Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας

zephyrous · 138 · 23860

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

Γεροντοκόρη: Αχ Βαχ Τσουτσού Γιοκ = NadiaF

Καλά, δεν χάνεις και τίποτα τρομερό. Mια ιδέα είναι όλα. Άσε που προλαβαίνεις να:
-κοιμηθείς
-δουλέψεις
-αναπνεύσεις
-διασκεδάσεις (η γυναίκα).

:(( (Δεν έχω συνέπεια λόγου και πράξης. Να πάρει!!!)
:))

Interesting linguistic approach!!! :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Μερσί! :)) Smoooch!

Valentin

• Newbie
  • *
Νομίζω το θρέντ έχει ξεφύγει εντελώς. Αν δεν υπάρχει κάτι να προσθέσουμε σχετικό με το θέμα, ας κλείσει εδώ καλύτερα.
ανορθογραφίες
ή γιατί τελικά δεν έδωσαν τη γλώσσα μου ελληνική

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Επανέρχομαι μετά από καιρό στο νήμα αυτό, γιατί έμεινε ως εκκρεμότητα η απορία ποιος θα διδάξει την τουρκική γλώσσα στα σχολεία της τουρκικής μειονότητας στη Θράκη.

Μας διέφυγε κάτι πολύ απλό που το θυμήθηκα διαβάζοντας ένα αντίστοιχου θέματος μυθιστόρημα (για τα σχολεία της ελληνικής μειονότητας στην Πόλη): σύμφωνα με τις διεθνείς συνθήκες, στα σχολεία των μειονοτήτων διδάσκουν καθηγητές με απόσπαση από την αντίστοιχη χώρα, π.χ. στα ελληνικά σχολεία της Πόλης, της Αυστραλίας, της Αμερικής, διδάσκουν Έλληνες καθηγητές με απόσπαση για κάποια χρόνια και, φυσικά, αυξημένο μισθό. Άρα, στα σχολεία της μειονότητας στη Θράκη θα διδάξουν Τούρκοι καθηγητές με απόσπαση από τη χώρα τους.

Αν η τουρκική γίνει προαιρετικό μάθημα στα υπόλοιπα σχολεία της χώρας, τότε θα διδάσκεται από Έλληνες καθηγητές που θα έχουν τα αντίστοιχα προσόντα, πράγμα που θα σημαίνει πτυχίο Τουρκικής φιλολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο ή και από ξένο πανεπιστήμιο εφόσον το πτυχίο αυτό αναγνωριστεί επίσημα από τις ελληνικές αρχές.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Search Tools