Φεύγει η Βουλή από το Σύνταγμα;

stathis · 36 · 5142

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δεν είχα φανταστεί ποτέ ως τώρα το κέντρο ως επίκεντρο της πολιτικής και δημόσιας ζωής, παρά μόνο ως καρδιά του γραφειοκρατικού μηχανισμού.
Ναι, ίσως δεν ήμουν πολύ σαφής. Θεωρώ το κέντρο, όπως είναι τώρα, επίκεντρο της πολιτικής ζωής, γιατί αντιλαμβάνομαι την πόλη ως ένα δίκτυο αναφορών. Το Κοινοβούλιο, με τον "δημοσιογραφικό οργανισμό" δυο δρόμους πιο κάτω, το GB corner στην απέναντι γωνία, την Πρεσβεία στο βάθος-κήπος και τα Εξάρχεια στα νώτα του φτιάχνουν αμέσως αμέσως στο δικό μου μυαλό ένα πολιτικό (με την πολύ ευρεία έννοια) πλέγμα (οι "κόμβοι" που επιλέχθηκαν εντελώς ενδεικτικοί) ή έναν πολιτικό χάρτη τέλος πάντων, μέσα στον οποίο τα πράγματα "συμβαίνουν", ένα δίκτυο όπου άνθρωποι και πληροφορίες κυκλοφορούν με κάποιου είδους πολεοδομικό channeling. Μπορείτε να προσθέσετε, να αφαιρέσετε και να αλλάξετε τα σημεία που ανέφερα με άλλα και να "δείτε" τα δεκάδες δίκτυα απλώνονται μέσα στην πόλη. Η παραμικρή μεταβολή σε οποιοδήποτε σημείο του δικτύου λογικό είναι να προκαλεί αλυσιδωτές μεταβολές και στα υπόλοιπα μέρη του. Είναι αναμφίβολα ενδιαφέρον αυτό το παιχνίδι "ρυθμίσεων": αν αλλάξω αυτό τι θα πάθει εκείνο; Κι αν πάρω αυτό από εδώ και το πάω εκεί τι λές να γίνει; Παιχνίδια για πολεοδόμους-θεούς. Αλλά, ας έχουμε υπόψη μας, όταν μιλάμε για κοτζαμάν Κοινοβούλιο που ήταν θρονιασμένο στην ίδια θέση και αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τόοοοσα χρόνια, ότι έχουμε να κάνουμε με μετατόπιση του ίδιου κέντρου και όχι κάποιου μικρού μέρους του πλέγματος αναφορών που αυτό σηματοδοτεί.*

Θεωρώ το κέντρο και "επίκεντρο της δημόσιας ζωής" χιλιάδων ανθρώπων που εργάζονται σε αυτό, στις δημόσιες υπηρεσίες, στα γραφεία κ.λπ., αλλά και των άλλων που επισκέπτονται τις υπηρεσίες για να υποβληθούν στην proverbial ταλαιπωρία που αυτές αφειδώς προσφέρουν. Η εργασία είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι αυτού που λέμε "δημόσια ζωή", όχι;

*κάπου εδώ μπαίνει ο Όντιτορ και με παίρνει και με σηκώνει. Say yes, Audi!
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ναι, ίσως δεν ήμουν πολύ σαφής. Θεωρώ το κέντρο, όπως είναι τώρα, επίκεντρο της πολιτικής ζωής, γιατί αντιλαμβάνομαι την πόλη ως ένα δίκτυο αναφορών. Το Κοινοβούλιο, με τον "δημοσιογραφικό οργανισμό" δυο δρόμους πιο κάτω, το GB corner στην απέναντι γωνία, την Πρεσβεία στο βάθος-κήπος και τα Εξάρχεια στα νώτα του φτιάχνουν αμέσως αμέσως στο δικό μου μυαλό ένα πολιτικό (με την πολύ ευρεία έννοια) πλέγμα (οι "κόμβοι" που επιλέχθηκαν εντελώς ενδεικτικοί) ή έναν πολιτικό χάρτη τέλος πάντων, μέσα στον οποίο τα πράγματα "συμβαίνουν", ένα δίκτυο όπου άνθρωποι και πληροφορίες κυκλοφορούν με κάποιου είδους πολεοδομικό channeling. Μπορείτε να προσθέσετε, να αφαιρέσετε και να αλλάξετε τα σημεία που ανέφερα με άλλα και να "δείτε" τα δεκάδες δίκτυα απλώνονται μέσα στην πόλη. Η παραμικρή μεταβολή σε οποιοδήποτε σημείο του δικτύου λογικό είναι να προκαλεί αλυσιδωτές μεταβολές και στα υπόλοιπα μέρη του. Είναι αναμφίβολα ενδιαφέρον αυτό το παιχνίδι "ρυθμίσεων": αν αλλάξω αυτό τι θα πάθει εκείνο; Κι αν πάρω αυτό από εδώ και το πάω εκεί τι λές να γίνει; Παιχνίδια για πολεοδόμους-θεούς. Αλλά, ας έχουμε υπόψη μας, όταν μιλάμε για κοτζαμάν Κοινοβούλιο που ήταν θρονιασμένο στην ίδια θέση και αποτέλεσε σημείο αναφοράς για τόοοοσα χρόνια, ότι έχουμε να κάνουμε με μετατόπιση του ίδιου κέντρου και όχι κάποιου μικρού μέρους του πλέγματος αναφορών που αυτό σηματοδοτεί.*

*κάπου εδώ μπαίνει ο Όντιτορ και με παίρνει και με σηκώνει. Say yes, Audi!
Ρε Βαλ, λυπήσου μας! Για το κέντρο της Αθήνας μιλάμε, όχι για τη μεταφυσική του Παρατζάνοφ... :)
(Εκ μέρους του Όντι, ο οποίος μάλλον δεν πρόκειται να μπει.)

Επειδή είμαι περιορισμένων νοητικών δυνατοτήτων και δεν μπορώ τα πολύ αφηρημένα:
Δηλαδή αν φύγει η Βουλή και 2-3 υπουργεία από το κέντρο, θα πάψει η πρεσβεία να κάνει κουμάντο, ή θα πάψουν οι εντός και εκτός εισαγωγικών αναρχικοί να ενδημούν στο αυτόνομο κράτος των Εξαρχείων;



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
It won't be the same without them...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δηλαδή αν φύγει η Βουλή και 2-3 υπουργεία από το κέντρο, θα πάψει η πρεσβεία να κάνει κουμάντο, ή θα πάψουν οι εντός και εκτός εισαγωγικών αναρχικοί να ενδημούν στο αυτόνομο κράτος των Εξαρχείων;
Όχι, βέβαια. Ένα άδειο κτήριο δεν έχει διαφορά από ένα γεμάτο, ένα μουσείο δεν έχει διαφορά από ένα κοινοβούλιο, όταν έκλεισε ο Φλόκας κανείς δεν τον νοστάλγησε, όταν ξανάνοιξε το κτήριο του Μετοχικού Ταμείου Στρατού και μαζί του το Μπραζίλιαν κανείς δεν το πρόσεξε, οι πόλεις διασχίζουν τον πηχτό χρόνο ανεπηρέαστες από αλλαγές στο εσωτερικό τους και ο γάιδαρος πετάει.

Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι μπορούμε τουλάχιστον να καταβάλλουμε μια ελάχιστη ευγενική και καλοπροαίρετη προσπάθεια να διαβάζουμε με ειλικρίνεια ένα (εξίσου ευγενικό και καλοπροαίρετο) κείμενο, όσο κουλό ή ανόητο κι αν νομίζουμε ότι είναι. Διαφορετικά μπορούμε να δηλώσουμε ευθαρσώς ότι το κείμενο ήταν τόσο απωθητικό και κακογραμμένο που ούτε καν καταφέραμε να το αναγνώσουμε --δεν είναι κακό, απεναντίας θα ωφελήσει και τον γράφοντα.
« Last Edit: 13 Oct, 2007, 20:22:27 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Οι κάτοικοι του κέντρου άραγε τι γνώμη έχουν;

(Εγώ δεν έχω γνώμη γιατί γνωρίζω ελάχιστα την Αθήνα και το κέντρο της λόγω απόστασης, αλλά θεωρώ ότι οποιοσδήποτε πολεοδομικός σχηματισμός, μικρός ή μεγάλος, ανήκει πρώτα-πρώτα στους κατοίκους του, που βρίσκονται μόνιμα εκεί...)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
αλλά θεωρώ ότι οποιοσδήποτε πολεοδομικός σχηματισμός, μικρός ή μεγάλος, ανήκει πρώτα-πρώτα στους κατοίκους του, που βρίσκονται μόνιμα εκεί...)
Καλά θα ήταν από μια άποψη, αν είχαν λόγο...αλλά από την άλλη, δε θα ήθελα να τους εμπιστευτώ το αποτέλεσμα...αν μιλάμε για έλληνες πολίτες...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Δηλαδή το κτήριο της Βουλής βγάζει ποδαράκια και περπατάει; Αυτή η εικόνα μου δημιουργείται κάθε φορά που διαβάζω τον τίτλο του νήματος. Α, δεν είμαστε στο "άλλο διάβασα και άλλο κατάλαβα"; Συγγνώμη.

Φοβερή ανάλυση Σουρπού, εγώ μαζί σου είμαι, αλλά "κανείς δεν νοστάλγησε τον Φλόκα"; Πώς φαίνονται τα νιάτα!

Εγώ επί του θέματος είμαι βρετανικά συντηρητική. Να φύγει η Βουλή από το Σύνταγμα; Σε λίγο θα μας πουν να φύγουν και οι τσολιάδες. No way!


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Φοβερή ανάλυση Σουρπού, εγώ μαζί σου είμαι, αλλά "κανείς δεν νοστάλγησε τον Φλόκα"; Πώς φαίνονται τα νιάτα!
Αν διάβασες μέχρι το τέλος της παραγράφου, θα πρόσεξες ότι πιστεύω ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που έχω γράψει μέχρι εκεί. ;)

Εγώ επί του θέματος είμαι βρετανικά συντηρητική. Να φύγει η Βουλή από το Σύνταγμα; Σε λίγο θα μας πουν να φύγουν και οι τσολιάδες. No way!
Προφανώς θα φύγουν κι οι τσολιάδες, εκτός κι αν τους βάλουν να κάνουν τη διαδρομή Ηρώδου του Αττικού-Δέλτα Φαλήρου με τα πόδια και με αυτό το αστείο βήμα. :)))

Συντάσσομαι κι εγώ με τη συντήρηση (ποιος θα το 'λεγε!).
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Αν διάβασες μέχρι το τέλος της παραγράφου, θα πρόσεξες ότι πιστεύω ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που έχω γράψει μέχρι εκεί. ;)
Oops, τώρα το πρόσεξα. Έχεις δίκιο. Mea culpa.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Προφανώς θα φύγουν κι οι τσολιάδες, εκτός κι αν τους βάλουν να κάνουν τη διαδρομή Ηρώδου του Αττικού-Δέλτα Φαλήρου με τα πόδια και με αυτό το αστείο βήμα. :)))

Συντάσσομαι κι εγώ με τη συντήρηση (ποιος θα το 'λεγε!).
Προφανώς δε θα φύγουν οι τσολιάδες. Θα μείνουν εκεί ως τουριστικό θέλγητρο. Πού θα ρίχνουν, εξάλλου, τις μολότωφ οι "γνωστοί άγνωστοι";


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Πού θα ρίχνουν, εξάλλου, τις μολότωφ οι "γνωστοί άγνωστοι";
Στα νήματα του Τρανσλάτουμ. :|

Σωστή η απορία πάντως. Οι 300 θα τον πάρουν μαζί τους τον Άγνωστο ή θα τον αφήσουν στη θέση του, μην τρίξουν κι άλλο τα κοκαλάκια του; Κι αν τον αφήσουν στη θέση του, από τι θα αντλούν τη νομιμοποίησή τους στο Δέλτα Φαλήρου; Απ' τον Ιππόδρομο; Ποιες οι σημειολογικές προεκτάσεις της μετακίνησης υπό αυτό το πρίσμα; Το τραβάω λίγο ίσως, αλλά είναι γεγονός ότι η παρούσα θέση της Βουλής έχει έντονο συμβολικό φορτίο: η πλατεία Συντάγματος, το παλάτι του Όθωνα, το μνημείο του Αγνώστου, τα Μέγαρα από πίσω, η οπτική επαφή με τον βράχο της Ακρόπολης στοιχειοθετούν την τεκμηρίωση και τη "νομιμοποίηση" κατά κάποιον τρόπο του Κοινοβουλίου, ίσως ακόμη και σε θεσμικό επίπεδο. Σημειολογικές αρλούμπες, θα μου πείτε...
« Last Edit: 13 Oct, 2007, 21:32:07 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Καλό!!! Ας καεί το φόρουμ. Φωτιά στα μπατζάκια μας.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Δηλαδή το κτήριο της Βουλής βγάζει ποδαράκια και περπατάει; Αυτή η εικόνα μου δημιουργείται κάθε φορά που διαβάζω τον τίτλο του νήματος. Α, δεν είμαστε στο "άλλο διάβασα και άλλο κατάλαβα"; Συγγνώμη.
Βουλή δεν είναι το κτήριο (ή κτίριο) αλλά εκεί που συνεδριάζουν οι 300...αν συνεδριάσουν στο σπίτι μου, τότε η βουλή μεταφέρθηκε στο σπίτι μου...
Άρα το κτίριο δεν πρόκειται να βγάλει ουτε πόδια ούτε χέρια...ακόμα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
ΟΚ, ας είμαστε ακριβείς. Βουλή είναι το σώμα των βουλευτών και συνεκδοχικά το κτήριο στο οποίο συνεδριάζουν, το γνωστό κτήριο προς το παρόν (μέχρι να μετακομίσουν στο σπίτι σου).


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Άντε, με το καλό και στο Σουφλί (wishful thinking)!


 

Search Tools