Ξέχασες να αλλάξεις γλώσσα; Μη χτυπιέσαι άλλο! [Δουλεύει μόνο σε Windows XP]

user2 · 51 · 18879

banned8

• Jr. Member
  • **
Αφού τον κατεβάσεις και τον εγκαταστήσεις, ίσως πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση του μηχανήματος (κανείς ποτέ δεν έχασε αγοράζοντας γη και κάνοντας ριμπούτ έναν υπολογιστή με windows :-).

Μου θύμισες το παρακάτω (γνωστό) ανέκδοτο:

There are three engineers in a car; an electrical engineer, a chemical engineer and a Microsoft engineer, carpooling together on their way to work one Monday morning. Suddenly the car just stops. They pull over to the side of the road, and the three engineers look at each other wondering what could be wrong.

The electrical engineer suggests stripping down the electronics of the car and trying to trace where a fault might have occurred. The chemical engineer, not knowing much about cars, suggests that maybe the fuel is becoming emulsified and getting blocked somewhere.

Then, the Microsoft engineer, not knowing much about anything, comes up with a suggestion, "Why don't we close all the windows, get out, get back in, open the windows again, and maybe then it'll work!?"

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Άμα αλλάξεις και σε Control-Shift, Βίκη, θα έρθει να δέσει η συμβατότητα.

Αλλά να και κάτι άλλο που ανακάλυψα ότι δεν το ξέρουν όλοι: το ClearType.

Πηγαίνετε στις Ιδιότητες / Properties της οθόνης, Appearance, Effects, και ενεργοποιήστε το ClearType. Τα γραμματάκια στην οθόνη θα πάψουν να δείχνουν σαν να πέρασε στρατός με ποντικάκια και τα ροκάνισε.

Και για όσους δεν βρουν το Clear Type στο σύστημά τους, όπως συνέβη σ' εμένα προ ολίγου στον νέο μου υπολογιστή με λειτουργικό Office XP Home, υπάρχει η δυνατότητα λήψης ενός εργαλείου για την εγκατάστασή τους στη δεξιά στήλη της σελίδας:
http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

user

• Jr. Member
  • **
κάπου υπάρχει ένα πρόγραμμα που αν καταλάθος έχεις γυρίσει στο αγγλικό πληκτρολόγιο και έχεις γράψει κάποια ελληνικά στα μετατρέπει αυτόματα σε ελληνικά?

thanks

elzosim

• Newbie
  • *
Ξέρεις αν δουλεύει σε αντιγραφή Windows?

Υπάρχει τρόπος να ξεγελαστεί η "μικρομαλακή" (με μια προσθήκη στο μητρώο) και να νομίζει πως τα "παράθυρα" είναι αυθεντικά (ενώ δεν είναι στην πραγματικότητα!).
Είναι πολύ απλό, αρκεί μόνο ένα διπλό κλικ σε ένα αρχείο, το οποίο περιέχει το κατάλληλο σκριπτ.
Μπορώ να το στείλω ευχαρίστως σε όποιον ενδιαφέρεται. Προς το παρόν, το κόλπο έχει πιάσει. Για το μέλλον επιφυλάσσομαι.
Είναι για τα Windows XP SP2.
Επίσης, έχω διαβάσει ότι σε ορισμένους χρήστες το κολπάκι παύει να λειτουργεί μετά από επανεκκίνηση του υπολογιστή.
Τυχερά είναι αυτά!
« Last Edit: 30 Jul, 2007, 23:14:21 by elzosim »
Λίλη

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Search Tools