Ομοιοκαταληξία ή ελεύθερος στίχος;

wings · 146 · 53448

DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Ρε συ, Μήτσο, έχεις κάτι απορίες ώρες-ώρες...

Χα-χα-χα. Να' σαι καλά:-)  Και τι ώρες, ε; 2 παρά το πρωί! Να δω πώς θα σηκωθώ, αύριο....


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εμ, γι' αυτό σ' το λέω. Πού να θυμόμαστε τώρα γιατί ξεκίνησε η κουβέντα μετά από τόσες σελίδες και τόσους μήνες;

Όνειρα γλυκά. Άντε, δρόμοοοοοοοοοοοο. Στο κρεβάτι σου και σβέλτα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Calliope

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Κανείς δεν αμφισβητεί όλα αυτά περί σκληρής δουλειάς, μαθητείας κλπ, τα οποία είναι άλλωστε προϋποθέσεις για τα ΠΑΝΤΑ. Δηλ., με ό,τι κι αν θελήσει κανείς να ασχοληθεί, θα πρέπει να περάσει από αυτά τα στάδια.

Αυτό που ειπώθηκε από μερικούς (αν τους κατάλαβα σωστά) και που εγώ επαναλαμβάνω, είναι το γιατί γίνεται αυτή η συζήτηση, λες και είναι ΔΥΝΑΤΟ να αποφασίσει μία χούφτα ανθρώπων, αν πρέπει οι ποιητές ανά την υφήλιο να γράφουν σε ομοιοκαταληξία ή σε ελεύθερο στίχο, σώνει και καλά. Ή αν επιτρέπεται το ένα ή το άλλο.
Ε ναι, ο δικός μου σκοπός τουλάχιστον αυτός ήταν (και είχα και την εντύπωση, τρομάρα μου, ότι ήταν ξεκάθαρο, but I guess not...) - και όχι βέβαια να εισπράξω σχόλια περί νεανικού αυθορμητισμού (σώωωωπα, σώωπα παιδάκι, καλό και το δικό σου, μην κλαις), αλλά μη ουσίας (και συνεπώς, βγάλε το σκασμό, παιδάκι, δε δικαιούσαι να μιλάς γιατί δεν είναι σοβαρά αυτά που λες). Γιατί θέλω να ελπίζω ότι τα περί νεανικού πάθους/μη τέχνης αφορούσαν αυτά που γράφω εγώ (τα οποία όντως είναι μόνο αυτό και τίποτα άλλο, όπως άλλωστε δήλωσα ένα μήνυμα πάνω), και όχι πχ. την «Μπαλάντα στους άδοξους ποιητές των αιώνων» του Καρυωτάκη, που ανέφερε ο Νίκος - κάτι τέτοιο θα ήταν ιεροσυλία, ελπίζω να συμφωνούμε.

Θα συμφωνήσω βέβαια - απόλυτα - με τον Τόλη στο εξής:
Quote
Δεν φτάνει η συγκίνηση, η ψυχή, η εκφόρτιση, δεν φτάνει η δωρεά, το ταλέντο. Η κάθε μορφή τέχνης είναι μια ισόβια μαθητεία, ένας δρόμος προς μια κορυφή που δεν υπάρχει.
Όντως, έτσι είναι. Βέβαια, η αποκλειστικότητα ταλέντου, μαθητείας, αέναης προσπάθειας, ελπίζω να αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι δεν ανήκει σε μία συγκεκριμένη και αναγνωρισμένη, αυτοδιορισμένη ή μη, ελίτ. Όπως ελπίζω να αντιλαμβανόμαστε όλοι πως ούτε μόνο η μαθητεία και η διαρκής πορεία και όλα αυτά αρκούν, αν δεν υπάρχει η αυθεντικότητα της ψυχικής έκφρασης. Πακέτο πάνε.

Απάντηση βέβαια δεν έλαβα στο αν πρέπει ο ποιητής ή «ποιητής» να εκφράζεται σε έμμετρο, εάν έτσι πηγάζει, αυθόρμητα και με λαχτάρα, από μέσα του, ή αν πρέπει να πιάσει επιτόπου το καλό του χεράκι με το άλλο και να σκεφτεί «ωπ! Τι κάνεις εκεί; Γρήγορα στη γωνία σου και γύρνα το σε ελεύθερο, ξεπερασμένε άτεχνε». Δε βαριέσαι όμως.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Φίλοι μου Δημήτρη και Calliope,

Eγώ δεν σας ειρωνεύτηκα, κάθε άλλο. Μίλησα από την μακρόχρονη θητεία μου στην ποίηση με ενδιαφέρον και αγάπη προς δύο πολύ νεώτερούς μου. Τώρα, αν ήδη τα ξέρετε όλα αυτά και τα θεωρείτε αυτονόητα, τόσο το καλύτερο για σας. Έχετε ήδη φτάσει στην ωριμότητα και δεν έχετε τίποτα να κερδίσετε απ' τη δική μου πείρα. Ας αναφερθώ σε δύο σημεία μόνο που παραμένουν σε κάποιου είδους εκκρεμότητα, έστω κι αν αντιμετωπίσω και πάλι σαρκασμούς.

Τις εξελίξεις στην τέχνη, Δημήτρη, δεν τις προκαθορίζει και δεν τις επιβάλλει κανένα κονκλάβιο ειδημόνων, κριτικών, καθηγητών, πανεπιστημιακών και άλλων σοφών γερόντων. Ούτε μια χούφτα οποιωνδήποτε ανθρώπων. Στην τέχνη οι αλλαγές ωριμάζουν και καθιερώνονται σταδιακά από τους ίδιους του καλλιτέχνες και κάποτε γίνονται ευρύτατα αποδεκτές. Οι κριτικοί και οι καθηγητές έρχονται εκ των υστέρων να καταγράψουν και να αποπειραθούν να εξηγήσουν αυτό που ήδη έχει συντελεστεί. Αυτό έγινε και με τον ελεύθερο στίχο, στην Ελλάδα κατά τον μεσοπόλεμο από τους λεγόμενους «νεωτερικούς ποιητές», δηλαδή, από όλα τα μεγάλα ονόματα της ελληνικής ποίησης.

Όταν κάτι πηγάζει αυθόρμητα και με λαχτάρα από μέσα του, Calliope, o ποιητής μπορεί να εκφραστεί έμμετρα ή με οποιονδήποτε τρόπο θέλει και επιθυμεί. Κανείς δεν διανοήθηκε να τον εμποδίσει και λιγότερο απ' όλους εγώ. Η τέχνη είναι απολύτως ελεύθερη και ο καθένας εκφράζεται με τον δικό του τρόπο. Το έχουμε πει από την αρχή, ας το πούμε όμως και για μια φορά ακόμη. Όπως όμως είναι απόλυτα ελεύθερη η ποιητική δημιουργία, έτσι είναι ελεύθερη και η γνώμη του κάθε αναγνώστη (ποιητή ή άλλου) για τα ποιήματα που διάβασε.
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:32:20 by wings »



DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Ναι φίλε Utopia aka Τόλη,

αλλά δεν είσαι σε θέση να ξέρεις:

1. αν είμαστε νεώτεροί σου,
2. αν είμαστε ποιητές, συγγραφείς ή η μετενσάρκωση του Σεφέρη, for that matter.
3. Ή ποιοί είμαστε,

όπως δεν είμαστε κι εμείς (ή τουλάχιστον εγώ) σε θέση να γνωρίζω ποιός εσύ είσαι.

Τώρα, το ανακαλύπτουμε....

Εγώ ουδέποτε σε σαρκάστηκα...

Απλά το μόνο που είπα, είναι ότι δεν πιστεύω σε αφορισμούς του τύπου "ή το ένα, ή το άλλο".

Ενώ δεν δέχομαι ότι η ποίηση για να είναι ποίηση πρέπει να είναι γραμμένη με ομοιοκαταληξία, αναγνωρίζω και μ' ενδιαφέρει να εμβαθύνω στη σχέση που έχει το μέτρο με ρυθμό/μουσική/συχνότητα/μαθηματικά, με τις διάφορες ποιητικές φόρμες και με τα εκφραστικά εργαλεία που αυτές/αυτά είναι και προσφέρουν.

Αυτά προς το παρόν.

« Last Edit: 19 May, 2008, 16:11:04 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, μην κάνετε γιγαντιαία quote. Δυσκολεύουν πολύ τον αναγνώστη. Επιλέξτε μόνο τις λέξεις ή φράσεις που θέλετε να επισημάνετε. Ευχαριστώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Φίλε Δημήτρη, ξέρω για σένα περισσότερα απ' όσα νομίζεις. Και τα βγάζω όλα στη φόρα. Είσαι 36 ετών, το χαϊδευτικό σου είναι Μήτσος και είσαι καλό παιδί. Η πιο συγκλονιστική αποκάλυψη όμως είναι ότι είσαι η μετενσάρκωση όχι του Σεφέρη αλλά του πασίγνωστου μελετητή του έργου του, Ανδρέα Καραντώνη. Αυτό δείχνει το αξιέπαινο ενδιαφέρον σου να εμβαθύνεις στο ποιητικό φαινόμενο κι αυτό μου είπαν οι μάγισσες και οι χαρτορίχτρες.

Όσο για μένα και εάν ενδιαφέρεσαι, με λένε Τόλη Νικηφόρου και παίζω με ανοιχτά χαρτιά. Πλήρη στοιχεία μου, βιβλία μου κ.ο.κ., βρίσκονται στον ιστότοπό μου. Αυτό που λένε «με το νι και με το σίγμα».
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:32:55 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αχ, αυτά παθαίνει όποιος διαβάζει Μάρα Μεϊμαρίδη. :-)
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:33:07 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Παρακαλώ αυτό το όνομα να αναφέρεται με τον δέοντα σεβασμό. Διότι είναι συνυφασμένο με το μυστήριο όπως και η ποίηση. Όπως κι εσύ, όπως και κάθε ανεξερεύνητο γυναικείο πλάσμα.
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:33:21 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με είδες να δίνω σχετικούς επιθετικούς προσδιορισμούς; Σκέτο το όνομα ανέφερα εις ένδειξη του προσήκοντος σεβασμού.

Επισήμανση κρίσεως σημαντική: με μπερδεύεις με άλλες.
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:33:38 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Eπισήμανση πείρας σημαντική : με έχεις μπερδέψει με άλλους.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ουδόλως. Ούτε καν με τον Σούτσο που πλειστάκις αναφέραμε σ' αυτό το νήμα. Ή μήπως ήταν ο Σουρής; Είναι τόσο πολλά αυτά που είπαμε που δεν θυμάμαι πια. Ενώ εσύ κατευθείαν με παραλλήλισες με τη Μεϊμαρίδου. Μεγάλες αδικίες. :-)
« Last Edit: 19 May, 2008, 21:55:42 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Απόλυτα λογικό να μην θυμάσαι. Οι ποιητές, παλιοί και σύγχρονοι, είναι τόσοι πολλοί που θα έπρεπε να έχεις μνήμη ελέφαντα. Κι εσύ είσαι μια απλή σιβηριανή τίγρη.

Δεν σε παραλλήλισα με την Μεϊμαρίδου, απλώς σε ξέρω σχεδόν ένα χρόνο τώρα και παραμένεις terra incognita. Λες και δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στη Σιβηρία.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τόλη μου, συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά δεν ήταν ανάγκη να μας πεις την ιστορία του Δημήτρη. Μπορεί ο ίδιος να μην ήθελε να αποκαλύψει πράγματα για τον εαυτό του. Εσύ, μιλάς με ανοιχτά χαρτιά. Δε σημαίνει, όμως, πως πρέπει να αποκαλύπτουμε και πτυχές από τα άλλα παιδιά του forum!
« Last Edit: 19 May, 2008, 22:33:56 by wings »


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ποιά ιστορία αποκάλυψα; Όλα αυτά που ανέφερα είναι εμφανώς φανταστικά, ένα αστείο. Και ποιός σου έδωσε εσένα το δικαίωμα να επέμβεις, δεν μπορεί ο Δημήτρης να απαντήσει;


 

Search Tools