύκολα. Αν όχι, δεν είναι και πολύ σωστό, πολύ φοβάμαι... :(( :))


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μέχρι τώρα εφάρμοζα τη μέθοδο ροχάλα/τσίχλα/άλλο σιχαμερό υλικό στο χερούλι της πόρτας. Τώρα θα τρέξω να προμηθευτώ γαϊδουράκια.
Nick Roussos


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

(Βέβαια, δεν ξέρω να ξεκολλάνε εύκολα. Αν όχι, δεν είναι και πολύ σωστό, πολύ φοβάμαι... :(( :))


Δεν είναι και πολύ σωστό; Δεν είναι και πολύ σωστό; Επάνω στη ράμπα για τα καροτσάκια στην είσοδο ΙΚΑ στην περιοχή μου δύο δύο παρκαρισμένα τα αυτοκίνητα σε καθημερινή βάση. ΕΠΑΝΩ, παρακαλώ. Δύο δύο τα αυτοκόλλητα θα τους τα κολλάω. Και ας μη βγαίνουν.

Σε στάση λεωφορείου, μπροστά στο σούπερ μάρκετ, με άπειρα στενά εντελώς ελεύθερα δυο βήματα παραπέρα, επίσης σε καθημερινή βάση, μην πω ωριαία, δυο δυο και τρεις τρεις οι κομπλεξο- μερσεντές. Δεν πα να πνίγονται οι υπόλοιποι, εγώ μόστρα τη θέλω την αμαξάρα μου!

Είναι και παρα- είναι σωστό (με λίγη βενζίνη βγαίνουν, να ψάξουν να το μάθουν, όπως ψάχνουν αυτοί που ταλαιπωρούνται εξ αιτίας των γαϊδάρων).


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Πολύ ωραία ιδέα αλλά ένα πράγμα με απασχολεί... Αν εμφανιστεί ο οδηγός την ώρα που το κολλάω; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά είμαι ευαίσθητος οργανισμός και δεν αντέχω τη φάπα...


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me

Πολύ ωραία ιδέα αλλά ένα πράγμα με απασχολεί... Αν εμφανιστεί ο οδηγός την ώρα που το κολλάω; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά είμαι ευαίσθητος οργανισμός και δεν αντέχω τη φάπα...
Αθλητικό παπουτσάκι, κουκούλα και ελαφριά τσάντα...
Αν θες παρέα, είμαι μαζί σου...

Έντιτ: Κάνεις την Κινέζα και ότι προσπαθείς να το ξεκολλήσεις. Κάτι σε: Έλα Χριστέ μου!!! Καλέ, κοιτάχτε τι σας κόλλησαν!! Α, πα πα... Πώς βρέθηκε αυτό εδώ;;;; -βλ. ανέκδοτο με ελάφι και κυνηγό-
« Last Edit: 14 May, 2007, 13:01:58 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Του λες ότι είσαι σύζυγος τροχονόμου :-)


 

Search Tools