Ενοχλητικά μυγάκια στο μπάνιο

xerola · 12 · 52985

xerola

• Sr. Member
Απευθύνω αυτό το άσχετο ερώτημα που με ταλανίζει από την ώρα που νοίκιασα το σπίτι μου στην πολυμαθή κοινότητα των συναδέλφων μεταφραστών γιατί ίσως κάποιος, κάπου, κάποτε έχει μεταφράσει, διαβάσει, μάθει κάτι που θα με βοηθήσει...
Στο μπάνιο εμφανίζονται κάποια φτερωτά έντομα, τύπου μυγάκι-πεταλουδίτσα, από το πουθενά, τα οποία αναπαράγονται ασύστολα και είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά στα εντομοκτόνα (κοντεύω να πεθάνω εγώ από το ψέκασμα, αλλά τα μυγάκια αντέχουν...)
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά σε σχέση με το εν λόγω θέμα; *

*αυτή τη διατύπωση τη συνάντησα πρόσφατα σε επιστολή που μου έδωσαν για μετάφραση και μου άρεσε πολύ μπορώ να πω...
« Last Edit: 16 Feb, 2010, 12:47:29 by wings »

lefty

• Sr. Member
Μήπως βγαίνουν από τις αποχετεύσεις; Δοκίμασες να τα εξολοθρεύσεις ρίχνοντας χλωρίνη στους σωλήνες νιπτήρα, μπανιέρας και σ' εκείνη την τρύπα στο πάτωμα που δεν θυμάμαι πώς τη λένε;

iogo

• Hero Member
  • ignoramus et ignorabimus
Μήπως βγαίνουν από τις αποχετεύσεις; Δοκίμασες να τα εξολοθρεύσεις ρίχνοντας χλωρίνη στους σωλήνες νιπτήρα, μπανιέρας και σ' εκείνη την τρύπα στο πάτωμα που δεν θυμάμαι πώς τη λένε;

Quote!
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".
Ugo Foscolo - "Ultime lettere di Jacopo Ortis"

FoReIgNeR

• Sr. Member
Εκτός από χλωρίνη θέλει και υγρό για την τουαλέτα, για κάποιο λόγο στο παρελθόν αυτό μας τα είχε εξολοθρεύσει.
And my heaven is wherever you are ...

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Πράγματι, δυσάρεστη κατάσταση. Το ερώτημα που έχω να σου κάνω είναι λεπτό. Και δεν είναι θέμα που συζητιέται δημοσίως. Αν θες, στείλε μου ηλ-μήνυμα για να τα πούμε ιδιαιτέρως. Στο μεταξύ, διάβασε αυτό το άρθρο: How to get rid of house flies

"[...]Using insecticide spray should be reserved for when all other alternatives have been exhausted. "[...]

και εδώ για εξωτερική χρήση
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

infidel

• Semi-Newbie
  • *
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με μυγάκια στο μπάνιο, αν και το διατηρώ πεντακάθαρο!
Παλιότερα είχα μια αράχνη στην τουαλέτα και έτρωγε όλα τα μυγάκια. Όταν την έδιωξα, γέμισα από δαύτα.

Πράγματι, δυσάρεστη κατάσταση. Το ερώτημα που έχω να σου κάνω είναι λεπτό. Και δεν είναι θέμα που συζητιέται δημοσίως. Αν θες, στείλε μου ηλ-μήνυμα για να τα πούμε ιδιαιτέρως. Στο μεταξύ, διάβασε αυτό το άρθρο: How to get rid of house flies

"[...]Using insecticide spray should be reserved for when all other alternatives have been exhausted. "[...]

και εδώ για εξωτερική χρήση
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! Το λεπτό ερώτημα ποιο είναι; Κάντο σε μένα, δε με νοιάζει!

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
... και σ' εκείνη την τρύπα στο πάτωμα που δεν θυμάμαι πώς τη λένε;

Σιφόνι δαπέδου (στη γλώσσα της δουλειάς πατοσίφονο).

Προτείνω την αγορά ειδικής σχάρας που να σφραγίζει το άνοιγμα ώστε να μη βγαίνουν από κει τα έντομα. Βλέπε φωτογραφία.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

lefty

• Sr. Member
Σιφόνι δαπέδου (στη γλώσσα της δουλειάς πατοσίφονο)
Μ' αρέσει να μαθαίνω «λέξεις της δουλειάς»!

Παρεμπιπτόντως, μια πιο δευτερο-τριτοκλασάτη λύση: http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=popup_image&pID=3524&zenid=e0f2759981bbd450e241f5cb41ba38a1

kate88

• Semi-Newbie
  • *
Παιδιά, ήρθε η εποχή που έχω και εγώ θέμα με μυγάκια στο μπάνιο.. Συγκεκριμένα είναι σαν μαύρα μυγομυρμίγκια με φτερά που δεν πετάνε.. έχω την εντύπωση ότι βγαίνουν από σιφώνια, μια τρυπούλα που είχα εντοπίσει την έκλεισε ο μπαμπάς μου αλλά ακόμα πετυχαίνω κάνα δύο ανά μέρα και δεν ξέρω από πού.. επειδή εσείς είχατε κάνει το άρθρο πολύ παλιά μήπως εν τέλη έχετε βρει κάτι που μπορεί να βοηθήσει ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης

Psychodidae (moth flies or drain flies) are small true flies (Diptera) with short, hairy bodies and wings giving them a "furry" moth-like appearance. The adults have long antennae and the wings are leaf-shaped, either slender or broad, with the most elementary wing venation of any Diptera, having little more than a series of parallel veins without crossveins. Adult Psychodidae are typically nocturnal and associated with damp habitats. The larvae of the subfamilies Psychodinae, Sycoracinae and Horaiellinae live in aquatic to semi-terrestrial habitats, including bathroom sinks; some species are commonly found in bathrooms. Prevention is best accomplished by removing food sources such as hair clogs in drains.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Τα πήρες φωτογραφία βρε θηρίο;)
Αστειεύομαι φυσικά. Για την αντιμετώπισή τους δες ότι έχω προαναφέρει :)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

kate88

• Semi-Newbie
  • *
πάντως εμένα δεν εχει σχέση με αυτο στην φωτο.. ειναι σαν μυρμήγκι με φτερά που δεν πετάει..

Search Tools