success stories → παραδείγματα επιτυχίας, ιστορίες επιτυχημένων, ιστορίες επιτυχίας, ιστορίες επιτυχημένης πορείας, περιπτώσεις επιτυχημένης πορείας, παραδείγματα επιτυχημένης πορείας

stathis · 18 · 8634

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Δωράκι για τον Νίκο, που γκρινιάζει ότι έχουμε παραμελήσει τον γλωσσικό χαρακτήρα του φόρουμ. ;)

Στην περίπτωσή μου, η φράση είναι η εξής (κάτι σαν επικεφαλίδα πρέπει να είναι):
Success Stories - How small businesses combine technology with smart planning to win
(Πολύ βιαστικά, το μετέφρασα "επιτυχημένα παραδείγματα".)

Ωστόσο, το context δεν έχει σημασία. Η φράση χρησιμοποιείται κατά κόρον και είναι σε όλους πολύ οικεία.
« Last Edit: 22 Jan, 2010, 00:28:51 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χμμμ... ωστόσο, δεν είναι τα παραδείγματα επιτυχημένα ή αποτυχημένα.

Τα περιστατικά αφορούν την επιτυχημένη πορεία επιχειρήσεων.

Πολλές αναφορές σε ιστορίες επιτυχίας.
Λιγότερες αναφορές σε παραδείγματα επιτυχίας.

Προσωπικά, θα προτιμούσα το «ιστορίες/περιστατικά/περιπτώσεις/παραδείγματα επιτυχημένης πορείας».
« Last Edit: 26 Jul, 2007, 16:10:31 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πρόσθεσα και μερικές προτάσεις, Στάθη. Για δες πάλι το προηγούμενο μήνυμά μου, μήπως σου κάνει κάτι απ' όλα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Αυτή την έκφραση την είχα συναντήσει πολλές φορές σε βιβλία θεωρίας μετάφρασης και είχα αναρωτηθεί κι εγώ ως προς την απόδοση: π.χ. εδώ πώς θα το αποδίδαμε;

"Although the growth of the discipline called "translation studies" has been described as "a success story of the 1980s..."



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το «ιστορία επιτυχίας» είναι καθιερωμένο, νομίζω, χωρίς αυτό να αποκλείει άλλες εύστοχες εκδοχές. Αλλά δεν είναι λίγες και οι προβληματικές «κωδικοποιήσεις»: π.χ. «επιτυχημένες ιστορίες». Μόνο κάνα-δυο ξενομανείς «σαξές στόρι». Τα αγαπημένα μου: Πώς έβγαλα το πρώτο μου εκατομμύριο (σε διάφορες παραλλαγές σε τίτλους βιβλίων) και το προσγειωτικό Pursuit of Happyness σε ταινία.
« Last Edit: 26 Jul, 2007, 17:52:45 by nickel »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Επειδή μόλις ξανασυνάντησα το success story (είναι του Αγίου Μάρκετινγκ ή της Οσίας Μπίζνας σήμερα), έχουμε υπόψη μας κάτι καλύτερο από το "ιστορία επιτυχίας"; Μου ακούγεται αφόρητος αγγλισμός...

Προσωπικά προτιμώ "παραδείγματα επιτυχίας" και "περιπτώσεις/παραδείγματα επιτυχημένης πορείας" (αν και το success story δεν αφορά πάντα μια πορεία).

Ανακινώ το νήμα μπας και βάλουμε κάτι για το γλωσσάρι. (Γιατρέ μου, άρπαξα νικελίτιδα or what;)


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Quote from: stathis
είναι του Αγίου Μάρκετινγκ ή της Οσίας Μπίζνας σήμερα

Βοήθειά μας!

Quote from: stathis
Προσωπικά προτιμώ "παραδείγματα επιτυχίας" και "περιπτώσεις/παραδείγματα επιτυχημένης πορείας" (αν και το success story δεν αφορά πάντα μια πορεία).

Συμφωνώ με το κιτρινισμένο :)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στον πληθυντικό, ιδιαίτερα, ρίξε μια ματιά και στην περίπτωση «ιστορίες επιτυχημένων» (+ανθρώπων, επιχειρηματιών). Στα ευρήματα θα βρεις, στον τομέα της μυθολογίας, και ιστορίες επιτυχημένων σχέσεων. Αγνόησέ το.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Στα ευρήματα θα βρεις, στον τομέα της μυθολογίας, και ιστορίες επιτυχημένων σχέσεων. Αγνόησέ το.
Ναι, τέτοια γράφε, να το διαβάσει κανένας πικραμένος και να ανοίξει το επόμενο σχεσονήμα...


eltsiko

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 193
    • Gender:Female
  • These pretzels are making me thirsty
Ενότητα ιστοτόπου μεγάλης εταιρείας όπου παρατίθενται αληθινές ιστορίες επιτυχημένων πελατών.
Υπάρχει κάποια παγιωμένη έκφραση στα Ελληνικά που μου διαφεύγει;
Αυτό το «ιστορίες επιτυχίας» που συνάντησα στο Google δεν μου πολυαρέσει (μου θυμίζει τίτλο δίσκου με best of).
«Όλα έχουν ειπωθεί, μα αφού κανείς δεν ακούει, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή.» André Gide


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

eltsiko

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 193
    • Gender:Female
  • These pretzels are making me thirsty
Ω, σας ευχαριστώ πολύ! Έκανα αναζήτηση αλλά δεν μου έβγαλε κάποιο αποτέλεσμα για topic subject, μάλλον έκανα κάτι λάθος...
Πιο σχολαστική αναζήτηση την επόμενη φορά!
«Όλα έχουν ειπωθεί, μα αφού κανείς δεν ακούει, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή.» André Gide


 

Search Tools