ψηφοφορία [η τοποθέτηση από ασθενή φακελακίου στην πλαϊνή τσέπη ποδιάς ιατρού (διότι θυμίζει την ρίψη ψήφου στην κάλπη) για διεξαγωγή χειρουργικής επέμβασης]

Vasilis

• Hero Member
ψηφοφορία - η τοποθέτηση από ασθενή φακελακίου στην πλαϊνή τσέπη ποδιάς ιατρού (διότι θυμίζει την ρίψη ψήφου στην κάλπη) για διεξαγωγή χειρουργικής επέμβασης

Χειρουργός σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο είπε σε γνωστό μου πριν από χειρουργική επέμβαση: «πρέπει να ψηφίσεις!»
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Ήδη πλάθω με το νου μου καννιβάλους, σε απομονωμένο νησί του Ειρηνικού, οι οποίοι διαλέγουν ποιοι από τους αιχμαλώτους (ξέρετε, τους γνωστούς Αμερικάνο, Γερμανό και Έλληνα) είναι... αξιόκρεοι και ποιοι όχι... Πολύ ωραία η λέξη του Κώστα :-)

Ευχαριστώ, Παναγιώτη, για την επικρότηση. Σε λίγο, όμως, δεν θα χρειάζεται να πας σε απομονωμένο νησί του Ειρηνικού, οι καννίβαλοι θα είναι εδώ ...

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
:-) Μπορεί να βοηθήσει ο ορισμός του ΛΚΝ:

αγάμητος -η -ο [aγámitos] E5 : (προφ.) που δεν έχει έρθει σε σεξουαλική επαφή. [αρχ. ἀγάμητος, ἀγάμετος `άγαμος΄, κατά την εξέλ. της σημ. του γαμώ]

Βοηθάει, βοηθάει, Κώστα μου! Όσο για τους εδώ καννιβάλους, ζουν ανάμεσά μας ήδη από χρόνια! Αυτοί μας έφεραν στην... κρεοκοπία.

ψηφοφορία - η τοποθέτηση από ασθενή φακελακίου στην πλαϊνή τσέπη ποδιάς ιατρού (διότι θυμίζει την ρίψη ψήφου στην κάλπη) για διεξαγωγή χειρουργικής επέμβασης

Χειρουργός σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο είπε σε γνωστό μου πριν από χειρουργική επέμβαση: «πρέπει να ψηφίσεις!»

Ανατριχιαστικό!!!
In dubio pro reo

valeon

• Hero Member

Ισοψηφία  η περίπτωση ισόποσης ημερήσιας "συγκομιδής" δύο ιατρών του ανωτέρω είδους

Vasilis

• Hero Member
Ισοψηφία  η περίπτωση ισόποσης ημερήσιας "συγκομιδής" δύο ιατρών του ανωτέρω είδους

Το εν λόγω είδος ή ειδικότητα ονομάζεται 'doctorus democratus' διότι πιστεύει στην δύναμη την ψήφου, στην δημοκρατία κλπ. Στην καθομιλουμένη ονομάζεται και 'doctorus fakelakius'.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

valeon

• Hero Member

valeon

• Hero Member

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό παρατηρώ. Και μάλιστα οι ρυθμοί σας είναι καταιγιστικοί, ζωή να 'χετε. :-))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
θεραπιμελητής / θεράπων επιμελητής = διορθωτής  κειμένων

Ευχαριστώ την Ευδοξία που μου έμαθε μιαν ακόμα χρήση του «θεραπεύω»
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Search Tools