στρούθιο ή στρουθίο;

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
http://www.proz.com/kudoz/1035882
(Διοσκουρίδης: στρούθιο -Νίκο, μπορείς να διαμαρτύρεσαι όσο θες: το στρουθίου είναι του θείου -και μόνο -μη μου δώσεις Πάπυρο.)
Γεννάδιος: στρούθιο ή στρουθίο
(αναφορές στο φυτό κι ουχί στο σπουργιτάκι)

Ποιο από τα δύο είναι σωστό;

http://www.google.co.uk/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rls=GEUA,GEUA:2005-51,GEUA:en&q=%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%B9%CE%BF

n    Ομοταξία         : Πτηνών

n    Τάξη                 : Στρουθοκαμηλομόρφων (ή Στρουθιομόρφων)

(Πτηνά  που δεν πετούν, αλλά περπατούν ή τρέχουν)

n    Οικογένεια       : Στρουθοκαμηλίδων (ή Στρουθιονίδαι)

n    Γένος                : Στρούθιο (Struthio)
http://www.minagric.gr/Greek/2.8.4.2.html
(Να διευκρινίσω ότι η συζήτηση είναι με το Νίκο:
(εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά, εκείνος άνοιξε τα λεξικά τα οποία δίνουν "στρουθίο".
« Last Edit: 11 Feb, 2017, 17:13:13 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να παρέμβω και να πω ότι εναλλακτικά υπάρχει και το «στρουθί» (του στρουθιού).:-)))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
.... (του στρουθιού).:-)))))
Πράγματι, αυτό λέμε, (αλλά υπάρχει και ζώο και φυτάκι)... του θείου (σου νοτ μου).
:))
(Ψάχνει τις κυδωναίες εκ σπόρου μηλαίας στρού(ου)θι(ί)ου.) :)) (Aρέσουν και τα κυδ. μήλα στα σπουργιτάκια κ.λπ.)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
.... (του στρουθιού).:-)))))
Πράγματι, αυτό λέμε, (αλλά υπάρχει και ζώο και φυτάκι)... του θείου (σου νοτ μου).
:))
(Ψάχνει τις κυδωναίες εκ σπόρου μηλαίας στρού(ου)θι(ί)ου.) :)) (Aρέσουν και τα κυδ. μήλα στα σπουργιτάκια κ.λπ.)

Indeed:

ΠΑΠΥΡΟΣ (λεξικό)
στρουθί (I)
το, Ν· (βοτ.) κοινή ονομασία τού φυτού Silena inflate, τού γένους σιληνή, ζιζάνιο τού οποίου όμως οι βλαστοί, όταν είναι τρυφεροί, είναι εδώδιμοι, αλλ. στρουθούλα, στρουθόνι ή φουσκούδι.
[ΕΤΥΜΟΛ. Πρόκειται για τ. διαλ. προελεύσεως (πρβλ. και τις επίσης διαλ. ονομ. τού φυτού στρουθούλα και στρουθόνι)].
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583

:-)) Πουλάκι μου, πουλάκι σου, κομμένα τα μου-σου-του, καλό μου στρούθιο (που λες κι εσύ).
:)

Moi πάντως λέω "στρουθίον" και γράφω στρουθίον (πολυτον.) ή "στρουθιον" (ατον.), σαν χαριτωμένο υποκορ. του στρουθού.  :)))

[απλώς σε ό,τι με αφορά, προσωπικώς και ορνιθολογικώς, και χωρίς να παρέμβω στο σχετικό θέμα].

άντε, σας έχουμε και στα πούπουλα, άλλος παίρνει τις τούρτες  :)
Εμείς μια ιδιογρανίτα και με οδηγίες γρίφο
:((
:)))

« Last Edit: 20 Jul, 2006, 16:47:25 by elena petelos »


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Moi πάντως λέω "στρουθίον" και γράφω στρουθίον (πολυτον.) ή "στρουθιον" (ατον.), σαν χαριτωμένο υποκορ. του στρουθού.  :)))

[απλώς σε ό,τι με αφορά, προσωπικώς και ορνιθολογικώς, και χωρίς να παρέμβω στο σχετικό θέμα].

άντε, σας έχουμε και στα πούπουλα, άλλος παίρνει τις τούρτες  :)
Εμείς μια ιδιογρανίτα και με οδηγίες γρίφο
:((
:)))


Εντάξει, στα πούπουλα πράγματι, αλλά ολόκληρο κατεβατό λουκουμοποιίας δεν πιάνεται; Αν είναι δυνατόν! (Για αχάριστο δεν σε είχα είναι η αλήθεια! -btw: τι γρίφος, διαλύεις τη ζάχαρη με το λεμόνι και βραζεις για 5 λεπτά,  ανακατεύεις με τα φρουτάκια (τα τσακισμένα και από σίτα περασμέεεεεεεενα), προσθέτεις και το γάλα και το λεμόνι και τέλος!) Καλή όρεξη!

Εσείς μπορεί να λέτε στρουθίον (τιμώντας και το θείον), αλλά εμένα με ενδιαφέρει ποιο είναι σωστό τελικά. Βιβλικά και όχι μόνο, so to speak.
:)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ελένη, στο Ματζέντα αρχ. ελληνικών δίνει:

στρουθός (αττ. διάλ. στρούθος) = πτηνό
στρουθίον = μικρό πτηνό, σπουργίτης
μέγας στρουθός = στρουθοκάμηλος
στρούθειος (επίθ.) = ο του σπουργίτη, ο της στρουθοκαμήλου, ο από το φυτό «στρουθίον»
στρουθίον = στρουθί, σπουργίτης, σπουργίτι, σαπουνόχορτο (κατάλληλο για το καθάρισμα μαλλιών), κυδώνι
στρούθιος (επίθ.) = ο από το φυτό «στρουθίον»
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Ελένη, στο Ματζέντα αρχ. ελληνικών δίνει:

στρουθός (αττ. διάλ. στρούθος) = πτηνό
στρουθίον = μικρό πτηνό, σπουργίτης
μέγας στρουθός = στρουθοκάμηλος
στρούθειος (επίθ.) = ο του σπουργίτη, ο της στρουθοκαμήλου, ο από το φυτό «στρουθίον»
στρουθίον = στρουθί, σπουργίτης, σπουργίτι, σαπουνόχορτο (κατάλληλο για το καθάρισμα μαλλιών), κυδώνι
στρούθιος (επίθ.) = ο από το φυτό «στρουθίον»
Aκριβώς. Αν, λοιπόν, στην αττική διαλ. είναι στρούθος και το κυδ. μήλο (τι κυδώνι λέει η magenta who knows) είναι στο Γεννάδιο και στρούθιο και στρουθίο (και ο Διοσκουρίδης -αν και δεν προηγ. χρονολογικά δίνει στρούθιο)... και το Υπουργείον δεν δίνει στρουθίον, τι πρέπει να λέμε τελικά;
:(
:)


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Εντάξει, στα πούπουλα πράγματι, αλλά ολόκληρο κατεβατό λουκουμοποιίας δεν πιάνεται; Αν είναι δυνατόν! (Για αχάριστο δεν σε είχα είναι η αλήθεια! -btw: τι γρίφος, διαλύεις τη ζάχαρη με το λεμόνι και βραζεις για 5 λεπτά,  ανακατεύεις με τα φρουτάκια (τα τσακισμένα και από σίτα περασμέεεεεεεενα), προσθέτεις και το γάλα και το λεμόνι και τέλος!) Καλή όρεξη!

Εσείς μπορεί να λέτε στρουθίον (τιμώντας και το θείον), αλλά εμένα με ενδιαφέρει ποιο είναι σωστό τελικά. Βιβλικά και όχι μόνο, so to speak.
:)

Στρουθίον :)
και λεξικογραφικά και στη ζωντανή καθαρευουσούλα των παρηλίκων :))
...και, ευκαιριακά, τιμώντας και τον "θείο" που ελπίζω να το θυμηθεί στην παραλαβή των τουρτών.

Εμένα όμως με ενδιαφέρει αυτό: "2 κουταλάκια χυμό λεμονιού τα οποία θα προσθέσεις σε ένα κατσαρολάκι μέσα στο οποίο θα διαλύσεις τη ζάχαρη". Πώς γίνεται τούτη η ταχυδακτυλουργία; Δεν διαλύεται η ζάχαρη μέσα στα δύο κουταλάκια λεμόνι! Να ρίξουμε και νερό; Πόσο; "Βράσιμο για 5 λεπτά" τίνος; "και αν κάνει αφρό", τί πράγμα, η ζάχαρη με το λεμόνι. "Ανακατευεις τον πουρέ από μηλαράκια", πού βρίσκονται αυτά, τα είχαμε αφήσει στα 2 φλυτζάνια, εκεί να ανακατέψω; ;Μόνο του τον πουρέ; Χωριστά στο κάθε φλυτζάνι; Δεν καταλαβαίνω γρύ!   :((


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ, προσωπικά, ήξερα το στρουθίο, άντε στρουθί, και με έπιασες εξ απροόπτου. Πρώτη φορά σήμερα και από τη δική σου ερώτηση είδα τον άλλο τονισμό. Προς το παρόν, δεν μπορώ να το ψάξω περισσότερο και δεν ξέρω τι να σου απαντήσω αλλά περιμένω να δω τι θα πουν και οι υπόλοιποι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Στρουθίον :)
και λεξικογραφικά και στη ζωντανή καθαρευουσούλα των παρηλίκων :))
...και, ευκαιριακά, τιμώντας και τον "θείο" που ελπίζω να το θυμηθεί στην παραλαβή των τουρτών.

Εμένα όμως με ενδιαφέρει αυτό: "2 κουταλάκια χυμό λεμονιού τα οποία θα προσθέσεις σε ένα κατσαρολάκι μέσα στο οποίο θα διαλύσεις τη ζάχαρη". Πώς γίνεται τούτη η ταχυδακτυλουργία; Δεν διαλύεται η ζάχαρη μέσα στα δύο κουταλάκια λεμόνι! Να ρίξουμε και νερό; Πόσο; "Βράσιμο για 5 λεπτά" τίνος; "και αν κάνει αφρό", τί πράγμα, η ζάχαρη με το λεμόνι. "Ανακατευεις τον πουρέ από μηλαράκια", πού βρίσκονται αυτά, τα είχαμε αφήσει στα 2 φλυτζάνια, εκεί να ανακατέψω; ;Μόνο του τον πουρέ; Χωριστά στο κάθε φλυτζάνι; Δεν καταλαβαίνω γρύ!   :((

Tι να καταλάβεις! Έχει κάνει set in η άνοια!
Βρε, δε σου έγραψα: αν 2 φλυτζάνια μηλαράκι, το νερό που θα διαλύσεις τη ζάχαρη, επίσης, δύο φλυτζανάκια. Αν αλλάξεις τις ποσότητες, προσαρμόζεις και τα υλικά. Πώς θα κάνεις σιρόπι χωρίς νερό; Ααααα!

Όσο για το βράσιμο... (μ'έχεις ψήσει στα κάρβουνα και θα σε χορέψω στο ταψί!) Tι έχουμε σε χαμηλή φωτιά για να διαλύσουμε τη ζάχαρη;;; Ε;;; Τι άλλο να βράσεις;!!!!!!!!!!!!!!!! (Πού να ανακατέψεις; Γλωσσάρι θέλουμε! Σε ένα μπο(ω)λ, στο κατσαρολάκι, έχει σημασία;;; Πάρε μια φορητή στέρνα και ανακάτεψέ τα! Tι χωριστά, πας καλά; Όλα μαζί _+ (ανακατεύεις το σιρόπι με τα πολτοποιημένα μηλαράκια έγραψα, +άλλο ένα κουταλάκι λεμόνι και το γάλα και μετά κατάψυξη. (Η χημεία δεν ήταν το φόρτε μας είναι φανερό... :( :)
Και τέλος (όργιο) δύο φλυτζάνια είναι η ΠΟΣΟΤΗΤΑ, δεν θα ρίχνεις ένα μήλο το φλυτζάνι! Εβγαλες δύο φλυτζάνια και τα άφησες στο τραπέζι;; Ααααααα!
:)



Εγώ, προσωπικά, ήξερα το στρουθίο, άντε στρουθί, και με έπιασες εξ απροόπτου. Πρώτη φορά σήμερα και από τη δική σου ερώτηση είδα τον άλλο τονισμό. Προς το παρόν, δεν μπορώ να το ψάξω περισσότερο και δεν ξέρω τι να σου απαντήσω αλλά περιμένω να δω τι θα πουν και οι υπόλοιποι.
Προβληματίζομαι κι εγώ. :) (Kάποιος να πάρει το υπουργείο και να ρωτήσει γιατί το έχουν στρούθιο.
:)
« Last Edit: 21 Jul, 2006, 03:03:56 by elena petelos »


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Τhank you, thank yoυ  (εσύ το έβαλες, εγώ είπα, να φύγει ο βρετανικός καύσων, παράγων εκνευρισμού)
Δεν είμαι advanced  στον τομέα :(
Τώρα φαίνεται πιο στρωτή :))


Quote
Πρώτη φορά σήμερα και από τη δική σου ερώτηση είδα τον άλλο τονισμό
.

Θα σου απαντήσει, wings, με συνταγή-χρησμό :)))


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

Quote
Πρώτη φορά σήμερα και από τη δική σου ερώτηση είδα τον άλλο τονισμό
.

Θα σου απαντήσει, wings, με συνταγή-χρησμό :)))

Ναι, αλλά όταν έχω δουλειά δεν ασχολούμαι με μαγειρέματα, οπότε θα πάει στράφι ο χρησμός.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ δεν θα συνταχθώ μόνο με τα λεξικά των τελευταίων 80 χρόνων (που ΟΛΑ δίνουν "στρουθίον") αλλά κυρίως με τη "ζωντανή καθαρευουσούλα των παρηλίκων".

Το "στρούθιο" του Υπουργείου ως απόδοση του κατά Λινναίο Struthio της στρουθοκαμήλου δεν αποτελεί την πιο αξιόπιστη πηγή.

Από 'κεί και πέρα, το πού τονίζανε τι οι αρχαίοι και γιατί οι μεταγενέστεροι αποφάσισαν να χώσουν τους τόνους εκεί που τους έχωσαν, είναι τεράστια κουβέντα και δεν θα την κάνω ούτε για τα σπουργίτια ούτε για τον τσίου-τσίου. (Την τούρτα όμως θα τη μοιραστώ.)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Τhank you, thank yoυ  (εσύ το έβαλες, εγώ είπα, να φύγει ο βρετανικός καύσων, παράγων εκνευρισμού)
Δεν είμαι advanced  στον τομέα :(
Τώρα φαίνεται πιο στρωτή :))
Pleasure! Προς Νίκο (ο Νίκος δεν θέλει τούρτες, θέλει τη συνταγή apparently):
Dondurma Çilekli 
(για τις φράουλες -στις οποίες κάποια μικρά πουλάκια είναι αλλεργικά- η συνταγή προσαρμόζεται more or less με όλα τα φρουτακια.)

Σιρόπι:
2 φλυτζάνια νερό
1 φλυτζάνι ζάχαρη (ή 3/4 για όσους δεν πεθαίνουν για ζάχαρη)
2 κουταλιές του γλυκού χυμό λεμονιού

(Χρειαζόμαστε, επίσης, 2 φλυτζάνια "πουρέ" (πολτοποιημένες) φράουλες, 1 κουταλάκι χυμό λεμονιού περασμένο από σουρωτήρι, 1/4 φλυτζανιού γάλα, φυσική κόκκινη χρωστική αν παίζει στο χώρο (αν δεν παίζει, δεν θα πεθάνουμε).

1. Διαλύουμε τη ζάχαρη στο νεράκι σε κατσαρολάκι σε χαμηλή φωτιά. Προσθέτουμε τις 2 κουταλίτσες χυμό λεμονιού και το αφήνουμε να έρθει σε βρασμό (ταχύτατο με καύσωνα). Το αφήνουμε να βράσει για 5 λεπτά και αφαιρούμε με ένα κουταλάκι τον αφρό αν δημιουργηθεί και το αφήνουμε να κρυώσει. (Προς πουλάκι: ξαναδιάβασέ την, χάλια θα την κάνεις την κουζίνα.)
2. Για να κάνουμε πουρέ από φράουλες (μήλα ή ό,τι άλλο) ξεκουκουτσιάζουμε(ν) το φρούτο και το πολτοποιούμε -ιδανικά το περνάμε και από σήτα/μπλέντερ. (Τρία φλυτζάνια φράουλες δίνουν more or less 2 φλυτζάνια πολτό.
3. Ανακατεύουμε σιρόπι (1) και πολτό και προσθέτουμε το άλλο κουταλ. λεμόνι και το γάλα + χρωματάκι -αν μας βρίσκεται. Το ρίχνουμε σε φόρμα ή κουπάκια και κατάψυξη.
4. Στα πλαίσια της... "παρουσίασης" ένα φυλλ. δυόσμου και κομματιασμός (φέρτε τα ice picks now) πριν το σερβίρουμε (αμέσως αφού το βγάλουμε από την κατάψυξη) σε ποτήρια ή μπο(ω)λάκια.
:)



Ναι, αλλά όταν έχω δουλειά δεν ασχολούμαι με μαγειρέματα, οπότε θα πάει στράφι ο χρησμός.:-))))
Χάνεις κι εσύ κι οι γύρω σου! Εγώ την έγραψα πάντως. :) (Μαρίκαααααααααααα, έναν καφέ TΩΡΑ!)
« Last Edit: 20 Jul, 2006, 18:02:07 by elena petelos »


 

Search Tools