aggregator → συναθροιστής, συσσωρευτής, φορέας συγκέντρωσης, φορέας συνάθροισης

Translator

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
... is the world's foremost e-poker aggregator and is the technology behind the world's most successful e-poker rooms... είναι το context.
To answers.com δίνει μία σημασία για τη λέξη:
a person who collects things, καθώς επίσης και ένα software που λέγεται έτσι και σχετίζεται με μια νέα τεχνολογία RSS που έχω δει πρόσφατα σερφάροντας, αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει εδώ.
Έκανα μια έρευνα και για e-poker aggregator και βρήκα αποκλειστικά σχεδόν κείμενα για την εν λόγω εταιρεία (που κι εγώ περί αυτής μεταφράζω) όπου ανήκει και η φράση:
"...claims it is the world’s first and largest independent aggregator of
ePoker brands, committed to providing innovative and reliable software solutions to clients exclusively in the arena of ePoker..."
Aλλά βρήκα και τη φράση:
"...They had the shared vision to create the world's first aggregated ePoker room.  The aggregator model uniquely empowers existing brands to leverage consumer ..." που δεν ξέρω ποιον αφορά γιατί δεν ανοίγει η σχετική σελίδα σωστά.
To συνώνυμο που δίνουν "collector" μεταφράζεται και συλλέκτης.
« Last Edit: 13 Mar, 2019, 18:53:51 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Βλέπω ότι για τις ειδήσεις έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν την ωραία λέξη συναθροιστής.



Translator

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
Μήπως το συναθροιστής αφορά το "news aggregator";
Aν είναι έτσι, αυτό είναι το software που έλεγα παραπάνω πως δεν σχετίζεται με τη τη δική μου φράση, από ό,τι νομίζω.
Θέλω να πω, μήπως μπορώ να πω απλώς "συλλέκτης".
« Last Edit: 10 Aug, 2006, 19:56:28 by nickel »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το "συναθροιστής" αφορά το aggregator, είναι δηλαδή ωραία ελληνική λέξη για την αγγλική.

Ο συλλέκτης είναι collector και μαζεύει γραμματόσημα και τα βάζει σε άλμπουμ (μιλάω σχηματικά).

Ο συναθροιστής συγκεντρώνει κάτω από την ίδια στέγη. Μην τη φοβηθείς τη λέξη.



 

Search Tools