Συζητήσεις για την ποίηση, τη Θεσσαλονίκη, την ποίηση της Θεσσαλονίκης... και άλλα πολλά

banned · 317 · 52575

user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Το κακό είναι ότι ο φίλος που έκανε τη δουλειά δεν έβαλε λινκ προς τα επιμέρους νήματα, αλλά στην εισαγωγική σελίδα.
Κοίτα, κάποια στιγμή θα βρω χρόνο να το κάνω εγώ, δεν είναι ανάγκη να σκοτίζεσαι, μόνο πες μου πότε θα σταθεροποιηθεί
το ευρετήριο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο μου, το ευρετήριο για το «εκτεταμένο αφιέρωμα» είναι έτοιμο και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σύνδεσμό του. Η μόνη αλλαγή που θα έχει είναι η προσθήκη και άλλων ποιητών.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αν θέλεις να προσπαθήσω να έλθω σε επαφή με τους συγγενείς του για να μου δώσουν το βιογραφικό του.

Αν μπορείς να το κάνεις, Θωμά, θα είναι ευχής έργον γιατί στο διαδίκτυο υπάρχουν ελάχιστες αναφορές στον ποιητή Βάγιο Βαγλάνη και τα βιβλία τότε σπάνια περιλάμβαναν βιογραφικά στοιχεία.

Θα το κάνω αύριο κιόλας. Ίσως και ο κ. Χριστιανόπουλος γνωρίζει κάτι και ασφαλώς θα έχουν στοιχεία στο Ανατόλια. Ήταν πολύ αγαπητός καθηγητής εκεί και ασφαλώς θα υπάρχουν και μαθητές του. Θα ρωτήσω αποφοίτους εκείνης της εποχής. Ελπίζω να ζει η γυναίκα του και να έχει αντίτυπα των ποιημάτων του για να σου δόσει κάποια.

Σχετικά με τους ποιητές της Θεσσαλονίκης, θέλω να πω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν εκδώσει μια συλλογή  και ακόμη περισσότεροι που ενώ έχουν γράψει πολλά ποιήματα, ίσως και αξιόλογα, και δεν τα έχουν δημοσιοποιήσει.
« Last Edit: 15 Mar, 2009, 14:57:43 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά μου, δυστυχώς δεν μπορώ να αναζητήσω όσους έχουν γράψει μία μόνο συλλογή πλην ελαχίστων ούτε να βρω τα βιβλία όλων αυτών των ποιητών, πόσω μάλλον να αναζητήσω το ένα και καλό ποίημα που ενδεχομένως περιέχουν. Ούτε και στη συγκέντρωση ή διαλογή αδημοσίευτων ποιημάτων μπορώ να περάσω αν ο ποιητής δεν έχει έστω μία εκδοθείσα συλλογή ή αρκετά ποιήματα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή εφημερίδες.

Σου υπενθυμίζω ότι αυτή η ανθολογία είναι έργο ενός μόνο ανθρώπου, οπότε, να χαρείτε ό,τι αγαπάτε, μην περιμένετε από εμένα να προχωρήσω σε δύσβατα μονοπάτια τα οποία δεν θα τολμούσαν να προσπελάσουν ούτε δημόσιοι φορείς. Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα, να είσαι σίγουρος ότι το έργο αυτό θα το είχαν ξεκινήσει πολλοί άλλοι πριν από εμένα.

Εν ευθέτω χρόνω θα παραθέσω τα κριτήρια και το σκεπτικό με βάση τα οποία έχω συμπεριλάβει ποιητές ως σήμερα ή θα συμπεριλάβω άλλους στο μέλλον. Επιπλέον, δεν θα πρέπει να λησμονούμε ότι σε μια ανθολογία υπάρχουν και προσωπικά κριτήρια που έχουν σχέση με την αισθητική και την αντίληψη του ανθολόγου και για τα οποία τελικά κρίνεται. Επίσης, η επιλογή των ποιητών έχει να κάνει και με τα καταγεγραμμένα στοιχεία και συμπεράσματα των ειδικών, δηλαδή των λογοτεχνικών κριτικών για κάθε ποιητική γενεά.

Κατ' αυτή την έννοια, δεν θα μπορούσα και δεν θα τολμούσα να συμπεριλάβω ούτε δικά μου ποιήματα (αν και όποτε τα έγραφα).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Έχεις γράψει – τουλάχιστον ένα, κάτω από ένα δέντρο – το οποίο έχασες, δυστυχώς!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δυόμιση έχω γράψει συνολικά. Το ένα χάθηκε. Σωστά θυμάσαι. Και μάλιστα ήταν το καλύτερο. Δεν βαριέσαι. Όπως βλέπεις, η ποίηση της Θεσσαλονίκης τα πάει περίφημα και χωρίς εμένα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ποτέ δεν είναι αργά. Έχεις καλό υπόβαθρο και, φαντάζομαι, έμπνευση και ενθουσιασμό.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν νομίζω. Έχω πέσει σε βαθιά νερά με την ανθολόγηση και προτιμώ αυτό που κάνω τώρα από το να γράψω εγώ η ίδια. Ίσως δεν έχω και το σχετικό χάρισμα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Η ποίηση είναι σύνθεση στον ανώτατο βαθμό. Κάθε σύνθεση είναι επίπονη διαδικασία. Εσύ μάλλον προτιμάς να τρως εκλεκτά εδέσματα παρά να μαγειρεύεις κακοψημένα φαγητά. Κάπου διάβασα στα γαλλικά "Une vie d' analyse pour une heure de synthèse"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Απλώς θα προτιμούσα να είχα τη χάρη που μνημονεύει ο μακαρίτης ο Σεφέρης στην αρχή τής τρίτης στροφής του στο ποίημα Ένας γέροντας στην ακροποταμιά. Όπως καλά γνωρίζεις, αυτή τη χάρη λίγοι και εκλεκτοί την αξιώνονται. Οι υπόλοιποι μπορούμε αναμφίβολα να κάνουμε μια σειρά από πράγματα που θα είναι πιο ωφέλιμα από το να ταλανίζουμε την ποίηση και τους αναγνώστες της.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Συμφωνώ απόλυτα. Λίγα λόγια και καλά. Με λίγες γραμμές μπορείς να συμπυκώσεις το σύμπαν ολόκληρο σε μια σταγόνα. Αυτό μου θυμίζει στίχους του William Blake

To see a world in a grain of sand,
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour.

"Auguries of Innocence"
Όπως γράφει ο Richard Dawkins στο βιβλίο του Unweaving the Rainbow (1998, p. 17), "The stanza can be read as all about science, all about standing in the moving spotlight, about taming space and time, about the very large built from the quantum graininess of the very small, a lone flower as a miniature of all evolution."


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Καλησπέρα, Θωμά.

Ναι, το τραγούδι και το ποίημα είναι θαυμάσια. Απ' αυτά που μόνο ο Γιώργος Θέμελης κι ο Σταύρος Κουγιουμτζής ήξεραν να γράφουν.

Δράττομαι της ευκαιρίας για να στείλω τα χαιρετίσματά μου στην αγαπημένη μου Αιμιλία Κουγιουμτζή και για να της πω (έστω με καθυστέρηση 37 χρόνων) εκ μέρους όλων μας ένα μεγάλο «ευχαριστώ» για τη σπουδαία ερμηνεία της στο συγκεκριμένο τραγούδι.

Ευχαριστούμε και εσένα Βίκυ για την αφοσίωση σε ένα σκοπό πολύ σημαντικό, την ανάδειξη των ποιητών της γενέτειράς μας. Διερωτώμαι γιατί δεν έχεις συμπεριλάβει στη συλλογή σου και ποιήματα του Δημήτρη Μπρούχου.
« Last Edit: 19 Jul, 2010, 13:00:36 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για τον ποιητή που ρωτάς αλλά και για πάμπολλους άλλους που δεν έχω ακόμη συμπεριλάβει στην ανθολογία μου, θα σου απαντήσω ότι η μέρα έχει μόνο 24 ώρες κι εγώ έχω μόνο 2 χέρια και 2 μάτια και 1 μόνο μυαλό που πρέπει παράλληλα να μεταφράζει και να διαβάζει ποίηση και τουλάχιστον 300 αδιάβαστες συλλογές στα ράφια της βιβλιοθήκης μου. Επίσης, θα σου θυμίσω ότι το Translatum είναι ιδιωτικός ιστότοπος και ό,τι κάνουμε γίνεται από το υστέρημα του χρόνου μας και του βαλαντίου μας. Ένα έργο αυτής της κλίμακας σαν την ανθολογία μου δεν το έχουν αναλάβει ως τώρα ούτε μεγάλοι δημόσιοι πολιτιστικοί φορείς ούτε εκδοτικοί οίκοι που διαθέτουν ομάδες ειδικών. Και σε κάθε περίπτωση, ακόμα και τα έντυπα πονήματα αυτού του είδους, απαιτούν δεκαετίες για να έλθουν σε πέρας. Δεν ωφελεί, λοιπόν, να συζητούμε κατά εποχές για μεμονωμένα ονόματα.

Ελπίζω ότι κάποτε θα μπορέσω να διαβάσω το έργο των νεότερων συγγραφέων μας και να το ανθολογήσω, αλλά προς το παρόν κύριο μέλημά μου είναι οι πολύ παλαιότερες γενιές και η κατά το δυνατόν πληρέστερη κάλυψή τους. Και, όπως μάλλον θα γνωρίζεις, τα βιβλία των προπολεμικών συγγραφέων είναι δυσεύρετα, οπότε καταλαβαίνεις τα προβλήματα που έχω να αντιμετωπίσω για να κάνω σωστά την ανθολόγηση.

Ας μην ασχολούμαστε, όμως, με τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες σήμερα. Είναι μέρα γιορτής για την ποίηση η σημερινή. Ας διαβάσουμε τα ποιήματα που ήδη υπάρχουν στις σελίδες μας και ας ευχηθούμε να είμαστε όλοι μας καλά για να τα δούμε να αυξάνονται και να πληθύνονται τα επόμενα χρόνια.
« Last Edit: 21 Mar, 2010, 22:08:21 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Ο κ. Μπρούχος ήταν καλεσμένος, με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας ποίησης σε πρωίνή εκπομπή του FM100 και τον άκουσα με ενδιαφέρον. Δεν γνώριζα την ύπαρξή του αν και έχει δημοσιεύσει αρκετές ποιητικές συλλογές (βλ. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%9C%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%82). Μόλις έστειλα σχόλιο στο ιστολόγιο της φίλης σου σχετικά με τα αφιερώματα στον Σταύρο Κουγιουμτζή, το οποίο και αναρτήθηκε αμέσως.
« Last Edit: 21 Mar, 2010, 22:21:29 by mavrodon »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ καλά έκανες. Είδα το σχόλιο που άφησες. Η Ελένη άρχισε ένα πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή και η προσπάθειά της είναι αξιέπαινη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools