Τίτλος μεγαλοπρεπείας; – τον Θεό / Του Θεού με μικρό ή κεφάλαιο;

Pit · 9 · 2928

Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Είναι κάτι που με απασχολεί πολλές φορές. Το χρειάζομαι συχνά στον υποτιτλισμό και κάθε φορά σκέφτομαι τι να βάλω.

Όταν αναφερόμαστε στον Θεό, πρέπει ό,τι είναι γύρω του να είναι "μεγαλοπρεπές"; Λέμε, ας πούμε, Για τον Θεό ή Για Τον Θεό, Ο οίκος του Θεού ή Ο οίκος Του Θεού;

Επειδή έχω σπουδάσει κοινωνική θεολογία, θυμάμαι που μας ανέφεραν συχνά τους τίτλους και τους λόγους μεγαλοπρεπείας, αλλά πόσο συχνά χρησιμοποιούνται; Έχω ψάξει επίτηδες στην ΚΔ και την ΠΔ και δεν έχω δει πουθενά τα τον, του, στον με αρχικό κεφαλαίο.


Τι γνώμη έχετε;
« Last Edit: 08 Feb, 2010, 20:34:19 by spiros »
Laughter translates into any language.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Νομίζω παίζει πολλές φορές όταν είναι στη μορφή: Ο οίκος Του (εννοώντας του Θεού).



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Πολλοί υποτιτλιστές το βάζουν παντού. Η χάρη Σου, ο λόγος Σου, η ευχή Του Θεού...

Δεν ξέρω...
Laughter translates into any language.


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει γράφονται με κεφαλαίο αρχικό τα ουσιαστικά Θεός και Κύριος καθώς και οι αντωνυμίες Αυτός, Αυτού, Αυτόν, Του, Τον όταν υποκαθιστούν τα ουσιαστικά αυτά, όχι όμως τα άρθρα ο, του, τον.

Παραδείγματα:
Ήταν θέλημα του Θεού. Αφού το θέλησε Αυτός γεννηθήτω το θέλημά Του. Προσεύχεται στον Κύριο και Τον παρακαλεί.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, Pit, δεν γράφεται κανένα κεφαλαίο (πρόκειται για άρθρα).




valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Όπως λέει κι ο Σπύρος και οι αντωνυμίες Σου και Σε όταν απευθύνεται κανένας στο Θεό.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Για να το κάνουμε πιο σαφές:

η ευχή του Θεού [δεν χρειάζεται κεφάλαιο]
η ευχή Του [χρειάζεται κεφάλαιο (το «του» αναφέρεται στον Θεό)]


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει γράφονται με κεφαλαίο αρχικό τα ουσιαστικά Θεός και Κύριος καθώς και οι αντωνυμίες Αυτός, Αυτού, Αυτόν, Του, Τον όταν υποκαθιστούν τα ουσιαστικά αυτά, όχι όμως τα άρθρα ο, του, τον.

Παραδείγματα:
Ήταν θέλημα του Θεού. Αφού το θέλησε Αυτός γεννηθήτω το θέλημά Του. Προσεύχεται στον Κύριο και Τον παρακαλεί.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, Pit, δεν γράφεται κανένα κεφαλαίο (πρόκειται για άρθρα).
Quote
Όπως λέει κι ο Σπύρος και οι αντωνυμίες Σου  και Σε  όταν απευθύνεται κανένας στο Θεό.

Μπράβο, έχεις απόλυτο δίκιο. Το ήξερα. Το είχα ξεμπερδέψει παλαιότερα στο μυαλό μου, αλλά γενικά είμαι ψάρι από μνήμη! Όταν δεν αναφέρονται τα Θεός και Κύριος βάζουμε αρχικό κεφαλαίο σε ό,τι τα υποκαθιστά.


Ευχαριστώ θερμά!
Laughter translates into any language.



 

Search Tools