Verification με S-Tagger χωρις το RTF να προέρχεται απο FrameMaker

evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Καλημέρα,

Θέλω να κάνω verification σε αρχεία RTF που μετέφρασα. Ο πελάτης μου είπε ότι έχουν γίνει από FrameMaker αλλά εγώ δεν βλέπω στην αρχή κάθε αρχείου το γνωστό κώδικα

<stf "FT03.01">  κλπ

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσω εγώ τον κώδικα στο αρχείο για να το κάνω verify?

Ευχαριστώ πολύ
Ευδοξία
« Last Edit: 05 Oct, 2006, 10:34:51 by spiros »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Καλημέρα,

Ίσως είναι μεγάλο το αρχείο και το έχει κόψει σε τμήματα. Σε τέτοια περίπτωση, ζήτα το αρχικό αρχείο.
Αν, τώρα, ο πελάτης κάνει λάθος, νομίζω πως δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις τέτοιο έλεγχο (πιο πολύ ώρα θα σου φάει ο πειραματισμός και οι πατέντες. - Δεν αρκεί να προσθέσεις εκείνο το tag που ανέφερες)

Προσπαθώ να βρω ένα προγραμματάκι που ήξερα κάποτε και έχει πιο πολλές δυνατότητητες verification (παραδόξως δεν το έχω εύκαιρο...).

Μέχρι τότε, μία λύση είναι να πάρεις το αμετάφραστο αρχείο, να το ανοίξεις σε Tageditor, να ενεργοποιήσεις όλες τις επιλογές Tools→Options→Protection και να το ξαναπεράσεις από την ενημερωμένη μνήμη σου με TranslateToFuzzy. Λογικά θα σε σταματάει σε κάθε λάθος tag που θα βρει. Τότε, θα ανατρέχεις στο αντίστοιχο σημείο του unclean αρχείου και θα κάνεις την κατάλληλη διόρθωση (στο Word φυσικά).

Θα επανέλθω (με καλά νέα ελπίζω)
γιάννης



evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
καλόοοοοοοοοοοοοο!
σούπερ λύση αυτή με το Tag Editor
Translation is the art of failure – Umberto Eco


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ελπίζω να έκανες τη δουλειά σου με το ΤΕ, επειδή το προγραμματάκι που προανέφερα δεν βρέθηκε....
« Last Edit: 05 Oct, 2006, 15:04:56 by yiannismark »



evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female

 

Search Tools