Ελληνικό site με παλιές τηλεοπτικές διαφημίσεις

stathis · 31 · 21484

inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εμένα μου άρεσε και μία άλλη, με μια σοκολάτα τύπου break, αλλά δε θυμάμαι ποια ακριβώς. Είχε διάφορους κινέζους, κατσίκες κτλ που έτρωγαν αυτή τη σοκολάτα, και έβγαινε σε διάφορους τύπους. ''Και λευκή;'' ''Κα λεουφκί με σταφίντες.'' (Νομίζω ''Ναι'' την έλεγαν, αλλά δε θυμάμαι καλά)

Όντως, "Ναι" την έλεγαν.. μαζί με το derby της Ιον τα κατανάλωνα με μανία...
Nobody puts Baby in a corner!


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
''Το χρυσό ντέρμπι της ΙΟΝ, αγαπητοί ακροατές... το χρυσό ντέρμπι της ΙΟΝ!!!!!!''
(εγώ ακόμη το καταναλώνω μετά μανίας :-)



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
(Νομίζω ''Ναι'' την έλεγαν, αλλά δε θυμάμαι καλά)
Όντως, "Ναι" την έλεγαν.

Να μην πω για την καλτ διαφήμιση ''Για να μην τον παίρνετε από πίσω... (η εικόνα με τη γυναίκα και το σταχτοδοχείο να κυνηγά τον άντρα που σκορπάει στάχτες παντού), ''πάρτε του μια πίπα.''
Παιδιά, πρέπει κάποτε να το ξεκαθαρίσουμε αυτό το θέμα. :)
Μιλάμε για πραγματική διαφήμιση ή για παρωδία; Στο περίφημο site που ψάχνω, υπήρχε βιντεάκι με τίτλο "Για να μην τον παίρνετε από πίσω", το οποίο όμως ήταν παρωδία από τον Χάρρυ Κλυνν. Ρωτάω και εκ μέρους άλλων, οι οποίοι μοιράζονται την αγωνία μου. ;)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Συμμερίζομαι την αγωνία σου, αγαπητέ Στάθη, και σου απαντώ εμπειρικά.

Την εποχή της συγκεκριμένης διαφήμισης, η τηλεόραση ήταν απαγορευμένη στο σπίτι μας για τους κάτω των 18. Κάτι Λόρες, έβλεπα μόνο, τον Παραμυθά, Ντίσνεϋ κτλ.

Στην πορεία, άκουσα από διάφορες πηγές γι' αυτήν τη διαφήμιση, άλλοι μιλούσαν για ραδιοφωνική και άλλοι για τηλεοπτική.

Τα τελευταία χρόνια, παίρνω όρκο ότι κάπου έχω δει σε ασπρόμαυρο σποτ τη συγκεκριμένη διαφήμιση, και νομίζω, δεν είχε καμιά σχέση με Χάρι Κλιν. Μπορεί να είχε κάποια σχέση με το Θέμο, δε θυμάμαι, δυστυχώς. Οι πίπες πάντως, νομίζω πως ήταν μάρκας magic line. Η συγκεκριμένη μάρκα στις μέρες μας παράγει φίλτρα κατακράτησης νικοτίνης.

Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη στις αναζητήσεις σου (urban legend κι αυτό, λες, ε;)



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Στάθη, η διαφήμιση ήταν πραγματική επί ΕΥΡ (έτσι λεγόταν;), αλλά κόπηκε πολύ σύντομα, όπως με είχε κάποτε πληροφορήσει κάποιος γεννηθείς του 65...
« Last Edit: 26 Mar, 2007, 15:02:56 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε.Ι.Ρ. και μετέπειτα Ε.Ι.Ρ.Τ. (Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας-Τηλεόρασης).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μιλάμε για πραγματική διαφήμιση ή για παρωδία; Στο περίφημο site που ψάχνω, υπήρχε βιντεάκι με τίτλο "Για να μην τον παίρνετε από πίσω", το οποίο όμως ήταν παρωδία από τον Χάρρυ Κλυνν. Ρωτάω και εκ μέρους άλλων, οι οποίοι μοιράζονται την αγωνία μου. ;)

Στάθη ήταν αληθινή. Έπαιζε ο ίδιος μουστακαλής τύπος που έπαζε στο φίλτρο Μάτζικ Λάιφ ("Γύρισα χώρες και χώρες και αυτό το πραγματάκι δεν έλειπε από πουθενά...")

Επίσης, τρομερή διαφήμιση το "Ε τι συμβαίνει;" "Ξέχασα να βάλω μπριλκρίμ" με τον τύπο που κατέβαινε τη σκάλα και μετά την ξανανέβαινε ανάποδα για να βάλει μπριγιαντίνη.

Την άλλη, την εντελώς σάπια με τις κονσέρβες Φλόκος τη θυμάστε;
Nick Roussos


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
Άντε και καρφωνόμαστε οι μαθουσάλες!
Εγώ νομίζω πως την επίμαχη διαφήμιση για την πίπα magic life την έχω δει σαν σκίτσο σε έντυπο και όχι στην τηλεόραση αλλά είναι και το ρημάδι το αλτσχάιμερ…
Ο μουστακαλής που λέει παραπάνω ο Όντι πρέπει να ήταν ο καπετάν-Γιασός (αν θυμάμαι καλά το όνομα) από την σειρά «Η γειτονιά μας» (;) :
«Γύρισα όλο τον κόσμο, αλλά ο πόνος στο στήθος μου, πόνος! Τούτο δω όμως το πραγματάκι με γιάτρεψε!»

Μου άρεσε και αυτή με τη Λόλα που τρέχει να τη σώσει ο Καρνέισον:
«Πήρε φωτιά η αποθήκη του Σαμ και κινδυνεύει η Λόλα!» τρέχει το παλικάρι, σωζει τη Λόλα και όλοι μαζί πανηγυρίζουν:
«Δυνατός και γερός για να γίνεις, σοκολάτα Καρνέισον - σοκολάτα Καρνέισον- να πίνεις!»


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Lol, η Λόλα είχε γράψει ιστορία:-)))

Θυμάστε και μία άλλη, με το Baygon;
Φυλακισμένος στο κελί του ακούει βήματα. Μιλάει στο πάτωμα:
''Τάκη, Μάκη, Σούλα, κατσαριδάκια μου γλυκά, φύγετε, φύγετε γρήγορα! Έρχονται να ψεκάσουν με Μπαϊγκόν νέο σπρέι πράσινο! Φύγετε, φύγετε γρήγορα!''

Να μην πω για την Τερέζα που την πάτησε το Τέζα...

Ή για την τσίχλα Τζου- Του... Από αυτήν πήρε το όνομά της η παλιά μου Λυκειάρχισσα :-)


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Lol, η Λόλα είχε γράψει ιστορία:-)))

Θυμάστε και μία άλλη, με το Baygon;

Εγώ θυμάμαι την άλλη με το Aroxol:

-Ωραίο το εξοχικό σου, Μαιρούλα μου, αλλά με τα κουνούπια και τις μύγες τι κάνεις;
-Οπλοφορώ. Οπλοφορώ με Aroxol. Κάνω μια φςςςς με Aroxol... μύγες, κουνούπια, πάτα κάτω!

Nobody puts Baby in a corner!


prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male
Ε.Ι.Ρ. και μετέπειτα Ε.Ι.Ρ.Τ. (Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας-Τηλεόρασης).

Εθνικόν Ίδρυμα Ραδιοφωνίας-Τηλεοράσεως, παρακαλώ!
Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εθνικόν Ίδρυμα Ραδιοφωνίας-Τηλεοράσεως, παρακαλώ!

Όχι στην τελευταία του δεκαετία. Η δημόσια ραδιοφωνία και τηλεόραση μετονομάστηκε σε ΕΡΤ το 1987. Μετά τη δικτατορία ουδέποτε ακούστηκε το καθαρευουσιάνικο όνομά της.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αυτή με το ψάρι ''Φλόοοοοοοκος'' θυμάμαι εγώ.

Καλώς θυμάσαι. Κάτι ψάρια-καρτούν με μπαγλαμάδες και μπουζούκια τραγουδούν "στην παλιά ταβέρνα με τη λατέρνα και το σκουμπρί" οπότε πέφτει βόις-όβερ "και τι σκουμπρί" και αρχίζει ένα παρατεταμένο "φλοοοοοοοο" κατά τη διάρκεια του οποίου τα ψάρια αναπτύσσουν ταχύτητα και πέφτουν μες στην ανοιχτή κονσέρβα τη στιγμή που ακούγεται το "-κος", για να πέσει αμέσως μετά εκείνος ο διάσημος ήχος που αποδίδαμε πιτσιρικάδες ως "ζντουπ".

Άντε και καρφωνόμαστε οι μαθουσάλες!
Εγώ νομίζω πως την επίμαχη διαφήμιση για την πίπα magic life την έχω δει σαν σκίτσο σε έντυπο και όχι στην τηλεόραση αλλά είναι και το ρημάδι το αλτσχάιμερ…
Έχεις δίκιο. Και εγώ το έχω δει σε έντυπο. Ίσως μπλέκω το έντυπο με το τηλεοπτικό.

Μου άρεσε και αυτή με τη Λόλα που τρέχει να τη σώσει ο Καρνέισον:
«Πήρε φωτιά η αποθήκη του Σαμ και κινδυνεύει η Λόλα!» τρέχει το παλικάρι, σωζει τη Λόλα και όλοι μαζί πανηγυρίζουν:
«Δυνατός και γερός για να γίνεις, σοκολάτα Καρνέισον - σοκολάτα Καρνέισον- να πίνεις!»

Υπήρχε, όμως, και μια πιο παλιά: "Θα το πάρει ο πιο δυνατός", έλεγε η Λόλα κι ο Τσοκολάτας έκανε μπρα ντε φερ με έναν κατσαρομάλλη μελαχρινό τύπο, τον οποίο νικούσε. Τον τύπο εκείνο (όχι Στάθη, δεν ήμουν εγώ) τον ήξερα από παιδί στον Ωρωπό που παραθερίζαμε. Ήταν ένα δυο χρόνια μεγαλύτερος και με κυνηγούσε εμένα και τους φίλους μου γιατί τον είχαμε δουλέψει κάποτε και το κρατούσε μανιάτικο. Είναι ξάδερφος του χύμα παρουσιαστή της πρωινής εκπομπής της ΝΕΤ και έχει το ίδιο ονοματεπώνυμο.
Μια και άρχισα με τον Ωρωπό, αν θυμάστε τι διαφήμιση "Τι θα φας;" "Ψωμί με φαστ!" να σας πω ότι ήταν μια απ' τις πρώτες (αν όχι η πρώτη) διαφήμιση που γύρισε ο Τάσος Μπουλμέτης και το παιδάκι που λέει την ατάκα-απάντηση είναι ο μικρός αδελφός του και παιδικός μου φίλος ο Βασίλης.

Θυμάστε και μία άλλη, με το Baygon;
Φυλακισμένος στο κελί του ακούει βήματα. Μιλάει στο πάτωμα:
''Τάκη, Μάκη, Σούλα, Μάκη, Τάκη, Σούλα κατσαριδάκια μου γλυκά, φύγετε, φύγετε γρήγορα! Έρχονται να ψεκάσουν με Μπαϊγκόν νέο σπρέι πράσινο! Έρχεται ο φύλακας να ψεκάσει με μπαϊγκόν. Φύγετε, φύγετε γρήγορα!''

Μέγας Πούλικας!

Όπως βλέπετε είμαι πιο μαθουσάλας από πολλούς. Τηλεοπτικώς τουλάχιστον.



« Last Edit: 26 Mar, 2007, 16:59:27 by auditor »
Nick Roussos


HelenaLive

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
καλησπερα σας παιδια. ελπιζω να ειστε ολοι σας καλα!!!! ψαχνω για κατι συγκεκριμενο.. ειναι μια παλια διαφημηση του εθνους της κυριακης με το μονος στο σπιτι dvd την ψαχνω αυτη τη διαφιμηση και δε τη βρισκω πουθενα.. ηταν η στο mega,star,alpha,ant1 δεν θυμαμαι .. ηταν συγουρα με το εθνος της κυριακης την εφημεριδα. ηταν χριστουγγενα 2007 η ημερωμηνια δεν θυμαμαι ακριβως ηταν νοεμβρη αν δεν απατομεν, αν την εχει καποιος σε κλιπακι βιντεο ασ μου στηλει ευχαρηστω παρα πολυ ολους παιδια !!!


 

Search Tools