Μόνον όποιος θα γνωρίζη αρχαία ελληνικά, θα μπορή στο μέλλον να ασχολήται με την πληροφορική και τους υπολογιστές.

banned8 · 41 · 13971

dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ευχαριστώ, nickel & epetelos, για τα διαφωτιστικά posts σας!!!
:-))

Εν τέλει, η κοινή λογική υπερισχύει ακόμη, δόξα το Θεό!
Κρίμα για το ρεζιλίκι στην Wikipedia, βέβαια, αλλά... δεν ήταν η πρώτη φορά, δυστυχώς.

Όσο για το Go, λέω να πάω να παίξω ένα παιχνιδάκι. Καλό φαίνεται!!!
;-))))


Δ.Δ.


Καλή Ανάσταση σε όλους!!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό έλειπε, nickel, να μην ξέρεις τους νομούς. Πες τους, εδώ και τώρα - και τους 52.

Και επίσης, τους 12 άθλους του Ηρακλή, τα 7 θαύματα του κόσμου, τους 7 σοφούς της αρχαιότητας, τις Μούσες, τις Ερινύες κ.λπ.

Άντε, ξεκίνα.:-))))

Kαι, Δεινομάχη, πού είσαι; Βοήθα τον nickel στο τεστ που του βάζω κι άσε τα παιχνίδια.

Και μην κάνετε πατιτούρα από το διαδίκτυο.:-))))
« Last Edit: 22 Apr, 2006, 00:11:49 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Άσε, μη μου κολλάς, τον περασμένο μήνα διάβασα αυτό και μπορώ να σου πω και τις 10 πληγές του φαραώ, τις 12 φυλές του Ισραήλ, τους εφτά λόφους της Ρώμης και τις 6 γεύσεις των κουάρκ.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Τις 19 διασωθείσες τραγωδίες του Ευριπίδη και τις 7 του Αισχύλου -ελπίζω να μην πετάω κανένα τούβλο πασχαλιάτικα, αλλά νομίζω ότι τα νούμερα είναι σωστά.

Και μια ερώτηση για τέρατα (μορφώσεως φυσικά). Πόσες είναι οι στάσεις στο Κάμα Σούτρα;
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.



dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Μη μου βάζετε δύσκολα νυχτιάτικα κι έχω βαρέσει δύο απανωτά 24ωρα με ελάχιστο ύπνο και μπόλικη δουλειά... :-(

Είπα να παίξω, σαν παιδί κι εγώ... και μ'αρπάξατε από τα μούτρα;
Σνιφ! Κλαψ!


Δ.Δ.

ΥΓ Άστε που εγώ έχω να φάω πολλά ψωμιά για να μπορέσω να βοηθήσω το "θείο".
Ελπίζω να μάθω μόνο. :-)

ΥΓ2 σα(ρε)μάλι... δεν έχουμε επεκταθεί στις ανατολικές φιλοσοφίες ακόμη... χεχεχεχε


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άσε, μη μου κολλάς, τον περασμένο μήνα διάβασα αυτό και μπορώ να σου πω και τις 10 πληγές του φαραώ, τις 12 φυλές του Ισραήλ, τους εφτά λόφους της Ρώμης και τις 6 γεύσεις των κουάρκ.

Το διάβασες και τα θυμάσαι;;;;;;;;;;;; !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και μια ερώτηση για τέρατα (μορφώσεως φυσικά). Πόσες είναι οι στάσεις στο Κάμα Σούτρα;

Κώστα, σκέτο νούμερο θέλεις ή παράθεση και εξηγήσεις; :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Πάντως, επειδή βλέπω εσείς οι "διαβαστεροί" ενδιαφέρεστε για τα της ευφυίας, οι επιστήμονες πάλι τα γυρίζουν στο θέμα Αλζχάιμερ. Ναί μεν βοηθά να κρατά κανεις το νιονιό του σε κίνηση, οπότε καθυστερεί η άνοια, αλλά όταν χτυπήσει. ο εκφυλισμός των νευρώνων είναι πολύ ταχύτερος απ' ό,τι των νωθρών μυαλών πού χαζεύουν το ταβάνι.
Διαλέξτε: νωρίτερα αλλά λάου λάου ή αργότερα καί γιοκ μυαλό;


Δεν είμαι σίγουρη ποιοι είμαστε εμείς οι διαβαστεροί. :-) Εγώ δυστυχώς, έχω το εξής πρόβλημα. Δηλώνω μεταφράστρια για φορολογικούς λόγους, αλλά το ότι είμαι επιστήμονας δεν το έχω ξεπεράσει (η ταυτότητα βλέπετε δεν λέει μεταφράστρια...).
Για αυτό και προτείνω (όπως είπα και στο φίλο Νίκο πρόσφατα) ενεσούλες...
κολλαγονάκια, βιταμινούλες, ορούς, you name it... we have it! Τόσοι φίλοι και λοιπά. Σιγά μην μασήσουμε με τη νόσο Alzheimer.  Εντάξει το εμβολιάκι της Elan δεν ήταν η λύση, αλλά μέχρι να σαρανταρίσω, θα το έχουμε πιάσει το σωστό το combo. Ανύπαρκτο, λοιπόν, το δίλημμα.
:-)
Τα δεδομένα για τον ταχύτερο εκφυλισμό των νευρώνων σε... "ευκίνητο" νου, τα αγνοώ.



1. Όχι και τόσο κόντρα στην κοινή αντίληψη. Κάθε αυριανός μάστερ ξέρει ότι πρέπει να αποστηθίσει δεκάδες ανοίγματα, άμυνες και παρτίδες.
2. Αρα μάλλον αναμενόμενο ότι δεν πρόκειται για παραγωγιική ευφυία. Και με τον Κασπάροβ τό ίδιο δεν έγινε;
Αλλά επειδή πάντα υπάρχει η εξαίρεση που γλιστρά από τον κανόνα, εδώ λέγεται Μπόμπυ Φίσερ. Δεν ήταν μόνο το μυαλουδάκι του, ήταν΄όλο το "πακέτο" φευγάτο και εκκεντρικό, και όχι από διδασκαλίες μάρκετινγκ!



Την τρέλα με το σκάκι την πέρασα πριν πολλά χρόνια. Δεν είμαι οπαδός πλέον και το θεωρώ, αν όχι μονοδιάστατο, σίγουρα περιορισμένων διαστάσεων. (Αλλά αυτές τις απόψεις τις εκφράζω σπανιότατα) :-). Πιστεύω ότι σίγουρα βοηθάει στην ανάπτυξη ικανοτήτων όπως ο αυτοέλεγχος, η υπομονή, η θεώρηση πραγμάτων από διαφορετική οπτική γωνία κλπ, κλπ.... αλλά με τίποτα δεν σε κάνει "εξυπνότερο", ή μάλλον... ΔΕΝ οξύνει το πνεύμα.
:-)))

Συμφωνώ, λοιπόν, απόλυτα με τα λεγόμενά σας on... "παραγωγική ευφυία", αλλά....
για τον Κασπάροβ, δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ. Είναι άλλο το -επίπεδο- παιχνιδιού.
Αλλά θα ήταν λίγο σουρρεαλιστικό να υπερασπιστώ εγώ σκακιστές.

Όσο για τον κ. Φίσερ ....οι ιστορικοπολιτικές (κι όχι μόνο) απόψεις  του ήταν (mildly) σουρρεαλιστικές, για να μην πω... for the festivals.


Τις 19 διασωθείσες τραγωδίες του Ευριπίδη και τις 7 του Αισχύλου -ελπίζω να μην πετάω κανένα τούβλο πασχαλιάτικα, αλλά νομίζω ότι τα νούμερα είναι σωστά.

Και μια ερώτηση για τέρατα (μορφώσεως φυσικά). Πόσες είναι οι στάσεις στο Κάμα Σούτρα;

Δόλγερα, μόλις γυρίσω Λόνδρα, θα σου στείλω το:
The Complete Illustrated Kama Sutra του Lance Dane


που είναι και εικονογραφημένο για περισσότερα "free associations" και για μην υπάρχει σύγχυση.
:-)
« Last Edit: 22 Apr, 2006, 00:28:18 by epetelos »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και μια ερώτηση για τέρατα (μορφώσεως φυσικά). Πόσες είναι οι στάσεις στο Κάμα Σούτρα;

Τα άλλα, Κ., τα μισοθυμάμαι γιατί τα διάβασα πρόσφατα. Για τις στάσεις, έχω μόνο αμυδρές παραστάσεις...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για τις στάσεις, έχω μόνο αμυδρές παραστάσεις...

Όπως κι εκείνες για σένα...:-)))))))))))))))))))))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Όπως κι εκείνες για σένα...:-)))))))))))))))))))))))))))))))

To Vicky (and not Nick) with love
:-pppp

Όποιος κρατάει αποστάσεις,
μαθαίνει λίγα από στάσεις.
Λιγότερα από παραστάσεις...
...του μένουν μόνο οι ενστάσεις.

:-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως κι εκείνες για σένα...:-)))))))))))))))))))))))))))))))

Και τι θέλεις; Να πάω να κάνω επανάληψη; Και ποιος μου εγγυάται ότι θα ξανάρθει ο γοφός στη θέση του;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χεχεχεχε... κουκλάρα μου.:-))))

Εγώ κάνω ενστάσεις όταν απαιτείται να βελτιωθούν οι στάσεις για να αλλάζουμε παραστάσεις και να μην κρατάμε αποστάσεις.

Σε μπέρδεψα;;;;;;;;;;;;

Νίκο μου, υπάρχουν και τα συρραπτικά «γοφών» και όχι μόνο.:-)))))))) Η Ελένη ως γιατρίνα σίγουρα ξέρει να σου πει.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Πάντως, επειδή βλέπω εσείς οι "διαβαστεροί" ενδιαφέρεστε για τα της ευφυίας, οι επιστήμονες πάλι τα γυρίζουν στο θέμα Αλζχάιμερ. Ναί μεν βοηθά να κρατά κανεις το νιονιό του σε κίνηση, οπότε καθυστερεί η άνοια, αλλά όταν χτυπήσει. ο εκφυλισμός των νευρώνων είναι πολύ ταχύτερος απ' ό,τι των νωθρών μυαλών πού χαζεύουν το ταβάνι.
Διαλέξτε: νωρίτερα αλλά λάου λάου ή αργότερα καί γιοκ μυαλό;


Άλλος συνδυασμός δεν υπάρχει, Περ.;
Nickel kai wings, φυσικά υπάρχει απάντηση στο δίλημμα που δεν είναι καν δίλημμα. Από προσωπική εμπειρία, οπωσδήποτε η άνοια... εεε, πριν προχωρήσει, δηλαδήηηη, ...
συγγνώμη τι με ρωτήσατε ακριβώς;

Καλή Λαμπρή


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

 

Search Tools