Περί κομμάτων και «και»

banned8 · 44 · 26971

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
[Αφιερωμένο εξαιρετικά]

Νομίζω ότι στο σχολείο λένε ακόμα στα παιδιά ότι δεν βάζουμε κόμμα πριν από το «και». Καλό είναι να το θυμίζουμε και στους μεταφραστές από την αγγλική, καθώς στα αγγλικά, όταν υπάρχει απαρίθμηση (τρία ή περισσότερα πράγματα στη σειρά), πρέπει να μπαίνει κόμμα πριν από το “and” (πριν από το τελευταίο στοιχείο της σειράς γενικότερα). Π.χ.
She took a photograph of her parents, the president, and the vice president.
I want no ifs, ands, or buts.
Paul put the kettle on, Den fetched the teapot, and I made tea.


Υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις για να αποφεύγονται σύγχυση και παρερμηνείες:
The meal consisted of soup, salad, and macaroni and cheese.
John was working, Jean was resting, and I was running errands and furnishing food.


Κόμμα μπαίνει και πριν από τα “etc.”, “and so forth” ή “and the like”. Πολλοί βάζουν και μετά, αν δεν τελειώνει μ’ αυτά η πρόταση. Π.χ.
Cats, dogs, parrots, etc., in transit must be confined to cages.
The most popular days for weddings, birthday parties, bar mitzvahs, and so forth, are at the weekend.


Αντίστροφα είναι τα πράγματα στα ελληνικά (για τα «και», «ή», «ούτε», «κ.λπ.», «κ.ά.», «κ.τ.ό.» και «κ.ο.κ.»):
Και κερατάς και δαρμένος.
Όλοι έφαγαν, ήπιαν και χόρεψαν με την καρδιά τους.
Η συμβολή δεν είναι μόνο χρηματική, αλλά περιλαμβάνει αποστολή βιβλίων, μέσων υποδομής, εποπτικού υλικού κ.λπ. σε σχολεία, βιβλιοθήκες ή συλλόγους όλης της χώρας.


Με τις απαραίτητες εξαιρέσεις:
Φάγαμε και κορνφλέικς, και αβγά με μπέικον, και ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα. (Παιδιά, δεν το κάνω επίτηδες, έτσι μου έρχονται τα παραδείγματα.)
Ήρθαν αργά, γύρω στις έντεκα, και δεν μπόρεσαν να μείνουν για πολύ. (Μεσολαβεί παρενθετική.)
Είμαι μάγκας και καραμπουζουκλής, και πολλές κουβέντες δε σηκώνω!


Αυτά τα λίγα. Θα είχε ενδιαφέρον, αν σας έχουν τύχει προτάσεις όπου δεν ξέρατε αν θα έπρεπε να βάλετε κόμμα πριν από το «και», να τις καταθέσετε εδώ να προβληματιστούμε από κοινού.

[Επιστροφή στα περιεχόμενα των Γλωσσικών Σημειωμάτων]
« Last Edit: 10 Nov, 2012, 19:39:47 by spiros »


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Εγώ, θα πρέπει να μπω σε μόνιμη σύνδεση με το συγκεκριμένο νήμα, αφού όποτε προσέχω που να βάλω κόμμα με πιάνει ανασφάλεια και τα κάνω ρόιδο. Το αποτέλεσμα είναι είτε να βάζω παντού είτε να μη βάζω πουθενά.

Ερώτηση: με τα "είτε-είτε", τα "ή - ή" και τα "ούτε-ούτε" μπαίνει κόμμα;
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σε απλές περιπτώσεις, όπως με το "είτε... είτε" παραπάνω, δεν μπαίνει. Ισχύουν εξαιρέσεις όπως και με το "και".

[Παρατήρηση: Είναι το δεύτερο ή τρίτο άτονο "που" που σου πιάνω. Να σε βάλω και σε μια μόνιμη σύνδεση με το νήμα για τα "που", "πού", "πως" και "πώς"; (Άντε πάλι, πώς και πώς σε έχουμε!)]


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Και καλά μου κάνετε! Γιατί διαβάζοντας μόνο αγγλικά βιβλία έχω παραμελήσει τρομερά τα ελληνικούλια μου!
Χτύπα αλύπητα! Καλό μου κάνεις!!
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Χτύπα αλύπητα!

Εγώ, αγαπητή μου κυρία, ποτέ δεν χτυπάω (και μάλιστα "αλύπητα"). Θωπεύω!


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Πολύ ωραίο θέμα. Κι εγώ πάσχω από οξεία κομματοπάθεια και ενίοτε α-κομματοπάθεια.

(Στην παραπάνω πρόταση μπαίνει κόμμα πριν το "και";)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πριν από το «και» όχι αλλά μόνο αν θέλεις να δώσεις έμφαση στο «ενίοτε», του χώνεις κόμμα πριν και μετά.:-))) Πάντως κι έτσι μια χαρά είναι η πρότασή σου και δεν χρειάζεται να τη φορτώσεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
[Αφιερωμένο εξαιρετικά]


Eπιτέλους! Thanks!
Και καλό μήνα.
;-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλά, νομίζεις ότι σ' εσένα το αφιέρωσε; Λίκνον που σε ελίκνιζε και αιώρα που σε αιωρούσε.:-)))))))))))

Εμάς μας έχει συνήθως στο φτύσιμο αλλά... κομμάτια να γίνει κι ας πάει και το παλιάμπελο (όχι θεσσαλικό αμπέλι).

Καλό μήνα, Λενάκι, και μην ξεχνάς ότι αυτός είναι ο δικός σου μήνας, όπως κι όλοι οι καλοκαιρινοί (τουτέστιν προεόρτια, γιορτή και μεθεόρτια)!!!!!!!!!

Υ.Γ.: Πάλι θα μας πουν ότι Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.:-)))
« Last Edit: 01 Jun, 2006, 11:02:35 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Καλά, νομίζεις ότι σ' εσένα το αφιέρωσε; Λίκνον που σε ελίκνιζε και αιώρα που σε αιωρούσε.:-)))))))))))


:-) Noμίζω. Τον πρήζω καθημερινά να το γράψει από τον... Σεπτέμβρη.


Εμάς μας έχει συνήθως στο φτύσιμο αλλά... κομμάτια να γίνει κι ας πάει και το παλιάμπελο (όχι θεσσαλικό αμπέλι).


Εγώ δεν μπαίνω σε ξένα χωράφια. :-) Ούτε ασχολούμαι με τα αμπέλια. Έχουμε τους κολίγους για τα αμπέλια.  :-)))



Καλό μήνα, Λενάκι, και μην ξεχνάς ότι αυτός είναι ο δικός σου μήνας, όπως κι όλοι οι καλοκαιρινοί (τουτέστιν προεόρτια, γιορτή και μεθεόρτια)!!!!!!!!!



Oh, yes!



Υ.Γ.: Πάλι θα μας πουν ότι Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.:-)))
Πράγματι. Αυτήν την περίοδο ο Γιάννης και πίνει και κερνάει και γενικώς.... ζορίζεται.
:-)) (Νίκο, δεν έβαλα ούτε ένα κόμμα! Πώς σου φαίνεται;) :-))
« Last Edit: 01 Jun, 2006, 12:46:53 by epetelos »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πράγματι. Αυτήν την περίοδο ο Γιάννης και πίνει και κερνάει και γενικώς.... ζορίζεται.
:-)) (Νίκο, δεν έβαλα ούτε ένα κόμμα! Πώς σου φαίνεται;) :-))

Τέλειο, ακόμα και με τέσσερις τελείες. Αλλά ιδιαίτερα συγκινήθηκα με τους "κολίγους".


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ. Ευτυχώς ο Μαρίνος Αντύπας πρόλαβε και πέθανε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Τέλειο, ακόμα και με τέσσερις τελείες. Αλλά ιδιαίτερα συγκινήθηκα με τους "κολίγους".
:-))) Kι εγώ! Συγκινούμαι... χρόνια τώρα! (Μην γίνεσαι υπερβολικός! Πάντα τρεις βάζω. ΄-))

Κι εγώ. Ευτυχώς ο Μαρίνος Αντύπας πρόλαβε και πέθανε.

Όχι, καλή μου. Τον δολοφόνησαν και μάλιστα πισώπλατα. Αυτά παθαίνει κανείς όταν δεν προσέχει. Εγώ, όμως, είμαι εξαιρετικά προσεκτικό άτομο. Άσε που δεν λένε Αναρχία καμία από τις δύο ανηψιές μου.
Αν, όμως, αποφασίσω να βαφτίσω την κόρη μου... τα ξαναλέμε.
;-)
« Last Edit: 01 Jun, 2006, 13:58:21 by epetelos »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άσε που δεν λένε Αναρχία καμία από τις δύο ανηψιές μου.
Αν, όμως, αποφασίσω να βαφτίσω την κόρη μου... τα ξαναλέμε.
;-)

Ακόμα αβάφτιστη την έχεις; Δεν μπορείς να αποφασίσεις μεταξύ «Αντιλογίας» και «Μαγ(ε)ίας», ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

Ακόμα αβάφτιστη την έχεις; Δεν μπορείς να αποφασίσεις μεταξύ «Αντιλογίας» και «Μαγ(ε)ίας», ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

¨-)) Ν'αποφασίσει το παιδί μόνο του!  (Στο μεταξύ θα συνεχίσουμε να τη φωνάζουμε «Αντίδραση».)


 

Search Tools