φραπελιά → olive leaf frappé, olive leaf shake

banned8 · 30 · 6601

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ααααααααααα, δεν το πίνει ακόμα. Το κουνάει κάθε μέρα για να μην κόψει και περιμένει την ανακοίνωση του υπουργείου και του ΕΟΦ για να το ρουφήξει. Άσε που μπορεί να το δοκιμάσει και σε roll-on..:-))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Έχω λίγο ολιβουτσίνο στο ψυγείο, θέλετε;;;;;;; ((((χμμ..ωραία ακούγεται...κατοχυρώνεται από μένα))))
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έχω λίγο ολιβουτσίνο στο ψυγείο, θέλετε;;;;;;; ((((χμμ..ωραία ακούγεται...κατοχυρώνεται από μένα))))

Εσύ φοντάν με λικέρ δεν έτρωγες προ ολίγου; Δεν σου έχω πει να μην μπερδεύεις τα πιοτά;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αναρωτιέμαι γιατί φραπελιά και όχι φραπόλαδο. Έχει γίνει η φραπεδιά πιο συνηθισμένη από το φραπόγαλο; Μάλλον έχω χάσει πολλά τεύχη της εγκυκλοπαίδειας του Λέντζου. Αυτά παθαίνεις αν έχεις χρόνια να βάλεις καφέ στο στόμα σου.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Να θυμίσω ότι δεν έχουμε την πατέντα μόνο στην παρασκευή του φραπέ, αλλά και στην ονομασία του.

https://en.wikipedia.org/wiki/Frappe


Διαμαρτύρομαι! Δεν υπάρχει καμία αναφορά στον Λέντζο!

Δείτε και το site του βιβλίου "Frappe nation"
« Last Edit: 01 Feb, 2007, 08:36:33 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


v for vompirellah

  • The lovely gourmet
  • Newbie
  • *
    • Posts: 27
    • Gender:Female
Αναρωτιέμαι γιατί φραπελιά και όχι φραπόλαδο.

Φραπόλαδο ψηφίζω και εγώ. Όπως και να το κάνουμε εμπεριέχει αυτή την ελληνομαγκιά ο όρος. Ό,τι πρέπει για ελληνική πατέντα. επισης συμφωνώ με τον τελευταιο επιστημονικό όρο του Νίκου όσον αφορά λεξικά κλπ
:-)
"Love is not Love
which alters when it alteration finds"


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Γιατί φραπόλαδο; Αφού δεν έχει σχέση με το λάδι, αλλά με τα φύλλα της ελιάς. Το φραπόλαδο με παραπέμπει σε λάδι από φραπέ.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μα δεν ψάχναμε να βρούμε ελληνικό όρο, έτσι κι αλλιώς. Η φραπελιά πάει, καθιερώθηκε. Ίσως να τη συζητούμε και μετά από μερικά χρόνια, όπως και το νερό του Καματερού.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
το νερό του Καματερού.

...το καμανερό;
Nobody puts Baby in a corner!


Frappe National

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Μολις βρηκα την συζητηση της φραπελιας. Ωραιος ωρος. Μονο που δεν καταλαβα τι ειναι αυτο το υγρο. Olive juice? Παντως το αλλο ροφημα της φραπεδιας το ξερω -- ειμαι η συν-συγγραφεα του βιβλιου FRAPPE NATION -- http://www.frappenation.com/greek/frappe.html -- και οι διαφοροι ωροι του φραπε με ενδιαφερουν. Any more?


« Last Edit: 22 Feb, 2007, 02:09:17 by Frappe National »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Did you read the whole thread; Αν το διαβάσεις ολόκληρο, θα καταλάβεις τι ακριβώς είναι αυτό το σκεύασμα. Οι περισσότεροι λένε ότι είναι φύλλα ελιάς, χτυπημένα στο μπλέντερ (χοντρά- χοντρά).


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μολις βρηκα την συζητηση της φραπελιας. Ωραιος ωρος. Μονο που δεν καταλαβα τι ειναι αυτο το υγρο. Olive juice? Παντως το αλλο ροφημα της φραπεδιας το ξερω -- ειμαι η συν-συγγραφεα του βιβλιου FRAPPE NATION -- http://www.frappenation.com/greek/frappe.html -- και οι διαφοροι ωροι του φραπε με ενδιαφερουν. Any more?

Welcome, Vivian. This is something similar to the blue scorpion cure. Nothing to do with Frappe.
Nick Roussos


Frappe National

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Γεια σας και ευχαριστω για την διευκρινηση. ....An intriguing sounding juice, η φραπελια, but I'd better stick to coffee for the time being...


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Χαίρετε πάντες!

Για να προσθέσω κι εγώ το δίδραχμό μου, έχω βρει τα φύλλα της ελιάς ως ένα συστατικό (μεταξύ σκόρδου, μελισσόχορτου, shiitake mushrooms και κάμποσα άλλα) σε ματζούνι που θεραπεύει από καρκίνο έως το κοινό κρυολόγημα αλλά και τη γρίπη των πουλερικών

Φόρτσα ελιά, λοιπόν!

Λίνα
Λίνα Παπαδοπούλου


 

Search Tools