Ms → Κα

spiros · 6 · 19846

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Title (Mr, Mrs, Ms etc)

Ms → Κα (κυρία) όταν δεν ξέρουμε την οικογενειακή κατάσταση, ενώ όταν ήδη υπάρχει το κυρία απλώς κόβεται
« Last Edit: 09 May, 2013, 18:25:30 by spiros »


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ στο βιβλίο που μεταφράζω. Όλοι αποκαλούν μια συγκεκριμένη γυναίκα Mrs X., κι εκείνη τους διορθώνει ότι είναι Ms (ενώ έχει και παιδί, αλλά σίγουρα δεν είναι παντρεμένη ή διαζευγμένη).
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Συνήθως το μεταφράζουν ως "κυρία" (όταν, δηλαδή δεν ξέρουμε την οικογενειακή κατάσταση), ενώ όταν ήδη υπάρχει το κυρία... απλώς κόβεται.
Nobody puts Baby in a corner!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Με αυτό:

Quote
Συνήθως το μεταφράζουν ως "κυρία" (όταν, δηλαδή δεν ξέρουμε την οικογενειακή κατάσταση), ενώ όταν ήδη υπάρχει το κυρία... απλώς κόβεται.

συμφωνώ απόλυτα.

Όσο γι' αυτό:

Quote
Όλοι αποκαλούν μια συγκεκριμένη γυναίκα Mrs X., κι εκείνη τους διορθώνει ότι είναι Ms (ενώ έχει και παιδί, αλλά σίγουρα δεν είναι παντρεμένη ή διαζευγμένη).

αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να τους πει «Δεσποινίς» (όπως έλεγε η Βασιλειάδου). Πρόβλημα, πρόβλημα...



paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Το συνάντησα κι αλλού στο βιβλίο μου. Όταν αποκαλούν μια άλλη γυναίκα Mrs, εκείνη τους λέει Ms και συμπληρώνει περίλυπη ότι είναι χήρα. Άντε να κάνω διαχωρισμό εκεί.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ίσως σ' αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να περνάς το πολιτιστικό αυτό στοιχείο, που είναι λίγο-πολύ γνωστό σε όλους μας (εκτός απ' αυτούς που νομίζουν ότι MS σημαίνει μόνο Μάικροσοφτ), μεταφράζοντάς το / μεταγράφοντάς το Μιζ.


 

Search Tools