Edgar Allan Poe, The Tell-Tale Heart

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
True!-nervous-very, very dreadfully nervous I had been and am; but why will you say that I am mad? The disease had sharpened my senses-not destroyed-not dulled them. Above all was the sense of hearing acute. I heard all things in heaven and in the earth. I heard many things in hell. How, then, am I mad? Hearken! and observe how healthily-how calmly I can tell you the whole story...

Δεν είναι μια απ' τις πιο γνωστές short stories του Poe αλλά είναι απ' τις αγαπημένες μου...θεωρώ πραγματικά ευφυές και ευρηματικό να αφηγείται έναν φόνο ο δολοφόνος που τον διέπραξε...είναι συγκλονιστικό όταν βλέπεις μέσα από τα έργα του Poe να ξεδιπλώνεται ο χαρακτήρας ενός εγκληματία χωρίς να γνωρίζει ο αναγνώστης -μέχρι το τέλος- τι ακριβώς έχει συμβεί...η αφήγηση έχει πολύ συχνά στόχο όχι την δικαιολόγηση αλλά την εκλογίκευση της δολοφονικής παράνοιας...
« Last Edit: 30 May, 2007, 22:23:46 by wings »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Nice!!!
Τι μου θύμισες τώρα... :)
Θα φροντίσω για ένα μουσικό δωράκι, αν μπορέσω...

Edit: Για να δούμε αν δουλεύει... Her liquid arms από Diorama, με sample από το Tell-Tale Heart...

« Last Edit: 30 May, 2007, 22:29:06 by Porkcastle »



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Δεν το πιστεύω... την είχα ξεχάσει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτή την ιστορία! Μου είχε κάνει και μένα εντύπωση τότε που τη΄κάναμε στο σχολείο στην Αμερική, πριν πολλάααα χρόνια...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν το πιστεύω... την είχα ξεχάσει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτή την ιστορία! Μου είχε κάνει και μένα εντύπωση τότε που τη΄κάναμε στο σχολείο στην Αμερική, πριν πολλάααα χρόνια...

Παλιόγρια!!! Άντε, πήγαινε για ύπνο. Στην ηλικία σου δεν θα 'πρεπε να κυκλοφορείς σε πονηρά σοκάκια τέτοια ώρα... :ΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools