Χώρα προέλευσης πελατών που δεν σας πλήρωσαν

spiros · 4 · 3236

Poll

Χώρα προέλευσης πελατών που δεν σας πλήρωσαν

Ελλάδα
6 (60%)
Ινδία
0 (0%)
Κίνα
0 (0%)
ΗΠΑ
0 (0%)
Ηνωμένο Βασίλειο
1 (10%)
ʼλλη (προσθέστε με μήνυμα)
3 (30%)

Total Members Voted: 8

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε όλους έχει συμβεί. Σε όσους από εμάς έχουμε πιο πολλά πάρε-δώσε με το εξωτερικό, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε ποιες χώρες δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα, εάν όντως μπορούμε να το εντοπίσουμε γεωγραφικά. Για όσους έχουν πάρε-δώσε μόνο με Έλληνες πελάτες, αναγκαστικά περιορίζονται στην Ελλάδα, κι αν ψηφίσουν πολλοί που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, λογικό είναι τα αποτελέσματα να μην είναι ιδιαίτερα «επιστημονικά».

Εάν δεν υπάρχει κάποιος που δεν σας πλήρωσε, αλλά δυσκολευτήκατε πολύ μέχρι να πληρωθείτε, μπορείτε εξίσου να ψηφίσετε.
« Last Edit: 07 Apr, 2007, 12:28:16 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, Σπυρούλη.

2 φορές μού έτυχε - και οι 2 ήταν τη δεύτερη χρονιά που ασχολήθηκα επαγγελματικά με τη μετάφραση.

Τη μια φορά ήταν ένα μικρό τιμολόγιο των 50 ευρώ από Ελβετό πελάτη που ως τότε δεν είχε καμία βαθμολογία στο Proz αλλά προφανώς το project ήταν multilingual κι αμέσως μετά μπήκαμε όλοι και τον «μαυρίσαμε».

Τη δεύτερη φορά το ποσό ήταν σοβαρότερο, στα 500 δολάρια, και η δουλειά η μετάφραση του ιστότοπου ενός ταξιδιωτικού γραφείου στην Αργεντινή. Δεν ξέρω τι ακριβώς δεν πήγε καλά μεταξύ του γραφείου και του γραφίστα που τους έφτιαχνε τον ιστότοπο, αλλά δεν πληρώθηκε ούτε εκείνος τελικά. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά πράγματα για να πάρουμε τα λεφτά, αλλά ήταν τόσο όμορφα τα κείμενα που μετέφρασα που δεν το μετάνιωσα ποτέ. Μέσα στο παιχνίδι είναι όλα - εμείς να 'μαστε καλά.

Στην Κίνα και στην Ινδία έχω από ένα πελάτη και είναι άριστοι στο θέμα πληρωμών και οι δύο.

Στην Ελλάδα οι μοναδικοί μου πελάτες είναι ένας εκδοτικός οίκος φίλου στη Μυτιλήνη και ένα γραφείο εισαγωγών επαγγελματικών πλυντηρίων και πάλι φίλων και παλιών συναδέλφων από τη Νεστλέ, οπότε δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί μου καταθέτουν τα χρήματα μέσα σε μια βδομάδα και πληρώνουν αυτά που ζητώ, δηλαδή πάντα πάνω από 0.08 ευρώ/λέξη, ανάλογα με το κείμενο.

« Last Edit: 07 Apr, 2007, 12:51:32 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εμένα μου συνέβη μια φορά με τον γνωστό μας Ελβετό (που στη συνέχεια με την πίεση από τη δημοσίευση εδώ και την κριτική στο προζ πλήρωσε) καθώς και με έναν Έλληνα, ο οποίος ήταν φίλος, φίλου!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, ο γνωστός μας Ελβετός έκτοτε έχει γίνει υποδειγματικός. Εμένα μου στέλνει ένα μεγάλο πακέτο δουλειάς κάθε χρόνο γύρω στα τέλη της άνοιξης κι άμα δει ότι ίσως αργήσει να πληρώσει μία μέρα, ειδοποιεί αμέσως με ιμέιλ.

Άλλος Ελβετός ήταν αυτός που δεν πλήρωσε ποτέ, όπως κατάλαβες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools