Eurovision 2007

F_idάνι · 216 · 28425

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Τελευταία μου, ελπίζω, ενασχόληση με το φετινό πανηγύρι:

Ρίξτε μια ματιά στην κατάταξη του ημιτελικού. Έχει ενδιαφέρον. Ιδίως οι φαν της Πορτογαλίας θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το ρώσικο τραγούδι, auditor, ήταν προσωπική εκτίμηση, όχι προσωπική προτίμηση. Τραγούδι στα καλύτερα πρότυπα της Μαντόνας ή του BritPop (μη με ελέγξετε, παρακαλώ, δεν είμαι βέβαιος για την ορολογία μου). Οπωσδήποτε derivative και formulaic (κακά τα ψέματα, πρωτότυπο τραγούδι ήταν το ουκρανικό), αλλά δροσερό, ρυθμικό και άψογο για τα κλαμπάκια. Αυτό λοιπόν που με εξέπληξε ήταν ότι, παρότι όλοι σχεδόν το ψήφισαν, ελάχιστοι το ψήφισαν σε ψηλές θέσεις (μας πώς έφτασε εκεί πού έφτασε;). Ίσως δεν το είχαν προωθήσει αρκετά οι Ρώσοι. Ή αγνοώ το κοινό που ψηφίζει, αν και δεν συμφωνώ με τις «ενοχές» (αν υπήρχαν ενοχές, δεν θα ήταν δεύτερη η Ουκρανία).

Πριν τον τελικό, άκουσα όλα τα τραγούδια δυο-τρεις (μερικά περισσότερες) φορές και απέφυγα να διαβάσω σχόλια και προγνωστικά για να μην επηρεαστώ.  Δεν παρακολούθησα καν βιντεάκια για να μην επηρεαστώ από εμφανίσεις. Αυτό λοιπόν που με ενόχλησε με το σέρβικο ήταν που δεν το είχα πάρει καν χαμπάρι, I hadn’t seen it coming. Είμαι το μπαλαντόσκυλο του φόρουμ.  Είχα μυριστεί την πρωτιά της Νορβηγίας το 1995 (αυτό είναι άλλωστε και το αγαπημένο μου τραγούδι όλων των Γιουροβίζιον) και είχα λατρέψει το σέρβικο που είχε καπακώσει τον Σάκη (πάρτε έθνικ μπαλάντα με γνήσια ποιότητα και διάρκεια όσοι υπάρχει περίπτωση να έχετε ξεχάσει το Lane moje). Τούτο το φετινό ούτε καν το είχα λάβει υπόψη. Οπότε η εξέλιξη της βραδιάς ήταν για μένα τεράστια έκπληξη.

Δικαιώθηκα σε κάτι άλλο. Ελάχιστα τραγούδια «πέταξα» με το πρώτο άκουσμα. Αναρωτιόμουν λοιπόν, μα τόσο πολύ χαμήλωσε ο πήχης μου; Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ήταν μια από τις ενδιαφέρουσες χρονιές από μουσική άποψη. Αυτό έδειξε η ψηφοφορία, αυτό επαναλάμβαναν σήμερα οι σχολιαστές.




F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μα τι ενοχές και συμμαχίες... Απλά, η κοπέλα δήλωσε ευθαρσώς ότι είναι λεσβία. Αν κρίνω από την πρώτη και δεύτερη θέση, είναι η χρονιά της απενεχοποίησης της ομοφυλοφιλίας (εννοώ της γυναικείας- η αντρική έχει εκθειαστεί πολλάκις στο διαγωνισμό- κοιτάξτε και το δεύτερο τραγούδι και πείτε μου: Έχω άδικο;-). Πιστεύω ότι αυτός είναι ο κύριος λόγος που το σερβικό τραγούδι βγήκε πρώτο.

Και τα καντσόνι και τα καλτσόνε και τα τζελάτι είναι πολύ σοβαρά θέματα, παρακαλώ!


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δεν μ' αφήνουν ν' αγιάσω.

Με όλο τον σεβασμό, Νίκ-ελ, το Lane Moje ανήκει στην κατηγορία των τραγουδιών που το άκουσμά τους αποτελεί τιμωρία για μένα και δεν βλέπω την ώρα να τελειώσουν.
Κατόπιν, αν θέλω ν' ακούσω κάτι σε κλαμπ, αυτό θα είναι ή το βουλγάρικο ή το γεωργιανό με τσίτα τα γκάζια (μιλάω για κλαμπ όπου ο κόσμος ΧΟΡΕΥΕΙ και δεν κάθεται όρθιος με ένα ποτό στο χέρι να τον βλέπουν).

Από την άλλη, θα συμφωνήσω τόσο με αυτό

Quote
κακά τα ψέματα, πρωτότυπο τραγούδι ήταν το ουκρανικό

όσο και με αυτό

Quote
ήταν μια από τις ενδιαφέρουσες χρονιές από μουσική άποψη

Όπως έγραψα με εσεμές σε μια φίλη, υπήρξε μια μαύρη εποχή που σχεδόν όλα τα τραγούδια θύμιζαν το αρμένικο. Αν έσκαγε κάνας Τζένγκις Χαν ή κάνα Αμπανιμπί Αμπαεμπέ, πανηγυρίζαμε. Η φετινή ποικιλία ήταν αναμφισβήτητη.


Θα πω τώρα κάτι, και μιλάω ειλικρινά: είναι η τέταρτη σερί χρονιά που προβλέπω τον νικητή. Απλώς τη χρονιά της Παπαρίζου είχα κάνει μόκο, για να μη με πουν Ελληνάρα, αλλά ήμουν 100% βέβαιος. Όπως κατάλαβα μόλις είδα τη Ρουσλάνα να παίζει ότι ο Σάκης δεν είχε καμία τύχη. Το ίδιο και πέρυσι: άκουσα τα τέρατα μόλις το πρωί της Γιουροβίζιον και από το ραδιόφωνο (δηλαδή δεν είχα ιδέα από εμφάνιση) και είπα αμέσως ότι αυτοί, πάει, βγήκανε.

Λοιπόν, του χρόνου θα ανακοινώσω τον νικητή πριβέ, σε όσους τα σκάσουνε...

« Last Edit: 13 May, 2007, 14:59:36 by auditor »
Nick Roussos



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εγώ μπαίνω σε πειρασμό να ανοίξω νήμα με "Τα παρεξηγημένα πλην αγαπημένα", αλλά φοβάμαι την αδικία της κενωνίας...

Ιδού ένα κι άλλο ένα!
« Last Edit: 13 May, 2007, 17:34:09 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μα, το τραγούδι της Τουρκίας τότε δεν ήταν παρεξηγημένο. Άρεσε σε πολύ κόσμο...
Δώσε κι άλλα αγαπημένα!!!!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Request:
Αναζητώ εκείνο του Βελγίου, πριν από 5-6 χρόνια, με τα ακαταλαβίστικα λόγια. Κατά προτίμηση σε MP3. Μην ψάξετε από το μηδέν, μόνο αν θυμάται κάποιος ακριβώς τι εννοώ.



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Μα, το τραγούδι της Τουρκίας τότε δεν ήταν παρεξηγημένο. Άρεσε σε πολύ κόσμο...
Δώσε κι άλλα αγαπημένα!!!!

Let me rephrase... Αυτό δεν ήταν παρεξηγημένο, αλλά αδικημένο, λόγω σκηνικής παρουσίας.

Το ρώσικο πώς σου φάνηκε;
Nobody puts Baby in a corner!


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Είσαι μέσα στη σκέψη μου (Και για τις τρεις επιλογές σου :-)
Δυνάμωσέ το!!!


PS: Με τα μαύρα ήταν καλύτερες :-)

Κι άλλο PS: Πω, πω! Ξαφνικά θυμήθηκα τις Bangles!
https://www.youtube.com/watch?v=5I36aBkR9ZE

PS 3: Doctor Death and the tooth fairy! Lol!
« Last Edit: 13 May, 2007, 20:09:30 by F_idάνι »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αυτό εννοείς;
https://www.youtube.com/watch?v=RRQlsvWMWBo&NR=1

Ακριβώς: Urban Trad - Sanomi. Να έδωσε την έμπνευση στον Βαγγέλη για τη Μυθωδία του;


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Αν η τραγουδίστρια της Σερβίας δεν ήταν τόσο "σκύλα" (να μου επιτραπεί η έκφραση παρακαλώ), ενδεχομένως να μη με πείραζε τόσο που νίκησε το συγκεκριμένο τραγούδι, κι ας μην ήταν του γούστου μου 100%. Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους απανταχού ομοφυλόφιλους, αρκεί να μην είναι επιδεικτικοί λες και έχουν κάτι που τους καθιστά ανώτερους ή που αυτομάτως τους καταξιώνει και χρήζει του απόλυτου σεβασμού μας. Ακριβώς όπως δεν μπορώ άνδρες ή γυναίκες που παινεύονται για το πόσο άνδρες ή γυναίκες είναι. Ας άφηνε εκτός διαγωνισμού τις προτιμήσεις της κι ας μην ήταν τόσο εριστική αρνούμενη και διαμαρτυρόμενη για την αναγκαιότητα της κάθε πρόβας και δε θα'λεγα το παραμικρό για τη νίκη της. Κυρίως δε, αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω ότι δήλωσε, ότι μόνο αυτή ήταν τραγουδίστρια εκεί μέσα, με συγχύζει. Αν παρκάρει το καλάμι της θα διαπιστώσει ότι η κοπελάρα της Σλοβενίας είχε μία φωνή που αυτή δεν μπορεί να την φτάσει. Κοντοζυγώνει αλλά δε φτάνει. Για να μην πω για τη φωνή της Ευρυδίκης που έχει κάνει του κόσμου τις σπουδές, ασχέτως μουσικής επιλογής με την οποία εκπροσώπησε τη χώρα της. Μετά από τη Μαρίτσα δεν είναι το χάος, όσο κι αν αυτή θέλει να πιστεύει το αντίθετο.
Από την άλλη, κατάπια κυριολεκτικά τη γλώσσα μου όταν είδα το βίντεο των Λόρντι. Αυτό είναι ο ορισμός του υπερθεάματος. Περιμένω εναγωνίως το DVD.
Ο κύριος Κωστάλας μας χάρισε στιγμές γέλιου προφέροντας φινλανδικά. Λες και είχε αγκάθι στη γλώσσα του τα πρόφερε, δεν τον κατηγορώ, ίσα-ίσα τον ευχαριστώ γιατί αποτελεί πλέον μνημειώδη στιγμή του πολυαναμενόμενου DVD.
Σε ό,τι αφορά την Αρμενία τώρα, άκουσα από κάποιον, νομίζω με καταγωγή από αυτά τα μέρη, να λέει ότι γι' αυτούς το δέντρο που κρέμονταν πανιά έχει κάποιο συμβολισμό. Κάτι σαν τάματα ή ενθύμια στη μνήμη των χαμένων δικών τους, δε θυμάμαι όμως απόλυτα πώς το είπε, να με συγχωρείτε. Ξαναλέω όμως ότι δάκρυσα βλέποντας την καρδιά του να ματώνει.
Χρονιά του ροκ θα μπορούσε να είναι και πάλι, αν δεν πήγαιναν τόσα πολλά ροκ κομμάτια, διαφορετικού ύφους και είδους, που αλληλοεξουδετερώθηκαν. Πρώτη τραγική απώλεια ήταν η καημέεεεεεεεενη η Ισλανδία με αυτήν την κομματάρα του Eirikur! Τέτοια τραγούδια είναι κρίμα να περνούν απαρατήρητα.
Ήταν όντως μία εξαιρετική χρονιά από άποψη συμμετοχών, γι' αυτό πονάει περισσότερο το τελικό αποτέλεσμα. Από έναν τέτοιο πλούτο τραγουδιών σχεδόν όλων των ειδών πλέον, να επικρατεί ένα γραφικό και ένα σχετικό με τη σεξουαλικότητα και λιγότερο με το είδος που εκπροσωπούσε.
Αξιοσημείωτο για μένα ήταν επίσης το γεγονός ότι Πορτογαλία και Ισπανία είχαν πολλά χρόνια να στείλουν τραγούδια που δεν τα απορρίπτεις με το πρώτο άκουσμα και ήταν κρίμα που έπρεπε να παραμεριστούν. Ακόμα και η Αγγλία με τη Γαλλία, δεν λες ότι έστειλαν "τραγούδια" αλλά κάτι που τουλάχιστον σου τραβούσε το ενδιαφέρον έστω και για μία φορά, σε αντίθεση με το παρελθόν που η εμφάνιση τους αποτελούσε την τυπική ευκαιρία να πεταχτείς μέχρι το μπάνιο ή την κουζίνα.
Το σοβιετικό "μπλοκ" θα υπερίσχυε αν είχε συνεννοηθεί καλύτερα για το πού θα δώσει τα 12άρια του και πού τα 10άρια του. Θεώρησαν αυτονόητο να αλληλοψηφιστούν αλλά το έκαναν με τόσο "αυθόρμητο" τρόπο που έχασαν την πρωτιά, αν και πλασαρίστηκαν δύο εξ αυτών στην τελική πεντάδα.
Θέλω ξανά Eurovisio Suomessa ja Kreikassa, ζητώ πολλά γιατρέ μου;;;;
And my heaven is wherever you are ...


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Διάβασα με ενδιαφέρον τα γραφόμενα όλων των φίλων του φόρουμ (που ένα είναι σίγουρο: θα σφαχτούμε αν μαζευτούμε να δούμε όλοι μαζί ημιτελικό ή τελικό!).
Να καταθέσω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου: όταν έβλεπα τα πρώτα σκορ, αδυνατούσα να το πιστέψω ότι πάει να ξεχωρίσει! Τι κακόγουστο, μίζερο ξερνατό ήταν αυτό! We are Lesbians and we're FLAUNTING IT, Δοξάστε Μας ένα πράμα... το σεξουαλικώς απέναντι στρατόπεδο των Ουκρανών  τουλάχιστον είχε φοβερό κέφι και το διασκέδαζε!!! Θα συμφωνήσω με όποιον είπε ότι φέτος ήταν η χρονιά της απενοχοποίησης των Σαπφικών προτιμήσεων, δεν εξηγείται αλλιώς...
Τώρα πέστε πάνω μου με τις ντομάτες: τα τραγούδια που μου έμειναν από όλη τη διοργάνωση, και τα οποία ευχαρίστως να τα άκουγα και οικειοθελώς, είναι της Βουλγαρίας (γυναικείες χορωδίες του Bregovic μου θύμισε στην αρχή και πολύ με άρεσε) και επιμένω (I'm ducking to avoid the lemon pie coming at me from Korinthos) Τουρκία... (ήδη το κατέβασα από Limewire). Αν ήμουν άντρας ή/και οπαδός της γυναικείας britpop σκηνής, θα μου άρεσε και της Ρωσίας... αν ήμουν φαν των blues, πολύ θα μου άρεσε της Ουγγαρίας... για το δικό μας, με βάση την επιλογή μας, η περφορμάνς του Σαρμπέλ ήταν αξιοπρεπέστατη (αλλά Eurovision AWARD-wise, μετά την Παπαρίζου, το χάος... auditor, ήμουν κι εγώ 100% σίγουρη ότι θα το πάρουμε εκείνη τη χρονιά, το αξίζαμε με χίλια... αλλά ήταν και η γιορτή του ανιψιού μου - ο Κωστάκης μας, το εθνικό μας γούρι! Διότι 4 Ιουλίου του 2004 που τον βαφτίσαμε, τι κερδίσαμε ως έθνος;;;; τι;;;;)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Request:
Αναζητώ εκείνο του Βελγίου, πριν από 5-6 χρόνια, με τα ακαταλαβίστικα λόγια. Κατά προτίμηση σε MP3. Μην ψάξετε από το μηδέν, μόνο αν θυμάται κάποιος ακριβώς τι εννοώ.

Προφανώς, μιλάς γι' αυτό:

In 2003, the group URBAN TRAD performed the song Sanomi, which was sung in a made-up language, finishing just a single point after victorious Turkey.

 
Sanomi Helé
Manilla Keranu
Aliya Irema Nia Lago
Ture Madilé

Sanomi Helé
Manilla Keranu
Aliya Irema Nia Madilé

Kenatu Narilé
Lakenatu Narilé
Pasema Niamo Ture Saro
Delamaoré

Kenatu Narilé
Lakenatu Narilé
Pasema Niamo Ture Sanisi

Sanomi Helé
Manilla Keranu
Aliya Irema Nia Lago
Ture Madilé

Sanomi Helé
Manilla Keranu
Aliya Irema Nia Madilé

Kenatu Narilé
Lakenatu Narilé
Pasema Niamo Ture Saro
Delamaoré

Kenatu Narilé
Lakenatu Narilé
Pasema Niamo Ture Sanisi

Léala Léala Sorimana Sorimana
Léala léala Sorimanao
Léala léala Sorimana Sorimana
Léala léala Sorimana Soléo

Sanomi Helé
Manilla Keranu
Aliya Irema Nia Madilé

Léala Léala Sorimana Sorimana
Léala léala Sorimanao
Léala léala Sorimana Sorimana
Léala léala Sorimana Soléo

Ένα λινκ που βρήκα για mp3 είναι αυτό http://www.zachot.ru/index.php?id=7&track_id=4930
Και άλλο ένα http://212.92.23.114/top53-sanomi.html
« Last Edit: 14 May, 2007, 09:07:59 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me


In 2003, the group URBAN TRAD performed the song Sanomi, which was sung in a made-up language, finishing just a single point after victorious Turkey.


Μας είπε ποτέ κάποιος τι λένε τα λόγια; (έτσι από περιέργεια...)
Λίνα Παπαδοπούλου


 

Search Tools