Κορμός σοκολάτα-κάστανο

Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Υλικά:

250 γρ.κουβερτούρα
250 γρ.βούτυρο (σε θερμοκρασία δωματίου)
200 γρ.άχνη ζάχαρη (και λίγη για πασπάλισμα)
1 κ.κάστανα καθαρισμένα (για να πάρουμε ένα κιλό κάστανα χρειαζόμαστε περίπου 1,5 κιλό κάστανα μεγάλα)


Εκτέλεση:


Σε ένα μπλέντερ χτυπάμε τα κάστανα με την άχνη ζάχαρη (κρατάμε μερικά αν θέλουμε για τη διακόσμιση του κορμού). Λιώνουμε την κουβερτούρα σε μπεν μαρί (σε ένα μεταλικό σκεύος που το βάζουμε πάνω από μία κατσαρόλα με νερό που βράζει). Χτυπάμε το βούτυρο με τον αυγοδάρτη μέχρι να γίνει ομοιόμορφη κρέμα. Όταν η κουβερτούρα κρυώσει (να μην καίει στο δάχτυλό μας) την ενώνουμε με το βούτυρο και προσθέτουμε και το μείγμα με το κάστανο και την άχνη. Τα ανακατεύουμε απαλά μέχρι να ενωθούν. Στρώνουμε το μείγμα σε μία λαδόκολα και τυλίγουμε για να σχηματιστεί ο κορμός. Το βάζουμε για λίγη ώρα στο ψυγείο. Όταν παγώσει το βγάζουμε το βάζουμε σε μία πιατέλα το σπασπαλίζουμε με λίγη άχνη ζάχαρη και το διακοσμούμε με μερικά κάστανα. Το γλυκό διατηρείται εκτός ψυγείου για 2-3 μέρες.


(Μια επίκαιρη, πολύ απλή και γευστική πρόταση. Καλή επιτυχία!)
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
1 κ.κάστανα καθαρισμένα
...και βρασμένα;



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
...και βρασμένα;

Ναι, φυσικά, βρασμένα...
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Δεν σου περιγράφω τι νόστιμο και αφράτο που γίνεται!!! Το είχα φτιάξει προχτές...το τσακίσαμε!!!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Το έφτιαξα χτες, με καθυστέρηση... δύο ετών!

Όμως, τελικά δεν ήταν τόσο φανταστικό όσο το περίμενα. Θα το ήθελα ακόμα πιο γλυκό. Ίσως να του ταίριαζε και κάποιο ποτό μέσα στο μείγμα. Αν το επιχειρήσει και κανένας άλλος, ας τα λάβει υπόψη του αυτά.  (Όχι ότι δεν τρωγόταν, βέβαια! Μην τρελαθούμε...)


 

Search Tools