Έως 240% οι αυξήσεις των τιμών, επτά χρόνια μετά την έλευση του ευρώ με 44% αύξηση στον μισθό

spiros · 12 · 1387

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έως και τριπλάσια από όσα πλήρωναν το 2001 πληρώνουν οι καταναλωτές το 2008 για προϊόντα και υπηρεσίες. Επτά χρόνια μετά, το ευρώ εξακολουθεί να ταλαιπωρεί στις συναλλαγές και να γίνεται «μέσο», ώστε να κρύβεται η ακρίβεια, αφού οι περισσότεροι εξακολουθούν να μην αντιλαμβάνονται την αξία του νομίσματος.

Έτσι, όπως αναφέρεται στο σχετικό ρεπορτάζ των Νέων του Σαββάτου, πολύ εύκολα πληρώσαμε αμέσως μετά την έλευση του ευρώ 50 λεπτά για ένα μπουκαλάκι νερό στη θέση του παλιού πενηντάρικου, χωρίς να συνειδητοποιούμε ότι η αξία του νέου κέρματος ήταν τριπλάσια και πλέον του πενηντάδραχμου.
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=896323&lngDtrID=251


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Όντως, με το ευρώ δύσκολο να αντιληφθεί κανείς το πόσο έχει ακριβύνει η ζωή μας. Και είναι λίγοι αυτοί που τα υπολογίζουν. Ο κόσμος ψωνίζει χωρίς να σκέφτεται, χρεώνει πιστωτικές κάρτες, παίρνει καταναλωτικά δάνεια για να περάσει τις γιορτές ή να πάει κάπου διακοπές. Δυστυχώς, η ακρίβεια έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας και εμείς σαν άνθρωποι ίσως τελικά να μην κάνουμε τίποτα γι'αυτό. Το μόνο που θέλουμε είναι να είμαστε ευχαριστημένοι ενώ υπάρχουν άνθρωποι που με λίγα χρήματα από τη σύνταξή τους προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα! Υπάρχουν άνθρωποι που πεινούν πραγματικά όταν εμείς οι ίδιοι κοιτάμε πώς να καταναλώσουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! Αρκεί να κοιτάξουμε γύρω μας και θα δούμε την πραγματικότητα. Πόσοι άνθρωποι είναι έξω στους δρόμους ζητώντας 50 λεπτά, όταν εμείς μπορεί να καταναλώνουμε πολλά περισσότερα ευρώ την ημέρα!



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν έχεις άδικο. Εγώ μάλιστα τώρα με το ευρώ δεν έχω καν λεφτά να αγοράσω τσιγάρα. Εξ ου και η βιολογική καλλιέργεια που λέγαμε :)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Πω, πω! Πού κατάντησες! Περιμένω ακόμα να με καλέσεις να δοκιμάσω τη βιολογική σου καλλιέργεια! Πού είναι η Βίκυ να σε ακούσει;



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν έχεις άδικο. Εγώ μάλιστα τώρα με το ευρώ δεν έχω καν λεφτά να αγοράσω τσιγάρα. Εξ ου και η βιολογική καλλιέργεια που λέγαμε :)

Να τρως λιγότερο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Βρε, καλώς τα τα παιδιά τα δικά μας. Μας έλειψες, Βικούλα! Μη δουλεύεις κι εσύ τόσο πολύ! Είδες, μας κοροϊδεύει κι από πάνω. Αντί να κάνει οικονομία να πάρει κανένα πακέτο τσιγάρα, μας πειράζει!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854558
    • Gender:Male
  • point d’amour


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αχ! Μην ξύνεις πληγές... Ξέρεις ότι από τότε που έκοψα το κάπνισμα έχω πρόβλημα βάρους...

Κι εγώ τι είμαι; Η μητέρα Τερέζα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, και δεν το χαίρεσαι; Θα πάψει να σε τυραννάει η υπόταση.

Θα επανέλθω μετά από κάνα τρίωρο. Κάντε λίγη ησυχία.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools