Αμετάφραστες ελληνικές περιοχές στη φόρμα καταχώρησης επισκεπτών του travel.gov.gr

iogo · 25 · 2173

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Σίγουρα έχεις δίκιο. Αλλά ειδικά όσον αφορά τον τζάμπα μάγκα που θέλει να ζήσει την οικογένειά του παριστάνοντας το... "αφεντικό", λέω τα εξής δύο: α) αν δεν του βγαίνει το πορτοφόλι να μην κάνει οικογένεια (αν θέλει να είναι υπεύθυνος πολίτης και άνθρωπος), και β) συνήθως τα παιδιά τους συνεχίζουνε το ίδιο στιλ ζωής και απλώς ανακυκλώνεται η βαρβαρότητα.

Τους ξέρω καλά κι από την επαρχία, τους ξέρω καλά κι απ' την πρωτεύουσα. Θυμάμαι με τι τουπέ βγαίνανε στην πιάτσα οι γιοι τέτοιων αποβρασμάτων... Με μηχανές και τζιπ τελευταία μοντέλα... Με μούσκουλα και θράσος εκατό νοματαίων. Όλοι τους προσκυνάγανε, το παίζανε βλαχοδήμαρχοι σε κάθε γειτονιά. Θυμήσου απλώς τον γιο του "επιχειρηματία" καφετεριάρχη-κλαμπάρχη (εξού και το... "κλαμπαρχίδης") στη Ρόδο, που σκότωσε την Ελένη Τοπαλούδη...

Ελίτ, στην Ελλάδα, είναι ακριβώς αυτοί οι διάφοροι μαγαζάτορες της αρπαχτής (ιδιοκτήτες κλαμπ, καφετεριών κ.λπ.), που τους γλείφουνε πατόκορφα όλες οι κυβερνήσεις, και οι ίδιοι φέρονται βάναυσα στο προσωπικό τους. Αυτοί είναι η ελίτ.

Και τονίζω: ασφαλώς και δεν απαξιώνω όλους όσους ασχολούνται με τον τουρισμό. Έχω στο νου μου συγκεκριμένα άτομα και προφίλ, όπως οι "επιχειρηματίες" της Μυκόνου, οι διάφοροι αρπαχταδόροι που πουλάνε τρεις φορές πάνω τα (συχνά κακής ποιότητας) προϊόντα και τις "υπηρεσίες" τους (π.χ. σε ταξί, εστιατόρια, καφετέριες κ.λπ.) επειδή βρίσκουν τους "κουτόφραγκους" και τους τα παίρνουν. Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ... Είσαι κι εσύ από τουριστικό μέρος και ξέρεις πώς γίνονται οι "δουλειές"...
« Last Edit: 02 Jul, 2020, 14:20:15 by Asdings »
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν καταλαβαίνω γιατί γινόμαστε ακραίοι λόγω κορονοϊού.

Ο σοβαρός τουρισμός είναι εδώ και δεκαετίες σημαντικό κομμάτι των εθνικών μας εσόδων και φτάνει περίπου στο 30% του ΑΕΠ της χώρας μας, αν θυμάμαι σωστά. Και δεν βρίσκω κάτι κακό σ' αυτό. Η χώρα μας προσφέρεται για τουρισμό λόγω της γεωμορφολογίας της την οποία οφείλει στη φύση. Έτσι, οικογένειες ολόκληρες ζουν από τον τουρισμό δουλεύοντας εξοντωτικά τον μισό χρόνο και βάλε. Τουλάχιστον 1 εκατομμύριο συμπολίτες μας θα πεινάσουν κυριολεκτικά αν είναι μηδενική η φετινή τουριστική κίνηση.

Γίνεται μια χώρα να έχει μόνο επιστήμονες ή βιομηχανικούς εργάτες; Τρελαθήκαμε εντελώς;

Το ότι πρέπει κάποια στιγμή να προγραμματίσουμε σοβαρά το μέλλον της χώρας και να απλωθούμε σε περισσότερους τομείς είναι γεγονός. Όμως, δεν κάνεις τέτοιου είδους προγράμματα εν μέσω οικονομικής κρίσης βάθους δεκαετίας. Οι κυβερνήσεις μας, και εννοώ τους σοβαρούς υπουργούς μας που είναι αρκετοί, τσάκισαν μέσα στην κρίση προσπαθώντας να ανατάξουν τα οικονομικά και δεν τους αδικώ, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ με ορισμένες κινήσεις τους.

Ωστόσο, ο σοβαρός προγραμματισμός δεν σημαίνει ότι πρέπει να μειώσουμε τον τουρισμό. Στο κάτω-κάτω της γραφής είναι μια επαφή με τον παραέξω από εμάς κόσμο και άλλωστε τουρίστες έχουμε υπάρξει όλοι μας γιατί θέλαμε να δούμε με τα μάτια μας διαφορετικά πράγματα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Μα δεν τα βάζουμε με τον τουρισμό στο σύνολό του. Τα βάζουμε με τις περσόνες που έχει δημιουργήσει ο εύκολος πλουτισμός μέσω τουρισμού. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Επίσης, ενοχλεί να ακούμε συνέχεια ότι η βαριά μας βιομηχανία είναι μόνο ο τουρισμός. Δεν είπε κανείς να μην έχουμε και τουρισμό. Αλλά... μόνο αυτό; Τίποτα άλλο; Εμείς τα επαρχιωτάκια ξέρουμε καλά πώς κατάντησαν απ' τον υπερβολικό τουρισμό οι περιοχές μας, που άλλοτε είχαν ηρεμία και ποιότητα ζωής. Ξέρουμε καλά πόσο προβληματικό είναι να ανοίγουν οι μισοί κάτοικοι της πόλης καφετέριες και κλαμπ δίπλα-δίπλα, με τους "νονούς" να δραστηριοποιούνται ακόμα περισσότερο λόγω ύπαρξης περισσότερης "νύχτας"... Ξέρουμε καλά τι παίζει σε πολλά "μαγαζιά" σε Λαγανά, Μύκονο, Μάλια... Ναρκωτικά, πορνεία, αλητεία, παράνομα έσοδα, τσαμπουκάς, καλάσνικοφ και εκμαυλισμός των τοπικών πληθυσμών, αυτό σημαίνει.

Το έγραψα ήδη και παραπάνω:

Και τονίζω: ασφαλώς και δεν απαξιώνω όλους όσους ασχολούνται με τον τουρισμό. Έχω στο νου μου συγκεκριμένα άτομα και προφίλ, όπως οι "επιχειρηματίες" της Μυκόνου, οι διάφοροι αρπαχταδόροι που πουλάνε τρεις φορές πάνω τα (συχνά κακής ποιότητας) προϊόντα και τις "υπηρεσίες" τους (π.χ. σε ταξί, εστιατόρια, καφετέριες κ.λπ.) επειδή βρίσκουν τους "κουτόφραγκους" και τους τα παίρνουν. Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ... Είσαι κι εσύ από τουριστικό μέρος και ξέρεις πώς γίνονται οι "δουλειές"...

Και παραθέτω και... βιβλιογραφία που αποδεικνύει την αλήθεια των ισχυρισμών μου:

https://www.kathimerini.gr/918443/opinion/epikairothta/politikh/treis-kai-xilioi-dekatreis-laganades

Και οι δολοφόνοι του Λαγανά αισθάνονταν ανεξέλεγκτοι. Απ’ αυτό βιοπορίζονταν. Με τη συναίνεση ή την ανοχή της περίφημης τοπικής κοινωνίας, με τη συναίνεση ή την ανοχή των δημοτικών και των κρατικών αρχών. Ελάτε τώρα. Μη μου πείτε ότι κανείς απ’ αυτούς δεν ήξερε τι συμβαίνει στον Λαγανά; Το ανέχονται, το δέχονται. Η δε παρέμβαση της πολιτείας περιορίζεται στην έκδοση αποδείξεων. Δεν ’πα να πουλάς σκέτο οινόπνευμα; Αρκεί να κόβεις αποδείξεις.

Δύο, τρεις και χίλιοι δεκατρείς Λαγανάδες. Οχι μόνον στη Ζάκυνθο, και όχι μόνον για την τουριστική μας φτήνια. Αλλά και για τη φτήνια της δικής μας ζωής. Σαν να το συνηθίσαμε και να το πήραμε απόφαση. Η τιμή της ζωής στη χώρα έχει καταρρεύσει. Από την υγεία, την εκπαίδευση, ώς την ασφάλεια. Η πολιτεία είναι μόνον για να εισπράττει φόρους. Κι οι Λαγανάδες, τι να κάνουμε; Ετσι είναι η ζωή.

https://www.gazzetta.gr/plus/article/1106669/synelifthisan-o-mpravos-kai-o-mparman-toy-fonikoy-ston-lagana-pics

http://www.kulturosupa.gr/greece/lagana-zakinthos-stasinopoulou-19845/ (δείτε καλά και τις φωτογραφίες στο συγκεκριμένο σύνδεσμο)

Μεταφρασμένη σε ακραίο ξεσάλωμα, χυδαίες, εμετικές (κυριολεκτικά) σκηνές, ασύδοτα μεθύσια, χρήση ουσιών, επικίνδυνους καυγάδες, ξεφτιλίζοντας κάθε έννοια διασκέδασης αλλά κυρίως αξιοπρέπειας και στοιχειώδους ασφάλειας! Γνωστά βεβαίως τα πάντα στις τοπικές αρχές και όχι μόνο, και πώς αλλιώς, αφού πιο δημόσια και προκλητικά ΔΕΝ γίνεται, αλλά «απέχουν διακριτικά» για να μην «επηρεαστεί» ο τουρισμός! Συζητώντας με τον ξενοδόχο την πρόθεση καταγγελίας στην αστυνομία,  κούνησε λυπημένα το κεφάλι, με χαρακτήρισε «τυχερή» και εν ολίγοις «ξέρουμε τα αίσχη στον Λαγανά, αλλά τουρισμός με αστυνόμευση από δίπλα δεν γίνεται… ο τουρίστας δεν θα έρθει και τον έχουμε ανάγκη…»

Έχουμε ανάγκη ΑΥΤΟΝ τον αλητοτουρίστα, τον αχρείο, μεθύστακα, απολίτιστο, που για να αφήσει δυο ψωροδεκάρες, ΕΜΕΙΣ του δίνουμε το ελεύθερο να αλωνίζει ανεξέλεγκτα, να προσβάλλει χυδαία τους πάντες, να θέτει σε κίνδυνο ανθρώπους; Πώς είναι δυνατόν να «απέχει διακριτικά» η αστυνομία από τόπους που- τουριστικοί ξε-τουριστικοί-  η παραβατικότητα βράζει και η εγκληματικότητα φωνάζει από μακριά; Είναι άραγε πιο σημαντικό το τουριστικό προφίλ ή τα ψίχουλα των ξυπόλητων από την αξιοπρέπεια, τον πολιτισμό, τη σωματική ακεραιότητα; Πώς είναι δυνατόν να δίνουμε στον κάθε κανίβαλο την αίσθηση ότι έρχεται σε παντελώς ξέφραγο αμπέλι για να βγάλει όσα απωθημένα καταπιέζει στην ευνομούμενη πατρίδα του; Ποιον τιμά όλη αυτή η προκλητική, επικίνδυνη ασυδοσία, χωρίς κανόνες και όρια, χωρίς κανένα φραγμό και έλεγχο; Με ποιο δικαίωμα τα όργανα του κράτους που πληρώνω με τους φόρους μου για να με προστατεύουν, επιτρέπουν εν γνώσει τους στον κάθε ψυχανώμαλο αλητοτουρίστα να με ξεφτιλίζει και να μου επιτίθεται στον τόπο μου; Πρέπει να φτάσει η κατάντια στο φονικό για να ξεκουνηθούν, ενώ μπορούσαν κάλλιστα να το προλάβουν; Δεν αναλογίζονται οι ανεγκέφαλοι και ηλίθια δουλοπρεπείς, ότι με παρόμοια απαθή στάση καθίστανται συνεργοί;

       Μετρήστε λοιπόν όλοι σας με ήσυχη και «πατριωτική» συνείδηση τα φράγκα των τραμπούκων και συνεχίστε να παρακολουθείτε απαθώς «εκ του μακρόθεν» τα αίσχη στους απανταχού τουριστικούς τόπους ακολασίας. Που για έναν υγιή εγκέφαλο αποτελούν ντροπή και αμαυρώνουν την εικόνα, τα ήθη και τον πολιτισμό μιας πανέμορφης χώρας, ενώ για τους πειραγμένους δικούς σας φαντάζουν τουριστικό «δέλεαρ»…


Αυτό το είδος τουρισμού περιμένετε να σώσει την... ελληνική οικονομία; Και γιατί να διασωθούν τα βρομομάγαζα τραμπουκών όπως αυτοί που περιγράφονται στα άρθρα;

Ο τουρισμός  είναι καλό πράγμα, όταν δεν μετατρέπεται σε Ιερή Αγελάδα. Όταν η δημόσια υγεία και ασφάλεια τίθενται σε κίνδυνο, θα πρέπει να θυσιάζεται ο τουρισμός, όχι οι ανθρώπινες ζωές. Για 1.000.000 επιχειρηματίες θα βάλουμε σε κίνδυνο την υγεία των υπόλοιπων... 9.000.000 πολιτών;

Κυριολεκτικά, κάνουν πειράματα με την υγεία των Ελλήνων για χάρη του... τουρισμού: https://www.ethnos.gr/ellada/113308_sypsas-gia-koronoio-kai-anoigma-synoron-peirama-kai-kratame-tin-anasa-mas

«Αυτή τη στιγμή κάναμε ένα τεράστιο πείραμα για να έχουμε τουρισμό σε καιρό πανδημίας. Είναι ίσως από τις πρώτες φορές που γίνεται ένα τέτοιο πείραμα και σε τόσο μεγάλη έκταση»

Πειραματόζωα, λοιπόν, 9.000.000 πολίτες, για να σωθούν -αν σωθούν μέσω καλοκαιρινής αρπαχτής- 1.000.000 επιχειρηματίες του τουρισμού...
« Last Edit: 02 Jul, 2020, 10:49:47 by Asdings »
In dubio pro reo


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Αυτό το άρθρο, από κάποιες απόψεις, περιέχει και την άποψη που θέλω να εκφράσω παραπάνω: https://www.in.gr/2020/07/02/apopsi/oi-ligourides-tou-tourismou/

Ο τουρισμός προφανώς και είναι ένας κλάδος συνυφασμένος με την χώρα μας. Ίσως και να μην αλλάξει αυτό ποτέ, ενδεχομένως και καλώς. Εκείνο όμως που θα πρέπει να αλλάξει είναι αυτή η αγιοποίησή του και η αίθηση ότι δίχως αυτόν δεν κάνουμε.

Για να αντιληφθούμε περί τίνος ακριβώς μιλάμε, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι στην αρχή της οικονομικής κρίσης το 2011-2012, οι αφίξεις και τα έσοδα από τον τουρισμό δεν ήταν αυτά που συνηθίσαμε την τελευταία τριετία, αλλά περίπου οι μισές. Όπερ σημαίνει ότι έχουμε ζήσει και με λιγότερους τουρίστες στο παρελθόν.
In dubio pro reo



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, ζήσαμε και με λιγότερους τουρίστες τότε. Και ακολούθησε η τριετία 2012-2014 κατά την οποία έχασαν τη δουλειά τους εκατομμύρια Έλληνες, μειώθηκαν στο έπακρο μισθοί και συντάξεις τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, βγήκαν σε διαθεσιμότητα εκατοντάδες χιλιάδες δημόσιοι υπάλληλοι και βρέθηκε στο όριο της φτώχειας ο μισός ελληνικός πληθυσμός.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ξέρω κι εγώ κόσμο που ζορίστηκε την περίοδο που λες, αλλά προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που -με τον έναν ή τον άλλο τρόπο- να μην τα έβγαλε πέρα τελικά. Όταν μιλάμε γι' ανεργία και φτωχοποίηση, καλό θα είναι να έχουμε στο νου μας ότι, τουλάχιστον οι Έλληνες, συνήθως έχουν και τις... "καβάντζες" τους. Δεν είναι λογικό να κάνουμε πως δεν το ξέρουμε, όπως παριστάνουν πολλοί σχολιαστές στα ΜΜΕ.

Γι' αυτό επιμένω: με κάποιες προσαρμογές και -ναι- θυσίες, το οικονομικό ζήτημα -με ελάχιστες εξαιρέσεις- αντιμετωπίζεται πιο εύκολα απ' το υγεινομικό. Αν αντιμετωπιστεί αυτό, θα ανακάμψει και η οικονομία.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντα μιλώ κρίνοντας από τον εαυτό μου και από ανθρώπους που γνωρίζω πολύ καλά. Σε πληροφορώ, λοιπόν, ότι δεν είχα καμία καβάντζα προ κρίσης και μετά και ότι έφτασα στα όρια της πείνας όταν είδα τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές μου να τριπλασιάζονται από τη μια χρονιά στην άλλη και να παραμένουν στα ύψη επί 7 συναπτά χρόνια. Και ξέρω αρκετούς άλλους ανθρώπους στη δική μου κατάσταση.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Σε πιστεύω απολύτως, διότι ξέρω καλά ότι η δουλειά που κάνεις, έτσι όπως έχουν πέσει πια οι τιμές, φτάνει κυριολεκτικά μόνο για να συντηρηθεί κανείς οριακά. Και σίγουρα είναι κι άλλοι σαν κι εσένα, δεν το συζητάμε. Αλλά ο αριθμός ανθρώπων που περνάνε πραγματικά τέτοια ζόρια δεν είναι, νομίζω, τόσο μεγάλος ώστε να μη μπορούσε το κράτος να τους βοηθήσει με επιδόματα μέχρι να τελειώσει η καταστροφή. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν δαιμονοποιηθεί διεθνώς οι επιδοματικές πολιτικές, ενώ το μόνο που θα χρειαζότανε θα ήτανε να αναθεωρούνται ανάλογα με τις ανάγκες των πραγματικών δικαιούχων, δηλαδή να τεθούν πολύ αυστηρότερα κριτήρια και να γίνονται πραγματικοί έλεγχοι, ώστε το κράτος να είναι βέβαιο ότι τα έσοδα κάποιου δικαιολογούν ή όχι το επίδομα. Είπαμε, πάλι ρομαντικά τα λέω... Μα τι ανεδαφικός που είμαι, αλήθεια..!
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οι Έλληνες δεν πάνε διακοπές όχι λόγω πανδημίας, αλλά αφραγκίας
Πηγές: Παν/μιο Μακεδονίας, Ιnterview, Eurostat, INKA
https://www.efsyn.gr/themata/thema-tis-efsyn/251638_oi-ellines-den-pane-diakopes-ohi-logo-pandimias-alla-afragkias
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Μακάρι η αφραγκία τους να τους οδηγούσε να μην κάνανε και τα ξεφτιλισμένα και επικίνδυνα... πάρτι τους... Αλλά όταν είναι για μπαράκια, όλοι έχουνε χρήμα...
In dubio pro reo


 

Search Tools