ακάλυπτος → not covered, bareheaded, not hidden, unveiled, unshielded, exposed, barren, not taken care of, roofless, unroofed, unbuilt, uncovered, unprotected, unfilled, bad, open ground, open area, exterior common area, backyard, courtyard, inner courtyard, without collateral, unhatted, hatless

anita7 · 44 · 14534

Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
μόνο με το heavy βγαίνει πλήρες και θρεπτικό! ;-)
Κι αν μάθεις στις γελάδες να κάνουν και headbanging, θα χτυπιέται το γάλα τ' άσπρο και παχύ και θα παίρνεις έτοιμο βούτυρο. ;-)))
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Δεν 'ν' κακή ιδέα! Αν και πολύ φοβούμαι πως κατόπιν θα έχω να κάνω με "τρελές" αγελάδες. :-P ;-) Και όσο για το βούτυρο ας βάλουμε και λίγη μαργαρίνη ή έστω becel (βλέπεις υπάρχει και ο κίνδυνος της χοληστερίνης). Χμ... μια υποψία μόνο ... μήπως θα έπρεπε να είχαμε μετακομίσει στο τραπέζι της γενικής συζήτησης περί φύσης και φυσικής διαβίωσης σε αντιπαράθεση με την ζωή της πόλης και των ανεπίδεκτων πρώην προγραμματιστών και νυν διαδικτυακών κουβεντολόγων. ;-) Και να αφήσουμε τον φτωχό και άμοιρο ακάλυπτο στην ησυχία του; Εδώ θα μιλήσουμε για rural grounds and small villages with old houses with backyards and lawns and small alleys out in the countryside and trees...? :-P
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπα, κάντε δουλειά σας. Μόνο κάντε μου μια χάρη και σβήστε εκείνα τα ερωτηματικά από τον τίτλο γιατί μου χτυπάνε (οπτικώς) στα νεύρα και βάλτε και κάτι στο γλωσσάρι να μας βρίσκεται. Κατά προτίμηση κάτι που να μην έχει σχέση με τις αγελάδες. Το νήμα αυτό πάει να γίνει σαν εκείνο με το πατάκι για την καρέκλα του υπολογιστή και δεν θέλω να ανακόψω τον ρουν της ιστορίας. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Χμ; Ε; Δεν είχα καταλάβει πως πλέαμε στα ρεύματα της δημιουργίας Ιστορίας! Με έναν ακάλυπτο ξεκινήσαμε, και φτάσαμε στην δημιουργία ιστορίας, αν δηλαδή ξεκινούσαμε από κάτι πιο σοβαρό που ενδεχομένως θα μπορούσαμε να φτάσουμε!;
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Να ξέρετε πάντως ότι εγώ σας αφήνω ακάλυπτους από τη μήνιν της συμμοδερατόρισσας.
Αυτό είναι απροκάλυπτο!

(Χώρια που δεν κολλάει το "συν-"... Εσύ είσαι διαχειριστής/administrator, εκείνη τροποκράτειρα/moderatrix!)
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όχι, έχει δίκιο ο Νίκος. Στη συγκεκριμένη ενότητα είμαστε συντροποκράτορες. :-)

Κοίτα εκεί στα ψη(ι)λά! :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εσύ είσαι διαχειριστής/administrator...
Αυτό είναι για τα μάτια μόνο. Μου δόθηκε ο τίτλος (μαζί με κάποια προνόμια, φαντάζομαι) για ένα τριτεύον τεχνικό θέμα. Αν ήμουν πραγματικός διαχειριστής, θα είχατε όλοι τα μηνύματά σας τώρα. Θα σας φτιάχναμε και γεφύρια και ποτάμια...



Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Μόνο μην μας έφτιαχνες κάναν ακάλυπτον, γιατί θα τρώγαμε δυο-τρεις μήνες μέχρις ότου αποφασίσουμε πώς να τον πούμε εις την αγγλική. :-)))
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Το frontage εννοείς; Ακάλυπτος σε πρόσοψη κτίσματος → αρχιτεκτονικός όρος. :-P (Μόλις κοίταξα το magenta). Όσο για τον άλλον ακάλυπτο, το clear space που έχει το magenta είναι clear ή όχι;
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
ακάλυπτος, -η, -ο [akáliptos] (L) ① not covered, uncovered, open (syn ασκέπαστος, ανοιχτός): ~ χώρος, ακάλυπτες επιφάνεις | τα περισσότερα δάπεδα έμειναν ακάλυπτα most of the floors were left uncovered (in an archeological site) | ~ οχετός open top culvert | ~ υπόνομος open sewer | ακάλυπτο πηγάδι (L φρέαρ) open well ⓐ not hidden, unveiled, uncovered, bare (syn ασκέπαστος, γυμνός): ακάλυπτη κεφαλή | με το ακάλυπτο το κεφάλι bareheaded | είχε το στήθος ακάλυπτο she was topless | ακάλυπτο πρόσωπο unveiled face | γυμνό, ακάλυπτο το ελληνικό τοπίο | φορεί πέπλο και ιμάτιο με ακάλυπτο μόνο το δεξί μέρος του στήθους (Karouzou) ⓑ roofless, unroofed, of building (syn αστέγαστος, ξέσκεπος, χωρίς σκεπή or στέγη): ακάλυπτο σπίτι ② milit without cover, unsupported against the enemy's fire, unprotected by natural or artificial cover, without a protective umbrella, exposed to attack (syn χωρίς προκάλυμμα, χωρίς κάλυψη): η χώρα περίμενε πίσω ακάλυπτη | ακάλυπτο μέτωπο uncovered front | ακάλυπτο πλευρό exposed flank | μια ελληνική μοίρα του ορειβατικού σχεδόν ακάλυπτη | το σύνταγμα προχωρεί ακάλυπτο | ακάλυπτη κίνηση uncovered movement | ακάλυπτη προσπέλαση uncovered or open air approach ③ unshielded, not taken care of: πολλοί υπερασπιστές στέκονταν ακάλυπτοι επάνω στα ερείπια των τειχών (Vacalop) | ο νόμος καλύπτει κατά κάποιον τρόπο όσα ο ιδιώτης αφίνει ακάλυπτα ④ unconcealed, open, direct (syn απροκάλυπτος, ανοιχτός): (οι σάτιρες) συχνά ... έφταναν και ως την ακάλυπτη απειλή (Dimaras) ⑤ based on, or offering, no collateral or guarantee, of debtor: ο οφειλέτης είναι ~ ⓒ having insufficient collateral in precious metals, esp gold, of paper money: ακάλυπτο χαρτονόμισμα ⓓ without collateral in assets or in bank deposits (syn χωρίς αντίκρυσμα): ακάλυπτο δάνειο loan on overdraft | ακάλυπτη επιταγή check drawn on insufficient funds, rubber, check, bad check (Brit dud cheque) [fr AG ἀκάλυπτος, cpd w. AG καλυπτός]
Λεξικό Γεωργακά




 

Search Tools