χαμηλό φρύδι πυρός

Mayamayah

  • Newbie
  • *
    • Posts: 33
    • Gender:Female
Η τάφρος ενισχύθηκε με χωμάτινους  προμαχώνες στα κύρια σημεία της άμυνας δημιουργώντας ένα χαμηλό φρύδι πυρός σύμφωνα με τις αρχές της σχολής του Μεζιέρ, άποψη που κυριάρχησε την περίοδο των Ναπολεόντειων πολέμων.

Γρίφος! Άβυσσος η ψυχή του συγγραφέα! Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ τα μάλα!
« Last Edit: 31 Aug, 2007, 21:35:04 by F_idάνι »
carpe diem!


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Mayamayah

  • Newbie
  • *
    • Posts: 33
    • Gender:Female
Για κάθε γραμμή πρέπει να γίνεται ανάλυση της ανάλυσης! Πίστευα με τα αρχιτεκτονικά ότι είχα τελειώσει και μου πετά ξαφνικά ένα "χαμηλό φρύδι πυρός" και μου πέφτει το σαγόνι επίσης χαμηλά!

Τhanx βρε!
« Last Edit: 31 Aug, 2007, 22:50:00 by F_idάνι »
carpe diem!


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Παίζει να είμαι εντελώς εκτός, αλλά:
α. φρύδι το [fríδi] O44 : 1. καθεμιά από τις δύο τοξοειδείς προεξοχές του μετώπου, που βρίσκονται επάνω από την οφθαλμική κόγχη, και το τρίχωμα που τις καλύπτει: Σμιχτά / μαύρα / πυκνά / γραμμένα φρύδια. Bγάζω / τονίζω τα φρύδια μου. Σκίστηκε το ~ του και γέμισε αίματα το πρόσωπό του. Kοίταξε γύρω υπεροπτικά σηκώνοντας το δεξί του ~. 2. (μτφ.) α. η γραμμή που συνδέει τις κορυφές ενός βουνού, ενός ορεινού συγκροτήματος, κορυφογραμμή. β. το χείλος τάφρου, γκρεμού, απότομου βράχου κτλ.: O δρόμος ήταν χαραγμένος στο ~ του τεράστιου βράχου. [μσν. φρύδι < ελνστ. ὀφρύδιον υποκορ. του αρχ. ὀφρῦς ἡ με αποφυγή της χασμ. και αποβ. του αρχικού άτ. φων. από συμπροφ. με το άρθρο]

Υπάρχουν πολλά κείμενα για «interior retrenchment» και «gorge defense»

http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=retrenchment+gorge


Π.χ.
An interior redoubt to be set into each bastion; this to have the shape of a lunette; the gorge of it to be formed of storehouses, barracks, &c., loopholed, and arranged for artillery flanking. The other four sides to be flanked by bastionnets; the storehouses, &c., to be bomb-proof.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έχει σημασία το «φρύδι» εδώ; Είναι χαμηλό σε σχέση με τι; Ή είναι απλώς μια χαμηλή γραμμή πυρός σε σχέση με αυτούς που είναι εκτός τάφρου;


 

Search Tools