plan asset → επενδυτικό στοιχείο συνταξιοδοτικού προγράμματος

nora84 · 9 · 1857

nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
An asset in a retirement plan that serves as an investment vehicle for participating employees. Plan assets are managed by an investment manager and chosen for their ability to generate appropriate revenue to keep the plan running, as well as their ability to manage risk.

Στα ελληνικά; Υπόψιν ότι αποτελεί στοιχείο του ισολογισμού.
« Last Edit: 11 Apr, 2014, 23:00:13 by spiros »


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Πάντως, απ' ό,τι βλέπω το "asset management" το λένε "διαχείριση χαρτοφυλακίου" (αν και το χαρτοφυλάκιο συνήθως το λένε portfolio, νομίζω).

π.χ. Διαχείρισης Χαρτοφυλακίου Πελατών (Asset Management)...http://www.credit.gr/news.php?id=377

Επίσης, βρήκα το "asset" ως "επενδυτικά κεφάλαια" (και ως "κεφαλαιακά στοιχεία" --Μοντέλο Αποτίμησης Κεφαλαιακών στοιχείων(Capital Asset Pricing Model-CAPM)).

http://www.ine.otoe.gr/UplDocs/ekdoseis/leksiko/orologia.pdf

Μήπως "επενδυτικό σχέδιο [διαχείρισης] κεφαλαίων"; Ή "σχέδιο/πρόγραμμα διαχείρισης χαρτοφυλακίου";
« Last Edit: 08 Apr, 2007, 13:22:43 by fil »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μάλλον «επενδυόμενο κεφάλαιο συνταξιοδοτικού προγράμματος».


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση, αγαπητοί φίλοι: το retirement plan για το οποίο διαβάζουμε παραπάνω, δεν είναι κάποιο δημόσιο συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, όπως αυτά που γνωρίζουμε στην Ελλάδα, αλλά κάποιο πρόγραμμα αμερικανικού τύπου, όπου οι ασφαλισμένοι συμμετέχουν με δικό τους κόστος (και ενδεχομένως με κόστος του εργοδότη) σε κάποιο "ιδιωτικό", όπως θα το λέγαμε εδώ, πρόγραμμα. Το asset plan είναι ένα από τα χρηματοπιστωτικά μέσα στα οποία μπορούν να επενδύσουν οι ίδιοι τα χρήματά τους.
Η απόδοση "επενδυόμενα κεφάλαια σ.π." δεν μου φαίνεται τόσο καλή, διότι αναφέρεται στα ίδια τα κεφάλαια, τα χρήματα δηλαδή, τα οποία επενδύονται στο plan asset.
Μια πρώτη απόδοση που μου έρχεται στο νου είναι "επενδυτικό στοιχείο συνταξιοδοτικού προγράμματος".
« Last Edit: 09 Apr, 2007, 08:43:44 by auditor »
Nick Roussos



nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
Ναι, έχει δίκιο ο παραπάνω user, αλλά δεν το θεώρησα απαραίτητο να το αναφέρω. Τα συνταξιοδοτικά αυτά προγράμματα/σχέδια είναι της εταιρείας Ashland και υπάγονται βέβαια στους κανονισμούς του P.B.G.C. και είναι σύμφωνα με τον E.R.I.S.A. και όλες του τις τροποποιήσεις. Τα plan asset (όπως προαναφέρθηκε) είναι περουσιακά στοιχεία της εταιρείας και είναι δεσμευμένα, ώστε να μπορύν να καλύπτουν τις υποχρεώσεις της εταιρείας (υποχρεώσεις που προκύπτουν απο τα συνταξιοδοτικά της προγράμματα και τις καθορισμένες παροχές που προσφέρει στους συνταξιοδοτούμενους και συνταξιούχους).
« Last Edit: 09 Apr, 2007, 10:05:22 by auditor »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Είναι δεσμευμένο το plan asset; Ή είναι το κομμάτι που μπορεί να χειριστεί πιο ελεύθερα το πρόγραμμα; Δεν ξέρω, δεν έχει και μεταφραστική σημασία. Μ' αρέσει ωστόσο το «στοιχείο» στην απόδοσή του.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Απ' όσο είμαι σε θέση να ξέρω, οι μετέχοντες σε τέτοιου είδους προγράμματα συμπληρώνουν κατά την εγγραφή τους μια φόρμα, όπου δηλώνουν σε ποια μέσα θέλουν να επενδυθούν τα κεφάλαιά τους. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεσμευμένο", φίλτατε Νίκελ.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "δεσμευμένο", φίλτατε Νίκελ.

Ούτε εγώ καταλαβαίνω. Το διάβασα αποπάνω και αναρωτήθηκα κι εγώ.


nora84

  • Newbie
  • *
    • Posts: 23
    • Gender:Female
Όταν έλεγα δεσμευμένο, εννοούσα ότι τα στοιχεία αυτά (είτε του κυκλοφορούντος ενεργητικού είτε του πάγιου) χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για την χρηματοδότηση των προσφερόμενων παροχών( μέσω των συνταξιοδοτικών προγραμμάτων). Δεν γνωρίζω αν στα βιβλία της επιχείρησης τοποθετούνται στο ενεργητικό ή στη καθαρή θέση, αλλά λειτουργούν, όπως τα αδιανέμητα αποθεματικά, χωρίς όμως να είναι. Αν και βέβαια, στη βιβλιογραφία παρουσιάζονται περιπτώσεις που δημιουργούνται ειδικά αποθεματικά για την προαναφερθείσα χρήση. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
« Last Edit: 13 Apr, 2007, 06:54:33 by nickel »


 

Search Tools