Έχετε να μου προτείνετε κάποιο cd;

Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Βαριέμαι απίστευτα και πρέπει να δουλέψω γιατί η προθεσμία θα μου χτυπήσει την πόρτα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό cd που να με κρατάει ξύπνια χωρίς να με εκνευρίσει ή να μου αποσπάσει την προσοχή; (εξαιρείται η κλασική μουσική γιατί όταν δουλεύω με εκνευρίζει).

Κάθε προσφορά είναι πολύτιμη!!!!

Όχι, δεν είναι ένας έμμεσος τρόπος να ανανεώσω τη δισκοθήκη μου!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Προτείνω Leslie Drayton αν θες να στραφείς προς jazz: "Funk, rock, and jazz have been equally adapted to the sweet jazz sounds of Leslie Drayton's trumpet."σύμφωνα με το answers.com

Μουσκή που γεμίζει το χώρο χωρίς να αποσπάται η προσοχή σου:)
Oculi plus vident quam oculus



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Δύσκολο να προτείνει κανείς κάτι... αλήθεια, τραγούδια με στίχους μπορείς να ακούς όταν δουλεύεις, ή σε κάνουν και αφαιρείσαι;

Αν "συμβιώνεις" καλά με τους στίχους, θα πρότεινα κάτι από Amy Winehouse.

Αν όχι, κάποιο CD με μουσική του Michael Nyman (έχει και εξαιρετικά soundtracks από ταινίες).

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Μαράκι, δεν έχω πρόβλημα με τους στίχους, αρκεί να μην είναι στα Ελληνικά.

Παιδιά, πολύ καλές και ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Μήπως, όμως, να μου στέλνατε και τίποτα; Ε;;;;;;;;;;; ;-))))))))

Χωρίς πλάκα, αν μπορείτε να ανεβάσετε κάτι από τις προτάσεις σας στο 4shared ή όπου αλλού, θα σας είμαι ευγνώμων!
« Last Edit: 08 Sep, 2008, 23:16:00 by Anastasia »
"Only Love can leave such a... Mark!"



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Ανεβαίνει κάτι, αλλά αργεί λίγο :-)

Έχω πάντως και μια άλλη, πιο φευγάτη πρόταση... εδώ μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο με μουσική και τραγούδια των Ινδιάνων. Προσωπικά με ηρεμεί πολύ, αλλά χωρίς να μου φέρνει νύστα.
« Last Edit: 08 Sep, 2008, 23:30:20 by mariapar »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
Εγώ συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ακούω κάτι σε Lizz Wright, Sade, Enigma κτλ. Καμία σχέση μεταξύ τους, μερικές ιδέες καταθέτω...

Καλό βράδυ


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Είστε όλοι καταπληκτικοί και οι ιδέες σας εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Θα κάνω μια λίστα με όλες σας τις προτάσεις και θα την έχω σε ετοιμότητα!

Χίλια ευχαριστώ και καλό βράδυ. ;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Ξέχασα να αναφέρω τους Brooklyn Funk Essentials, επίσης από το χώρο της Jazz/Funk, με πειραματικό ήχο που παντρεύει δίαφορα μουσικά στυλ και έχει έντονο ανατολίτικο στοιχείο.... Μια βόλτα στο youtube θα σε πεισει;)
Oculi plus vident quam oculus


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Αχ, βρε Σωκράτη. Πάλι θα παρατήσω τη δουλειά και θα τρέχω αλλού!!! Θα ακούσω σίγουρα και θα σου πω τη γνώμη μου. Ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. ;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Καλέ! ... Ραμστάιν και Ε Νόμινε .. για να μη πω Αιζενστούρντεν νόι μπάουντεν :) .... Στη χείριστη των περιπτώσεων Σίστερς οφ Μέρσι  ή Ντιστέρμπντ ή Στέιντ ή Τούλ ....:)


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Ραμστάιν και Ε Νόμινε .. για να μη πω Αιζενστούρντεν νόι μπάουντεν :) ....

Μια μετάφραση με translator note παρακαλώ:-). Τους ξέρω τους κυρίους;
Oculi plus vident quam oculus


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Μια μετάφραση με translator note παρακαλώ:-). Τους ξέρω τους κυρίους;

E Nomine
Rammstein
Einstürzende Neubauten

Προτείνω να ακούσεις το Stella Maris των Einstürzende Neubauten, Mitternacht από τους E Nomine και Du Hast από τους Rammstein
Και με αντίστροφη σειρά ιδού τα βίντεο:







Ο λόγος που βάζω το Stella Maris τελευταίο είναι επειδή είναι για να κόβεις φλέβες :) ....

Για όσους πάντως δε σκιαστούν από αυτά, δείτε τους Das Ich. Μία μικρή γεύση ....


Όσοι έχετε ήδη φρικουλιάσει καλά πάθατε πού είδατε όλα τα βίντεο :) .... Και μια και έχω έμπνευση ,, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ σου προτείνω Xymon / Clan of Xymox (Αναστασία σφύρα αν θες από Ζάιμοξ, έχω ακόμα και τους πειραματισμούς τους από στούντιο ... μιλάμε είμια *Η* κατσικοκλέφτρα! χααχχα)

Εδώ είναι δύσκολο να διαλέξω ένα τραγούδι να σας προτείνω γιατί είναι απίστευτα όλα ... οπότε σας δίνω τη "Μέδουσα" (Medusa)


Φιλάκια,
Το μικρό βαμπιράκι :) (να μη ξεχνάμε ποιοί είμαστε, τί κάναμε και πώς μεγαλώσαμε ...) :)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Και για το A-level στους Rammstein...

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Εντελώς off-topic και συγγνώμη, αλλά είναι και κανείς άλλος εκτός από μένα που να βρίσκει τη γερμανική γλώσσα υπέροχη στο στίχο; Γενικά, όχι σε συγκεκριμένα κομμάτια, είδη μουσικής ή καλλιτέχνες. Έχω την εντύπωση ότι είναι οι πολυσύλλαβες λέξεις που βοηθάνε στη μουσικότητα!
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


 

Search Tools