Reis - Gemüse - Pfane mit Huhn ή τηγανιά με λαχανικά, π...η και Κινέζο!

dimace · 1 · 4541

dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Είχα, που λέτε, κάποιες στομαχικές ενοχλήσεις τις τελευταίες μέρες και έπρεπε να φάω κάτι ελαφρύ σήμερα. Τι να φάω, τι να φάω, αποφάσισα να φτιάξω αυτό το πράμα που λέω στον τίτλο και τώρα βρίσκομαι με γαστρορραγία στο νοσοκομείο! Τέλος πάντων... Ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερο και πάμε αμέσως να δούμε τι χρειαζόμαστε για το νέο μου ξερ.. ε, αριστούργημα.

Υλικά:

500 γρ. στήθος κοτόπουλο (τον π...η, που λέγαμε στον στρατό και κάτι ξέραμε) σε μικρά κομματάκια.
3 κομματάκια λαρδί ή λίπος (τι είναι τώρα αυτό, δεν ξέρω... Έτσι γράφει η γυναίκα μου. Μάλλον αυτο με έστειλε στο νοσοκομείο. Βάλτε ό,τι γουστάρετε. Εσείς θα το φάτε στην τελική...)
Αλάτι, πιπέρι
Μια κόκκινη και μια κίτρινη ππιπεριά ψιλοκομμένη. (μην τολμήσετε να βάλετε πράσινη...)
250 γρ, πράσο (όσο πάει και χειροτερεύει, ε;)
2 κρεμμύδια γλυκά (ξεφλουδισμένα και ψιλοκομμένα)
300 γρ. φρέσκα φασολάκια (όχι μπαρμπα Στάθη και σας χαλάσει η συνταγή...)
750 γρ ζωμό λαχανικών (ό,τι σας φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος)
250 γρ. ρύζι (αυτό με τον γέρο αράπη στο πακέτο, που είναι βραστερό)

Χρόνος παρασκευής:

15 λεπτά λέει η γυναίκα μου. Εσείς αν τα καταφέρετε σε 5 ώρες είστε οι πρώτοι. Εγώ δεν τα κατάφερα καθόλου...

Τρόπος παρασκευής:

Αν δεν μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας ούτε σαλάτα, δεν σας χρειάζετε οδηγός μαγειρικής αλλά ψυχοθεραπευτής.
Τλπ... Βράστε ΛΙΓΟ το κοτόπουλο  βράστε ΛΙΓΟ και το ρύζι με τον αράπη (όχι τον αράπη, έτσι;). τηγανίστε το λίπος ή το λαρδί για να λιώσει (υποθέτω), μη βάλετε λάδι, αρκετά στούκας είναι το παρασκεύασμα, προσθέστε τον ζωμό στο τηγάνι μετά ρίξτε όλα τα υπόλοιπα μέσα και να ανακατεύετε για να μην κολλήσουν στο πάτο και τα φάτε καμμένα... Μετά κλείστε το φως (σας κάνω και οικονομία) και απολαύστε το φαγητό σας μέσα στο βαθύ σκοτάδι. Θα βοηθήσει...

Αυτά για σήμερα και σταματήστε να με βρίζετε από ενθουσιασμό στο ΦΒ... :)  



« Last Edit: 01 Feb, 2014, 00:14:37 by dimace »
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


 

Search Tools