Δεν ή δε;

zephyrous · 25 · 49379

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Όμως, Νίκο, αυτό δε σημαίνει ότι αποκλειστικά η γλωσσολογία έχει λόγο για τη μορφή που θα πάρει η γλώσσα. Καλώς ή κακώς (καλώς, κατ' εμέ), συμβάλλει απεριόριστα και η λογοτεχνία.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σωστά φύσηξε... ε, συγγνώμη, μίλησε ο ζέφυρος, θείο.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όμως, Νίκο, αυτό δε σημαίνει ότι αποκλειστικά η γλωσσολογία έχει λόγο για τη μορφή που θα πάρει η γλώσσα. Καλώς ή κακώς (καλώς, κατ' εμέ), συμβάλλει απεριόριστα και η λογοτεχνία.

Γκρρρ! Το έχω ξανασυζητήσει με άλλον εδώ. Ο λόγος (γραφτός, προφορικός) επιβάλλει. Η γλωσσολογία περιγράφει. Άντε να φτιάξει και κανένα καλούπι για να διευκολύνονται οι πολλοί. Η άποψη που κατέθεσα πιο πάνω είναι ένα καλούπι που προκύπτει από παρατήρηση. Είμαι κατεξοχήν υποστηρικτής της descriptive και ουχί normative γλωσσολογίας.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Είδες με πόση ευκολία σού ανεβάζω το αίμα στο κεφάλι; Δε νομίζω να έχεις παράπονο.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπα, δεν του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι του θείου με τίποτα... μόνο γκρινιάρης είναι, όπως όλοι οι μεγάλοι άνθρωποι.:Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
όπως όλοι οι μεγάλοι άνθρωποι.:Ρ

Οι μεγάλοι και θείοι...


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Ετοιμάσου να χάσεις τη "θεία" σου υπόσταση, Νίκο, γιατί έχω, δυστυχώς, πολλές απορίες να εκφράσω μέσα στις επόμενες μέρες, επί γλωσσικών (ή γλωσσολογικών, αν θες) ζητημάτων. Μικρός και άθε(ι)ος είμαι, έναν μεγάλο και θείο έψαχνα, προκειμένου να μάθω.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και να που τον βρήκες, λοιπόν... είδες πόσο κερδισμένος βγαίνεις άμα είσαι καλό παιδί;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε λεξικογραφικές καταχωρήσεις στο φόρουμ η καλύτερη λύση είναι να μπαίνουν και οι δύο εκδοχές των φράσεων, καθώς χρησιμοποιούνται και οι δύο έτσι κι αλλιώς. Στον Μπαμπινιώτη, χρησιμοποιείται σταθερά το τελικό στο δεν (4η έκδοση, 2012, σελίδα 170).
« Last Edit: 29 Sep, 2014, 11:49:36 by spiros »


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Άριστος ο Μπαμπινιώτης! Ούτε κατά διάνοιαν χωρίς «ν». «Δεν» και «μην» πάντα με «ν» στο τέλος, να τελειώνουμε επιτέλους με αυτή την κακοποίηση της γλώσσας. Και, εν αμφιβολία, τα «στον», «στην», «τον», «την» πάντα με «ν» στο τέλος για να μη βλέπουμε χρήσεις του τύπου «Είδα το Γιώργο».
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


 

Search Tools