Browser down!!!

Çabuki · 39 · 11560

maverick

  • Newbie
  • *
    • Posts: 68
    • Gender:Female
Είναι σίγουρο ότι η σύνδεσή σου λειτουργεί κανονικά; Ακόμη κι αν φαινομενικά όλα δείχνουν εντάξει (modem, εικονίδια σύνδεσης κ.λπ.) υπάρχει πάντα η περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται στη σύνδεση, after all.

ps: Π.χ. όταν γίνεται αναβάθμιση στις γραμμές της περιοχής σου, πράγμα που μπορείς να μάθεις τηλεφωνόντας στο helpdesk του παροχέα σου -το λέω αυτό γιατί μου έχει τύχει μια-δυο φορές.
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 14:08:21 by crisa »


  • Guest
Τώρα, η άσχετη, θα προσθέσω και εγώ την ασχετίλα μου. Δεν κατεβάζεις και κανέναν άλλον Browser στιλ opera μπας και ανοίξει τίποτα με αυτόν; http://www.opera.com/
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να του κάνει κακό. Καλή δύναμη!



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δοκίμασα και απενεργοποίησα τον iexplore.exe και τον firefox.exe αλλά τίποτα!

ωραία, αφού τα έκλεισες, πήγαινε στις 'Ρυθμίσεις ιντερνετ', δες οτι έχει παραμείνει η αρχική σελίδα που θέλεις (γκούγκλ νομίζω είπες).
Έπειτα, κάνε επανεκκίνηση, βεβαιώσου ότι δεν εμφανίζονται αυτά τα δύο στη Διαχ/ση εργασιών.
Αν δεν εμφανίζονται, άνοιξε το browser που προτιμάς και δες αν συνδέεται.
Επίσης, βεβαιώσου ότι όντως δουλεύει η σύνδεση (π.χ. ζήτα να κάνει ενημέρωση το αντιβιοτικό).


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Η σύνδεση μια χαρά δουλεύει, και e-mail λαμβάνω και απ'όλα.. και update έκανα για να μην λέτε...
Τα άλλα τίποτα.
Παραιτούμαι. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και αφού τόσα που μου είπες (είπατε) δεν έπιασαν, δεν νομίζω ότι με σώζει κάτι άλλο πέρα από μολότοφ. Ποιος θα την φάει δεν ξέρω..
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Α, τώρα πείσμωσα. Αφού πάρεις ένα ξεγυρισμένο μπακάπ τα αρχεία σου, θέλω, σε παρακαλώ, να αναβάλεις τη μολότωφ και να αναλογιστείς τι έκανες τελευταία στο μηχανάκι. Εκτός από την ιστορία με το AVG, έβ(γ)αλες κάτι άλλο; Μπήκες σε κάποιο σάιτ που δεν το επισκέπτεσαι συχνά; Έλαβες κάποιο χαριτωμένο μέιλ με κανένα περίεργο συνημμένο; Έχεις βάλει πολλά προγράμματα/ενέργειες να ξεκινούν αυτόματα με την έναρξη του υπολογιστή;
Επίσης: έχεις μπόλικο ελεύθερο χώρο στο σκληρό; (π.χ. 1-2 GB τουλάχιστον).

Τεχνική απελπισίας: Κλείσε το μηχανάκι, βγάλτο από την πρίζα και ξέχνα το. Δούλεψε στο άλλο (ευτυχώς που έχεις 2ο) και αύριο πρωί ξαναπροσπάθησε με το 'βλαμμένο'. (μη γελάς, έχει τύχει παρόμοια περίπτωση και την άλλη μέρα το μηχάνημα δούλευε κανονικά!)

Αν όλα αυτά δεν φέρουν κάποιο αποτέλεσμα, μπροστά σου απλώνεται ένας μόνο δρόμος, και μάλιστα μονόδρομος: το φορμάτ.


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Έχω Partition και εδώ και κάτι μέρες μου βγάζει μήνυμα ότι ο χώρος μου τελείωσε -εσύ να δεις πως τελείωσες βλαμμένο- λες να παίζει ρόλο;
Άλλο δεν θυμάμαι τι έκανα...
Συνημμένα περίεργα δεν ανοίγω, δεν λαμβάνω.
Στο start up, από το msconfig - για να μη με λες άσχετη το λέω- δεν έχω τίποτα να ξεκινάει..
Σε σάιτ που δεν μπαίνω δεν θυμάμαι να μπήκα...
Ένα pdf converter 2.0 μου έβγαζε προβλήματα συνέχεια και το πέταξα σήμερα..
Το φορμάτ το ακούω και μου σηκώνεται η τρίχα
Το βλέπω για τα καλά ότι μόνο αυτό μένει αλλά έχω τόσα προγράμματα που δεν ξέρω τι να κάνω και πού να τα βρω
το χαρακίρι είναι αποκλειστικά προνόμιο των Ιαπώνων;
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Έχω Partition και εδώ και κάτι μέρες μου βγάζει μήνυμα ότι ο χώρος μου τελείωσε -εσύ να δεις πως τελείωσες βλαμμένο- λες να παίζει ρόλο;
Ένα pdf converter 2.0 μου έβγαζε προβλήματα συνέχεια και το πέταξα σήμερα..
Σε ποιό διαμέρισμα τελείωσε ο χώρος; Σε αυτό που είναι το λειτουργικό; (συνήθως το C:) Τότε, ελευθέρωσε λίγο χώρο στο δίσκο σου (π.χ. μεταφέροντας αρχεία στο άλλο πισί/παρτίσιον ή Προγράμματα→Βοηθήματα→Εργαλεία Συστήματος→Εκκαθάριση δίσκων)
Το pdf converter δούλευε άραγε μέσω intenet; Πώς το πέταξες; Εννοώ, με απεγκατάσταση ή απλώς έσβησες τα αρχεία του από το δίσκο;
Μιλάς για μολότωφ, χαρακίρια κ.α. και σε σε ανατριχιάζει το φορμάτ;


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Ναι στο C έχω το πρόβλημα.
Θα ξεκινήσω άμεσα εκκαθάριση δίσκων.
Το Pdf converter 2.0 το έκανα απεγκατάσταση από τον Πίνακα ελέγχου.

Όσο για τους τρόπους αυτοκτονίας που συζητάμε (χαρακίρι, μολότοφ κλπ)...αυτά τα μουλωχτά και αθόρυβα είναι να φοβάσαι..
Έχω ήδη βγει στη μαύρη αγορά για μυδραλιοβόλο - κάτι ανώδυνο.
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Από τη βοήθεια του ΙΕ:

Ο φάκελος "Προσωρινά αρχεία Internet" είναι η θέση στον σκληρό δίσκο όπου αποθηκεύονται ιστοσελίδες και αρχεία (όπως γραφικά) καθώς τα προβάλετε. Αυτό επιταχύνει την εμφάνιση των σελίδων που επισκέπτεστε συχνά ή έχετε ήδη δει, επειδή ο Internet Explorer μπορεί να τις ανοίξει από τον σκληρό δίσκο αντί από το Web.

Η αύξηση του χώρου που ορίζετε για αυτό το φάκελο μπορείτε να αυξήσει την ταχύτητα εμφάνισης των σελίδων που επισκεφθήκατε προηγουμένως, αλλά μειώνει το διαθέσιμο χώρο για άλλα αρχεία στον υπολογιστή. Μπορείτε να ορίσετε το μέγεθος για αυτό το φάκελο, ή να τον αδειάσετε, για να ελέγχετε πόσο χώρο χρησιμοποιεί στον σκληρό δίσκο.

Τα αρχεία του Internet αποθηκεύονται και στον υπολογιστή όταν ορίζετε οι ιστοσελίδες να είναι διαθέσιμες για περιήγηση χωρίς σύνδεση. Μπορείτε να προβάλετε αυτά τα αρχεία χωρίς σύνδεση στο Internet
------------------
Για να δημιουργήσετε περισσότερο/λιγότερο χώρο για προσωρινές σελίδες του Internet

Στον Internet Explorer, από το μενού Εργαλεία κάντε κλικ στην εντολή Επιλογές Internet.
Στην καρτέλα Γενικά, κάντε κλικ στην επιλογή Ρυθμίσεις.
Για να δημιουργήσετε περισσότερο χώρο για την προσωρινή αποθήκευση σελίδων, μετακινήστε το ρυθμιστικό στα δεξιά/αριστερά.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Θα ξεκινήσω άμεσα εκκαθάριση δίσκων.
Μην ανησυχήσεις αν η Εκκαθάριση δίσκων διαρκέσει πάααααραπολύ ώρα ή ακόμα και ώρες!
Εννοείται, μετά θέλεις επανεκκίνηση και μια ξεγυρισμένη ανασυγκρότηση δίσκου.


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Τον παρατάω στη μοίρα του και θα επανέλθω άπαξ και τελειώσει την εκκαθάριση.
Αλλιώς θα έχω κάνει εγώ την εκκαθάριση....

Χίλια ευχαριστώ και χαρά στο κουράγιο σου!
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Αγαπητέ yannismark θα ήθελα να σε ευχαριστήσω θερμά για την υπομονή, την επιμονή και κυρίως την ανεξάντλητη ευρηματικότητά σου όσον αφορά τους τρόπους του θανατηφόρου - για κάποιους-  προβλήματός μου.
Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι με ιώβεια υπομονή έκανα εκκαθάριση, ανασυγκρότηση, άλλαξα το partition, πέταξα ό,τι ιό βρήκε το AVG και τέλος έσβησα ό,τι update είχε κατεβάσει την τελευταία εβδομάδα...
Και ναι...
Δουλεύουν επιτέλους.. ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ μη τα ματιάσω..

Χίλια ευχαριστώ.. Σε όλους βέβαια!
άσχετη ερώτηση: αν δεν είχα κι εσένα, τι θα ήμουν στη γη;
« Last Edit: 16 Oct, 2006, 15:00:05 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν ξέρω αν ο υπολογιστής σας αλήτης θα 'τανε, πάντως θα 'χε καταστραφεί.:-))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Κι εγώ δεν ξέρω αν αλήτης θά'τανε, αλλά στο χείλος της καταστροφής σίγουρα (με) έφτασε...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Χα! πάνω που σκεφτόμουν να ρωτήσω τι έγινε τελικά....
Χαίρομαι που τη γλύτωσε(ς) (τόσο φτηνά)

Και την επόμενη φορά, βάλε κάτι πιο δύσκολο πλιζ. (αν η αιτία βρεθεί μετά από λιγότερες από 500 ερωταπαντήσεις, δεν έχει νοστιμάδα! :-)


 

Search Tools